Niektóre rzeczy używamy na co dzień i chociaż bardzo dobrze je znam to nadal mogą przed nami skrywać ciekawe tajemnice. Oczywiście część z Was na pewno je zna, ale dla nas osobiście były one zaskoczeniem i dlatego postanowiliśmy o nich napisać.
Jak kłódka wygląda każdy wie. Być może zauważyliście jednak na niej mały otwór. Zastanawialiście się do czego on służy? Okazuje się, ta mała dziurka służy do olejowania zamka i powinniśmy to regularnie robić aby kłódka chodziła sprawnie i nie zardzewiała. Zwłaszcza gdy używamy jej na zewnątrz.
Na pewno kupując jakieś ubrania trafiliście na takie torebeczki z kawałkiem materiału i guzikiem. Guzik zawsze myśleliśmy, że jest po prostu na zapas, ale taki mały skrawek materiału nie wystarczy raczej na zrobienie łaty na dziurę.
Okazuje się, że mają one zupełnie inny cel. Dzięki temu możemy sprawdzić jak tkanina reaguje na detergenty, które stosujemy lub wybielacz.e Dzięki temu możemy najpierw je wyprać i zobaczyć czy nie zniszczymy tkaniny czy guzików. Bardzo sprytne :)
Zawsze myśleliśmy, że to element dekoracyjny, ale podobno pełni on też ważniejszą rolę. Już w XVIII wieku francuscy marynarze używały ich do ochrony przed niskimi sufitami kabin okrętowych. Prawda, że ciekawe? :)
Na pewno zauważyliście wgłębienie na dnie butelki od piwa. Znajdziemy je również winnych butelkach. Jest wiele teorii na temat jej istnieją. Jedna to to, że ułatwia nalewanie bo można za nie łatwiej chwycić np. nalewając wino w restauracji. Druga teoria mówi, że dzięki temu butelka jest odporna na wysokie ciśnienie. Najbardziej prawdopodobna mówi o tym, że służy ono jedynie pozycjonowaniu butelki na taśmie produkcyjnej. Butelka przecież musi znaleźć się w odpowiednim miejscu aby przez nie duży otwór nalewa ją napełnił.
Ma on praktyczne zastosowanie. Dzięki niej można koszulę zawiesić w szafie bez pomarszczenia, gdy nie mamy wieszaka.
Mało kto z nas pewnie miał okazję grać w golfa, ale każdy piłkę do golfa widział. Ma ona ciekawy kształt. Zastanawialiście się dlaczego? Wgrubione grzbiety na piłkach golfowych rzeczywiście pomagają zmniejszyć opór podczas lotu w powietrzu. Te zagłębione grzbiety nie tylko pozwalają piłce golfowej latać szybciej, ale także dalej.