Jak sprawdzić, w którym miejscu kabel elektryczny jest przerwany

Porady Data publikacji: 09 września 2017

Jak sprawdzić w którym miejscu kabel elektryczny jest przerwany? Dzisiaj przedstawię Wam domowy sposób, bardzo prosty, które pozwoli namierzyć miejsce, w którym kabel elektryczny jest przerwany i przez to prąd nie dochodzi do odbiornika.

Będziemy do tego celu potrzebować najprostszego i najtańszego multimetru. Urządzenie takie kosztuje ok. 20 zł i warto mieć je w domu. Dzięki niemu niemu możemy zrobić dużo więcej rzeczy, ale dzisiaj wykorzystamy je do sprawdzenia, w którym miejscu przewód jest przerwany.

Jak widzicie mamy dwa kable, czarny oraz czerwony. W multimetrze znajdują się trzy otwory. Wkładamy kable od dołu, najpierw czarny potem czerwony. W sklepach można kupić dodatkowe zestawy kabli, które przydadzą nam się do ich przedłużenia, jeśli nasz kabel nie wystarcza bo przerwa znajduje się na dalszym odcinku. Kable te posiadają na końcach żabki, dzięki którym jesteśmy w stanie je złapać i przedłużyć. Można też aby nie dochodziło do wypadania skleić je taśmą izolacyjną.

Jak sprawdzić gdzie przewód jest przerwany

Pamiętaj aby przed przystąpieniem do pracy wyłączyć prąd. 

Mamy już multimetr, który jest przygotowany do pracy. Teraz pozostaje nam go włączyć w tryb detekcji kabli z sygnałem dźwiękowym. Aby to zrobić przesuwamy pokrętło strzałką na odpowiednią pozycję, którą zaznaczyliśmy na zdjęciu poniżej.

Możecie teraz sprawdzić czy wszystko działa na jakimś metalowym przedmiocie lub kawałku kabla. Do dwóch krańców przyłóż sondy (czarną i czerwoną) i zobacz czy urządzenie będzie wydobywać dźwięk. Jeśli tak to znaczy, że przewód jest cały i przewodzi prąd.

Tak samo teraz postępujemy z innymi przewodami elektrycznymi. Musimy jednak pamiętać, że mamy ograniczony zasięg ze względu na długość kabelków od multimetru. Dlatego kable musimy sprawdzać fragmentami.

Przykładowo jeśli w gniazdku nie ma napięcia i my nie wiemy dlaczego możesz np. zmierzyć kabel na linii puszka w ścianie i gniazdko sprawdzając czy prąd przewodzi. Jeśli nie wiemy, że kabel ten jest uszkodzony. Teraz pozostaje nam skrócić odcinek np. o połowę wykuwając otwór w tynku. Odsłaniamy kawałek izolacji i sprawdzamy, w którą stronę kabel przewodzi, a w którą nie. Dzięki temu znowu identyfikujemy jakiś odcinek i w ten sposób możemy znaleźć względnie mały odcinek, który należy wymienić bez wykuwania całego kabla ze ściany i jego wymiany. Oczywiście robimy to gdy już wyeliminowaliśmy wszystkie inne możliwe powody braku napięcia w gniazdku.

Podobne artykuły