Na kotle gazowym spada ciśnienie – najczęstsze powody

DIY Data publikacji: 10 sierpnia 2020

Gdy ciśnienie wody w kotle gazowym spada, zazwyczaj mogą być tego trzy przyczyny. Warto najpierw sprawdzić dwie z nich. To możemy zrobić samodzielnie bo nie wymaga to żadnych działać podejmowanych przy samym kotle. Jeśli to nie zadziała, najlepiej wezwać serwisanta, zwłaszcza gdy kocioł jest jeszcze na gwarancji.

Źle odpowietrzona instalacja

To problem, który możemy rozwiązać sami. W świeżej wodzie napuszczonej do instalacji znajduje się sporo powietrza. Dlatego instalację należy odpowietrzyć.

Gdy będzie w niej powietrze to po dopuszczeniu nowej wody do kotła ciśnienie wzrośnie, ale również dość szybko spadnie.

Wtedy powinniśmy odpowietrzyć całą instalację grzejnik po grzejniku. Dopuścić wody i sprawdzić czy ciśnienie się utrzyma.

Pamiętaj, że instalacja powinna być odpowietrzona dobrze. Wymaga to czasu i cierpliwości. Zwłaszcza gdy nie mamy w tym doświadczenia.

Każdy grzejnik posiada zawór do odpowietrzania. Można odkręcić go śrubokrętem płaskim lub specjalnym kluczem.

Odpowietrzenie jednego grzejnika może nawet zająć kilkanaście minut. Przygotuj sobie butelkę. Przystaw ją do zaworu odpowietrzającego, jest tam mały „wentyl”, którym poleci woda.

Odkręcamy delikatnie zawór i wypuszczamy powietrze z grzejnika do momentu, aż będziemy słyszeć syczenie powietrza wraz z wodą.

To, że z grzejnika od razu poleci woda nie oznacza jeszcze, że nie jest on w ogóle zapowietrzony. Dlatego trzeba sprawdzić czy strumień jest równy, czy może przerywany przez wydostające się z niego powietrze.

Przed odpowietrzeniem oczywiście w układzie powinna znajdować się odpowiednia ilość wody. Dlatego dopełniamy ją patrząc na wskazanie kotła i dopełniając wodą do odpowiedniego ciśnienia.

Po odpowietrzeniu grzejników ciśnienie to automatycznie powinno spaść. Wtedy znów dopełniamy wodę i sprawdzamy czy ciśnienie utrzymuje się.

Odpowietrzanie zaczynamy od grzejnika znajdującego się najwyżej w domu, schodząc do tego na najniższym poziomie.

Przy odpowietrzaniu grzejnika termostat ustawiamy na pozycję zerową.

Gdy odpowietrzymy całą instalację i ciśnienie wody na kotle gazowym będzie się utrzymywać, to mamy problem z głowy. Winowajcą była zapowietrzona instalacja. Zdarzyć się to może przy każdym napełnianiu instalacji. Dlatego jeśli mamy nowy piec świeżo po montażu, to właśnie może być ta przyczyna. Również gdy woda była spuszczana i ponownie napełniona została instalacja.

Jeśli jednak odpowietrzenie całego układu nie dało efektu, przechodzimy do drugiego problemu.

Nieszczelność układu

Drugim problemem może być nieszczelność układu i tutaj zaczynają się schody. Oznacza to po prostu wyciek. Dlatego warto przejść się po domu i sprawdzić czy gdzieś nie widać mokrych plam.

O ile mamy instalację na wierzchu, to przy instalacji ukrytej w podłodze i pod tynkami problem jest dużo większy, bo trudniej jest zidentyfikować miejsce wycieku.

Jeśli natomiast nigdzie nie zauważamy wycieku, warto wezwać serwisanta, aby sprawdził sam kocioł.

Problem w samym kotle

Kocioł również może być w tej sytuacji winowajcą. Zwłaszcza jeśli piec ma już parę lat, może zaistnieć w nim sporo usterek, które będą odpowiadać za spadek ciśnienia np. cieknący wymiennik ciepła.

Są to jednak rzeczy wymagające fachowej wiedzy, dlatego nie warto próbować dokonywać diagnostyki pieca na własną rękę, a po prostu wezwać fachowca.

Podobne artykuły