Wichury w Polsce – jak chronić swój dobytek?

Porady Data publikacji: 25 września 2021

Pierwsza jesienna wichura w tym sezonie już za nami. Przez nagły spadek ciśnienia o 20-30 hPa, przez Polskę w czwartek w nocy (23.09) przeszedł skandynawski cyklon Tymoteusz (Tim). Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla niemal całego kraju. Jak podają komunikaty, porywy wiatru osiągały 80 km/h, nad morzem przekraczały 100 km/h, a w górach dochodziły nawet do 165 km/h.

Sytuacja nie ulegnie znacznej poprawie w piątek (24.09), ponieważ po przejściowym osłabnięciu wichury, nastąpi kolejne uderzenie zapowiadane między przedpołudniem, a późnym popołudniem.

Wiatr ustanie na sile dopiero wieczorem i najwcześniej wtedy przestanie stwarzać wysokie zagrożenie. Do tego momentu, należy zachować szczególną ostrożność i pozostać w bezpiecznym miejscu.

Interwencje strażaków

Silne podmuchy wiatru zmusiły strażaków do ponad 1400 interwencji, ale to jeszcze nie koniec. Najwięcej interwencji odnotowano w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko mazurskim i mazowieckim. Dotyczyły one głównie usuwania powalonych drzew i połamanych gałęzi. Na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych ani rannych. Najgorsza sytuacja panuje nad morzem oraz w górach. Przez porywisty wiatr nad Bałtykiem występują kilkumetrowe fale.

Pogoda spowodowała spore utrudnienia w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym. IMGW ostrzega przed ewentualnymi przerwami w dostawie prądu. Należy pamiętać, że przebywanie w pobliżu słupów wysokiego napięcia, przewodów energetycznych, pod drzewami oraz w pobliżu niezabezpieczonych przedmiotów, stanowi potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Jak zabezpieczyć dom przed wichurą?

Silne wichury stają się powoli nieodzownym elementem naszego klimatu. Coraz częściej zdarzają się okresy porywistych wiatrów, dlatego warto zabezpieczyć nasz dom oraz inne nieruchomości przed nieprzewidywanymi zjawiskami atmosferycznymi.

Przede wszystkim, zawsze należy na bieżąco śledzić alerty Instytutu Meteorologicznego i Gospodarki Wodnej, który sprawnie informuje o nadchodzących załamaniach pogody. Dzięki temu możemy odpowiednio wcześniej przygotować się na wystąpienie wichury.

O zabezpieczenia możemy zadbać już na etapie budowy lokum. Jeżeli mieszkamy w rejonie, gdzie ryzyko silnych wiatrów jest wyjątkowo duże, lepiej zdecydować się na szkieletową konstrukcję domu. Jest ona bardziej elastyczna i mniej podatna na uszkodzenia podmuchów, w przeciwieństwie do domu murowanego. Konieczne jest także zadbanie o dach i jego regularna konserwacja. Najtrwalsze dachówki to te ceramiczne lub cementowe. Jeżeli chodzi o okna, to najlepiej zdecydować się na antywłamaniowe. Dają one gwarancję, że nie pękną podczas silnej wichury. Dodatkowe wzmocnienie zapewnią rolety zewnętrzne, wykonane z solidnych materiałów.

 O całokształt i dodatkowy spokój ducha zadba ubezpieczenie na dom od kataklizmu. Pozwoli ono na pokrycie ewentualnych szkód, powstałych podczas nieprzewidzianych zdarzeń przy zawirowaniach atmosferycznych.

Przygotowanie balkonów, tarasów i ogrodu na silny wiatr

Aby uniknąć poważnych szkód na zewnątrz domu, warto zadbać o tę przestrzeń w kilku niezbędnych krokach.

Jeśli istnieje taka możliwość, zabierzmy mniejsze rośliny do wnętrza domu. Ta opcja da nam gwarancję, że roślinom nic poważnego się nie stanie. Większe okazy postawmy na podłodze. Pozostawienie kwiatów i drobnych przedmiotów na parapetach zwiększa ryzyko, że zostaną po prostu zdmuchnięte. Dodatkowo możemy postawić doniczki bardzo blisko siebie, co pomoże stworzyć zaporę dla wiatru.

Należy pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich ruchomych elementów tarasu czy balkonu. Chodzi tu przede wszystkim o krzesła i inne meble, a także regały, kwietniki czy mały grill. Aby zapobiec przesuwaniu ich przez wiatr, można po prostu przywiązać je do barierki. Jeśli posiadamy więcej przestrzeni, wynieśmy je do garażu lub innego, wolnego pomieszczenia.

Ponadto zamknijmy okna, rolety i przygotujmy dodatkowe oświetlenie, w razie przerw w dostawie prądu. Pamiętajmy o naszych zwierzętach, zwłaszcza tych, które na co dzień przebywają na zewnątrz. Im także musimy zapewnić bezpieczeństwo.

Jak zadbać o auto w czasie wichury?

Podczas załamań pogody, najrozsądniej jest pozostawić samochód w garażu. Jednak nie wszyscy go posiadamy i nie zawsze mamy taką możliwość. W trakcie takich sytuacji, najlepiej jest nie parkować pod drzewami i nie wysiadać z pojazdu. Rekomenduje się zatrzymanie na stacji benzynowej lub na otwartym parkingu, np. pod sklepem. W przypadku jazdy przez las, musimy jak najszybciej wyjechać na utwardzony, otwarty teren. Należy jednak zachować wzmożoną ostrożność, ze względu na łamane przez wiatr gałęzie i konary, które mogą spaść na nasz samochód i dokonać poważnych uszkodzeń, a także mieć na uwadze ryzyko zdmuchnięcia auta z nieosłoniętej drogi.

Tak samo jak w przypadku domu o mniejszy stres zadba polisa ubezpieczeniowa. Opłacając coroczną składkę, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie od tego typu zdarzeń.

Podobne artykuły