Wrzos usechł? Nie wyrzucaj go! Zobacz, co zrobić.

Ogród Data publikacji: 09 października 2022

Wrzos to piękna roślina, która świetnie sprawdzi się w ogrodzie i na balkonie. Jest ona dla nas symbolem jesieni. Posadzona w większych zbiorowiskach tworzy niesamowite kwietne dywany, które potrafią zapierać dech w piersiach.

O czym pamiętać uprawiając wrzosy?

Wrzosy lubią słoneczne stanowiska, ale jednocześnie nie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie powinny być one również wietrzne. Nie mają dużych wymagań względem jakości podłoża – najlepiej jednak, aby była to ziemia próchnicza i dobrze przepuszczalna.

Wrzosy należy podlewać dość często i regularnie, ale nie mogą stać w wodzie. Ich korzenie wtedy bardzo szybko gniją.

Kiedy przycinać wrzos?

Wiele osób martwi się przekwitniętymi wrzosami. Nie oznacza to, że musimy je wyrzucić i posadzić w naszym ogrodzie nowe rośliny. Wrzosy należą do krzewników, a to oznacza, że takie zachowanie jest dla nich naturalne. Kwiaty wysychają, odpadają i zostają same zdrewniałe łodygi, które musimy odciąć.

Wrzosy przycinamy w kwietniu. Jeśli nie poprzycinamy suchych końcówek, wtedy wrzosy będą wyglądać mało estetycznie. Odcinamy je w miejscu, gdzie kończą się uschnięte kwiatostany. Pozostawiamy jedynie zielona gałązki.

Co zrobić, gdy wrzos usechł?

Inaczej sprawa wygląda w sytuacji, gdy wrzos usechł. Dzieje się tak zwykle, gdy o ironio, przelejemy go wodą. Wtedy korzenie rośliny gniją. Zetknij gałązki i pamiętaj o podlewaniu rośliny, ale nie przelewaj jej. Obserwuj co się z wrzosem dzieje. Jeśli puści zielone pędy, wtedy będzie do odratowania. Możesz zacząć stosować nawozy, które go wzmocnią.

Warto przy okazji sprawdzić, czy została ona dobrze posadzona. O tym, jakie błędy najczęściej popełniamy dowiesz się z dalszej części artykułu. Jeśli jednak roślina umarła całkowicie, będzie nadawała się już tylko do wzbogacenia naszego kompostownika.

Dlaczego wrzosy w donicy umierają?

Twój wrzos wygląda w ten sposób? Po kilku miesiącach od posadzenia wszystkie gałązki wymarły? To przez kilka błędów, które popełniamy podczas sadzenia wrzosów po kupieniu.

Bryłę korzeniową powinniśmy rozluźnić. Możemy ją w tym celu ponacinać. Inaczej będzie zbyt zbita, nie rozrośnie się. Po wyjęciu z ziemi nadal będzie wyglądała, jakbyśmy dopiero wyjęli ją z lodówki. Przesadzając wrzosy warto ocenić też, jak bryła korzeniowa wygląda. Da nam to informacje o tym, czy wrzos jest w stanie się zaadaptować po przesadzeniu. Powinna być ona zbita, widoczna. Zbyt słabo ukorzeniony wrzos może się nie przyjąć.

Kolejny często popełniany błąd to zbyt chłonna gleba. Jeśli wrzos będzie stał w wodzie, to jego korzenie zgniją, a roślina uschnie. Ziemia, w której sadzimy wrzosy powinna być przepuszczalna, a na dnie donicy zrobiona warstwa drenażowa, dzięki której korzenie wrzosu nie będą stały w wodzie. Donica powinna też mieć liczne otwory, dzięki którym odprowadzony zostanie nadmiar wody. Zwłaszcza, gdy wrzosy rosną pod gołym niebem i może nazbierać się w nich zbyt wiele opadów wody.

Podobne artykuły