Jak wiercić otwory w płytkach na ścianie

DIY Data publikacji: 2018-05-14

Czasami przychodzi potrzeba by wywiercić otwór w płytce na ścianie. Jak wiercić takie otwory by płytka nie pękła? Czy potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt? Dzisiaj podpowiemy Wam jak wiercić w płytkach aby ich nie zniszczyć.

Jak wiercić w płytkach

Nasz sposób jest chyba najtańszy. Nie będziemy do tego celu kupować żadnych specjalnych diamentowych wierteł, które po jednym użyciu wylądują w szufladzie, a kosztują niemałe pieniądze. Nic takiego nie jest potrzebnego. Artykuł ten oparty jest na własnych doświadczeniach i niezliczonych ilościach dziur wywierconych w płytkach czy to gresowych czy ceramicznych. Jeszcze nigdy żadna nie pękła, ale nie możemy udzielić Wam na to gwarancji.

Doskonale wiemy o tym, że zarówno producenci jak i niektórzy fachowcy zalecają stosowanie wierteł diamentowych czy specjalne wiertła do gresu na mokro. Jest to uzasadnione kwestią bezpieczeństwa, ale wydatek naszym zdaniem jest nieproporcjonalny do zadania. Jeśli ktoś takie rzeczy wykonuje zawodowo, oczywiście jest to jak najbardziej dobre wyjście i na pewno się zwróci. Ale zawsze robimy to zwykłym wiertłem i jeszcze nigdy nie było żadnego problemu. Trzeba tylko do tematu podejść delikatnie.

Zacznijmy od samego wiertła. Warto kupić dwa najtańsze wiertła do betonu. Jedno o średnicy w jakiej potrzebujemy mieć otwór np. 8mm i drugie mniejsze do rozpoczęcia wiercenia np. 4mm. Czy jest to konieczne? Tak naprawdę możemy zacząć od 8mm i też tak nie raz robiliśmy. Ale to pierwsze rozwiercenie da nam trochę więcej bezpieczeństwa. Warto aby wiertło było nowe bo musi być naprawdę ostre, w innym przypadku może nie dać rady przebić się, a dociskając uszkodzimy płytkę.

Druga kwestia to wiertarka, należy pamiętać aby wyłączyć udar.Wiercenie z udarem bardzo łatwo zniszczy płytki. Dlatego udar wyłączamy i montujemy w wiertarce najpierw wiertło o mniejszej średnicy.

Następnie w miejscu, w którym chcemy rozpocząć wiercenie naklejamy kawałek taśmy malarskiej. To prosty trik, który pomoże nam zacząć. Dzięki temu wiertło nie będzie się ślizgało po powierzchni i jej nie porysuje. Zaczynamy wiercić bez udaru delikatnie lekko dociskając aż przebijemy płytkę i dojdziemy do ściany.

Teraz możemy zmienić wiertło na właściwe i poszerzyć otwór, a następnie wydrążyć odpowiednią głębokość do naszych potrzeb. Po przebiciu się przez płytkę jeśli będzie problem wejściem głębiej w ścianę można włączyć udar. Ale na samej płytce nigdy go nie stosujemy. Należy zrobić to ostrożnie i podejść do tego z cierpliwością, a nawet bez inwestycji w drogie wiertła misja okaże się sukcesem :)

Podobne artykuły