Jaką wodą należy zalewać ogórki do kiszenia? Zimną, letnią, czy gorącą? Wiele osób wybiera nieodpowiednią, a to powoduje, że nie są one aż tak chrupiące i smaczne, jak powinny być. Zobacz, jakich błędów nie popełniać podczas kiszenia ogórków.
Temperatura wody odgrywa kluczową rolę w kiszeniu ogórków. Teorii na temat całego procesu jest tak wiele, jak samych miłośników zielonej przekąski. Niektórzy uważają, że najlepsza jest zimna woda, inni stawiają na wrzątek jako jedyną słuszną opcję. Którą metodę warto wybrać?
Wiele osób zalewa ogórki wrzącą wodą, w celu pozbycia się z nich chorobotwórczych bakterii. Jednak w ten sposób niszczysz cenne witaminy i składniki odżywcze, które znajdują się zarówno w ogórkach, chrzanie, jak i czosnku. Wybierając zimną wodę, nie zabijesz bakterii, ale ochronisz wartości odżywcze w nich zawarte.
Najlepszym wyborem do kiszenia ogórków jest letnia woda, o temperaturze około 20 stopni. W tych warunków rozwijają się bakterie, ale wyłącznie te korzystne dla całego procesu fermentacji. Produkty znajdujące się w słoikach zachowują cenne witaminy i minerały. Wszystkie przyprawy rozpuszczają się w odpowiedni sposób.
Jakość wody ma wpływ na smak i teksturę kiszonek. Jeżeli będzie ona zła, ogórki będą miękkie i niesmaczne. Warto wybrać wodę bezpieczną do spożycia, o średniej twardości. Taka właśnie znajduje się w kranach, ale zawsze należy sprawdzić przed użyciem jej parametry u dostawcy. Woda do kiszenia nie może zawierać chloru, dlatego kranówkę należy przegotować lub odstawić na kilka godzin.
Ogórki kiszone cieszą się bardzo dużą popularnością, a wybierając wodę o temperaturze ok. 20 stopni, bez chloru, możesz uzyskać ich wyjątkowy, niepowtarzalny smak.