Tkaniny obrusowe – jaki materiał na obrus wybrać?

Wnętrza Data publikacji: 29 sierpnia 2018

Obrus jest niezwykle istotnym elementem wystroju każdego stołu. Pozwala wprowadzić do jadalni przyjemny nastrój oraz podkreśla urodę zastawy stołowej i smakowity wygląd serwowanych dań. Jednak wybierając obrus należy zwracać uwagę nie tylko na jego kolor, wzór oraz rozmiar. Bardzo ważny jest także rodzaj materiału, z którego został zrobiony. A ilość tkanin obrusowych jest ogromna. Jakie zalety i wady mają poszczególne z nich?

Rodzaje tkanin obrusowych

Tkaniny obrusowe możemy wstępnie podzielić na trzy grupy – naturalne, sztuczne i syntetyczne. Naturalne to te, które produkowane są z przetworzonych włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego – w przypadku jedwabiu lub wełny. Tkaniny sztuczne produkowane są z odpowiednio przetworzonych włókien pochodzenia naturalnego, na przykład celulozy czy białka sojowego. Ostatnia grupa, czyli tkaniny syntetyczne, powstają w wyniku chemicznej syntezy i zaliczamy do nich poliester oraz poliamid. Jak więc wybrać materiał na obrus? Oto wady i zalety poszczególnych tkanin.

Materiały syntetyczne

Najpopularniejszymi rodzajami tkanin syntetycznych są poliester i poliamid:

  • poliester – do najważniejszych zalet obrusów wyprodukowanych z poliestru należą ich niska cena oraz łatwa dostępność. Warto wiedzieć, że materiał ten jest także bardzo łatwy do utrzymania w czystości, trwały i niepodatny na powstawanie zagnieceń. Ale obarczony jest także wadami – dość szybko się mechaci, elektryzuje się i topi przy kontakcie z gorącymi przedmiotami;
  • poliamid – ma właściwie te same cechy, które posiada poliester. Szybko schnie i nie przyjmuje plam, lecz także jest wrażliwy na wysokie temperatury i łatwopalny.

Materiały sztuczne

W tej grupie tkanin największą popularnością cieszy się wiskoza, czyli włókno celulozowe. Celuloza jest polisacharydem wchodzącym w skład ścian komórkowych roślin, a więc materiałem naturalnym. Dopiero w wyniku chemicznej syntezy dochodzi do wytworzenia włókien przeznaczonych do produkcji tkaniny. Wiskoza przypomina jedwab i bawełnę równocześnie – jest przyjemna w dotyku, elegancka i delikatna, ale także niedroga i łatwo dostępna.

Do największych zalet obrusów z wiskozy zaliczyć należy dużą ilość różnorodnych wzorów i kolorów. Są także bardzo efektowne – ładnie połyskują w świetle. Niestety są także śliskie, a plamy spierają się z nich bardzo trudno. Szybko się także zużywają i niszczą, jeśli więc szukasz obrusu na lata, to wiskoza nie jest dobrym rozwiązaniem.

Materiały naturalne

Materiały naturalne mają swój niezaprzeczalny urok. Ogromny wybór różnorodnych rozwiązań sprawia, że każdy znajdzie obrus spełniający wszelkie jego wymagania i oczekiwania. Najczęściej używane włókna naturalne to:

  • bawełna – jest bardzo wdzięcznym materiałem. Cechuje ją dość dobra trwałość i rozsądna cena. Łatwo poddaje się prasowaniu i można usunąć z niej prawie każdą plamę. Jest przy tym bardzo ładna i przyjemna w dotyku. Do jej wad zaliczyć trzeba natomiast dość wysoką cenę i możliwość utraty koloru po wielu cyklach prania;
  • len – obrus lniany to niezwykle elegancka dekoracja stołu i jadalni, która przez wiele lat będzie cieszyła oko idealną prezencją. Lniany obrus nie rozciągnie się i nie przyjmie plam. Niestety jest bardzo kosztowny, a jego prasowanie to ciężka praca;
  • ramia – to materiał, który nie cieszy się dużą popularnością. Jej właściwości zbliżone są do właściwości bawełny, ma mocne, bardzo wytrzymałe włókna i elegancki, subtelny połysk. Cechuje ją także duża sztywność, która upodabnia ją do lnu. Niestety jest droga ze względu na skomplikowany proces jej produkcji i bardzo podatna na zagniecenia;
  • sizal – obrusy sizalowe produkowane są z włókien produkowanych z rośliny o nazwie agawa sizalowa. Odznaczają się wysoką trwałością i wytrzymałością, nie rozciągają się i wyglądają bardzo efektownie. Niestety są także mało popularne, a więc niełatwo je kupić. Są bardzo podatne na zagniecenia, a ich utrzymanie w czystości może nastręczyć pewnych problemów;
  • jedwab – to jeden z najszlachetniejszych materiałów, cienki i delikatny. Pięknie się układa i prezentuje na stole, delikatnie połyskując w świetle. Ze względu na jego właściwości oraz ograniczoną dostępność surowca służącego do jego produkcji, jedwab jest materiałem bardzo drogim, choć bez wątpienia wartym swojej ceny. Trzeba prać go i prasować bardzo ostrożnie.

Tkaniny mieszankowe

Stanowią odrębną grupę tkanin. Powstają w wyniku połączenia różnych rodzajów włókien, na przykład bawełny i poliestru. Celem tego zabiegu jest poprawa właściwości tkaniny – nadanie jej wytrzymałości, zniwelowanie podatności na zagniecenia czy uzyskanie efektu połysku. W ten sposób oferta rodzajów tkanin znacznie się poszerza, a każdy klient może wybrać obrus o właściwościach, które uzna za najbardziej pożądane.

Obrus do domu

Wybór obrusu idealnego do domowej kuchni czy jadalni nie jest bardzo trudny pod warunkiem jednak, że masz dokładnie sprecyzowane oczekiwania. Zanim więc wybierzesz konkretny, zastanów się na czym najbardziej Ci zależy. Czy na tym, by pięknie zdobił stół, kusząc domowników naturalnym wyglądem? A może ważniejsze dla Ciebie będzie jego łatwe i szybkie prasowanie? Czy w Twoim domu mieszkają dzieci, które będą regularnie plamiły obrus?

Jeśli Twój obrus będzie pełnił funkcje raczej ozdobne, śmiało możesz zdecydować się na len lub ramię, a nawet jedwab. W przypadku, kiedy priorytetem będzie dla Ciebie wygoda i komfort użytkowania, lepszym wyborem będzie egzemplarz wykonany z włókien poliestrowych. Zabrudzony – wystarczy po prostu wrzucić do pralki, a następnie wyprasować żelazkiem ustawionym na program przeznaczony dla tkanin syntetycznych. Warto pamiętać także, że w przypadku modeli z włókien syntetycznych jest więcej różnorodnych wersji kolorystycznych, a więc łatwiej jest dopasować je do wystroju pomieszczenia.

Pamiętać także należy o tym, że obrus, który świetnie sprawdzi się na co dzień, niekoniecznie będzie się dobrze prezentował na różnego rodzaju uroczystościach. Każda pani domu powinna więc mieć także elegancki, wysokiej jakości obrus z lnu, ramii lub jedwabiu.

Obrus do restauracji

Idealny obrus dla restauracji powinien spełniać kilka warunków: być łatwy w praniu oraz prasowaniu i prezentować się elegancko. Najprostsze w praniu i prasowaniu są obrusy poliestrowe, ale nie prezentują się na tyle efektownie, by nadawały się do udekorowania restauracyjnego stołu. Len z kolei nie spełnia pierwszych dwóch warunków, wymienionych w tym rozdziale.

Najlepszym wyborem dla restauracji będzie więc obrus wykonany z tkanin mieszankowych. Doskonale sprawdzi się więc połączenie bawełny z poliestrem. Wykonane z niego obrusy są dla laika nie do odróżnienia od obrusów z samej bawełny i pięknie układają się na stole, ale dzięki dodatkowi włókien syntetycznych nie przyjmują plam i łatwo poddają się prasowaniu, efektywnie usprawniając pracę personelu restauracji.

Złotej rady na temat wyboru konkretnej tkaniny obrusowej nie ma. Każdy zainteresowany powinien przede wszystkim określić, które z cech poszczególnych tkanin są dla niego najważniejsze, i nimi kierować się przy zakupie.

Podobne artykuły