Jak prać zimowe kurtki, aby ich nie zniszczyć?

Porady Data publikacji: 12 grudnia 2023

Każdy wie, że aby zimowe kurtki długo służyły, należy o nie dbać. Jednak nie każdy wie, jak to robić prawidłowo. Pranie kurtek zimowych może wydawać się trudne, ale wcale takie nie jest. Korzystanie z usług pralni chemicznych nie musi być koniecznością, a obawa o zniszczenie ich przy samodzielnym praniu w domu nie musi być dłużej obecna. Sprawdź, jak bezpiecznie wyprać kurtki zimowe!

Jak prać zimowe kurtki — ręcznie czy w pralce?

Kurtki w domowych warunkach można prać zarówno ręcznie, jak i w pralce. Ręczne pranie jest znacznie delikatniejsze, warto wykorzystać do niego letnią wodę i łagodny detergent, a także unikać mocnego pocierania pranego materiału. Piorąc w pralce, można wykorzystać delikatne programy, które będą bezpieczniejsze dla kurtek. Poza tym niska temperatura prania, delikatny detergent i najniższe możliwe wirowanie, a najlepiej całkowity jego brak, pomogą zadbać o dobry stan kurtek zimowych. Wybór powinien zależeć głównie od wypełnienia kurtki, a także od zaleceń jej producenta.

Jaki wpływ ma na to wypełnienie?

Dobrej jakości puchowa kurtka może być inwestycją na lata. Taka kurtka doskonale chroni przed mrozem i wiatrem. Jej cena jest wyższa niż w przypadku kurtek z wypełnieniem syntetycznym, więc tym bardziej więcej obaw może wiązać się z jej samodzielnym praniem. Kurtki z wypełnieniem syntetycznym są zdecydowanie mniejszym wydatkiem, jednocześnie również mogą być mniej skuteczne w ochronie przed zimowym, mroźnym powietrzem. Pomimo tego, że mogą wydawać się łatwiejsze w praniu, puch syntetyczny ma tendencje do zbijania się w większe kulki, więc nieodpowiedni zabieg może je łatwo zniszczyć.

Jak prać, żeby kurtka się nie zbiła?

Do prania naturalnego puchu najbezpieczniejsze są szare mydło i specjalne, przeznaczone do tego detergenty. W wannie z wodą należy rozpuścić środek piorący i namoczyć w nim kurtkę przez około 15-20 minut, do czasu, aż materiał dobrze nasiąknie, a następnie ręcznie wyprać kurtkę, pamiętając o dobrym wypłukaniu detergentu i odciśnięciu nadmiaru wody za pomocą ręcznika. Przed wypraniem takiej kurtki w pralce należy najpierw upewnić się, czy producent dopuszcza taki sposób czyszczenia materiału, jeśli tak to postępować według jego zaleceń. Do bębna warto w takiej sytuacji dorzucić kilka piłeczek np., tenisowych, które zapobiegną zbijaniu się wnętrza. Aby wyprać kurtkę syntetyczną, zazwyczaj wystarczy zapoznać się z zaleceniami producenta i przestrzegać kilku zasad, podobnie jak w przypadku prania kurtek naturalnych.

Jak suszyć zimową kurtkę?

Zimowych kurtek pod żadnym pozorem nie powinno się suszyć w suszarce bębnowej. Takie suszenie może doprowadzić do nieodwracalnego zbicia się wypełnienia wewnątrz kurtki. Zamiast tego najlepiej jest je suszyć po uprzednim odciśnięciu nadmiaru wody, rozłożone na płasko. Kurtki powinno ułożyć się na suszarce, z dala od grzejnika i źródeł światła słonecznego. Takie zachowanie pomoże utrzymać kurtki zimowe w dobrym stanie i cieszyć się ciepłem na dłużej.

Podobne artykuły