Włoski na brodzie? Oto kilka powodów przez, które możesz je mieć.

Uroda Data publikacji: 2018-04-06

Włosy na podbródku to problem wielu kobiet. Wyrywanie ich nic nie daje, a one jeszcze szybciej odrastają. Powoduję one, że czujemy się gorzej i mniej pewnie. Zaburzają poczucie naszej wartości i najchętniej byśmy je zakryły. Powstają one z kilku powodów.

1. Zaburzenia hormonalne

Nasze hormony mają bardzo duży wpływ na nasze ciało. Kiedy zaczyna w ciele gromadzić się więcej androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, to grube włoski mogą zacząć wyrastać w niepożądanych miejscach np. na brodzie. Dlatego jedną z rzeczy, które warto zrobić to badania hormonalne.

2. Wiek

Bardzo często dzieje się tak po menopauzie, która również rozchwiewa nasz system hormonalny. Można to zrównoważyć, a włosy na podbródku przestaną rosnąć. Oczywiście wymaga to konsultacji specjalisty.

3. Zespół policystycznych jajników

PCOS wpływa na nasze hormony i oddziału tak samo jak w poprzednich przypadkach. Należy skonsultować się z ginekologiem i przeprowadzić badania, które wykluczyłyby tę możliwość. Oprócz włosków może pojawić się trądzik, przyrost wagi czy napuchnięte podbrzusze. Problem dotyka również młodych kobiet, a może wpłynąć na płodność. Dlatego PCOS nie można lekceważyć.

4. Zespół Cushinga

Jest to choroba gruczołów, które wydzielają kortyzol będący hormonem stresu. Gdy jest go za dużo możemy zacząć nagle tyć, ale również mogą pojawić się ciemne włoski na twarzy.

5. Ciąża

Podczas ciąży przeżywamy różne problemy związane z wahaniem równowagi hormonalnej naszego organizmu. W tym okresie mogą pojawić się też włoski na podbródku.

6. Niektóre leki

Niektóre leki takie jak sterydy, które stosują lekarze mogą powodować nadmierny przyrost wagi czy włosów w niepożądanych miejscach. Podobny efekt mogą dać tabletki antykoncepcyjne. Gdy zauważymy taki efekt należy skonsultować go z lekarzem.

Podobne artykuły