Wiśnie czy czereśnie – które wybrać do ogrodu?

Ogród Data publikacji: 09 września 2022

Mając swój ogród, chcemy mieć w nim jakieś drzewa owocowe. Najczęściej decydujemy się na posiadanie takich owoców, które po prostu lubimy jeść. Większość z nas jednak nie ma miejsca, aby zasadzić kilka rodzajów drzew, dlatego muszą się oni zdecydować, czy mieć swoje świeże czereśnie lub wiśnie. Mają one oczywiście dobry wpływ na nasze zdrowie i posiadają wiele ważnych składników oraz witamin dla naszego organizmu.

W jakich warunkach lubią rosnąć wiśnie oraz czereśnie?

Wiśnie powinniśmy sadzić jesienią lub wiosną, a najkorzystniejszym okresem na tę czynność będzie jednak jesień. Miejsce na tego typu roślinę powinno być nasłonecznione, ale także nie powinno być to miejsce wystawione na wiatr. Nie należy też sadzić wiśni w jakichś zagłębieniach, ponieważ wtedy będą one również narażone na niekorzystne działanie mrozu. Drzewa wiśni najlepiej czują się na terenie, gdzie są gleby żyzne, które mają pH pomiędzy 6,0, a 7,0. Na dobre ich rozwinięcie będą małe szanse wtedy, gdy gleba ma wysokie stężenie wody gruntowej. W okolicy także nie powinny znajdować się żadnych zakładów przemysłowych, bo jakieś zanieczyszczenia z nich pochodzące mogą hamować rozwój wiśni. Nie powinniśmy ich siać w miejsce roślin motylkowych, które rosły na danym terenie przez kilka lat. Nie należy również sadzić wiśni na glebie, na której rosły wcześniej ziemniaki i truskawki. 

Czereśnie najlepiej jest sadzić w okresie jesiennym, gdzie temperatura jeszcze nie spada poniżej 4 stopni Celsjusza. Można je posadzić również wiosną, ale ryzykujemy wtedy, że szybko one się nie przyjmą. Tego rodzaju drzewa rosną najlepiej na glebach piaszczysto-gliniastych. Drzewa czereśni są nazywane żarłaczami, dlatego potrzebują podłoża, z którego będą czerpały mnóstwo składników odżywczych.  W momencie, gdy gleba nie ma ich wystarczającej ilości, należy wzbogacić podłoże o kompostownik, który doda ważnych związków do rozwoju tej rośliny. Teren dla czereśni powinien być osłonięty od wiatru, ponieważ te drzewa mają dość kruche gałęzie, które dość łatwo mogą się łamać. 

Jakie właściwości zdrowotne mają wiśnie oraz czereśnie?

Decydując się, jakie drzewa, chcemy sadzić w naszym ogrodzie, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na smak danych owoców, ale także trzeba spojrzeć na to, jakie związki chemiczne, które dobrze na nas działają, możemy dostarczyć do naszego organizmu, jedząc te owoce. Czereśnie i wiśnie bardzo dobrze wpływają na kondycję naszego serca, nerek oraz stawów. Jedząc czereśnie, dostarczamy również organizmowi duże ilości jodu, który jest tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszej tarczycy. W nich także jest sporo potasu, który reguluje działanie serca czy nerek. Także w nich znajdziemy spore ilości witaminy B.

Czereśnie mają też w sobie witaminę A, która dobrze wpływa na kondycję naszej skóry. Jedząc je przyjmiemy również dość dużo wapnia i żelaza. Wiśnie mają w sobie trochę mniej jodu, potasu i żelaza, ale jednak także wpływają dobrze na nasze zdrowie, a przede wszystkim na nasze serce. Niwelują one ryzyko wystąpienia u nas zapalenia tętnic oraz chronią przed chorobami układu krążenia. Wiśnie zawierają w sobie też substancje hamujące rozrost komórek nowotworowych. Trzeba również zaznaczyć, że wiśnie są mniej kaloryczne od czereśni. 

Podobne artykuły