Whatsapp Web to webowa wersja popularnego komunikatora. Whatsapp w przeglądarce umożliwia nam nawiązanie kontaktu z naszymi znajomymi bez instalowania aplikacji na komputerze. Wystarczy, że mamy dostęp do przeglądarki internetowej oraz internetu. Dzięki temu możemy wygodnie komunikować się z przyjaciółmi, rodziną czy współpracownikami przez Whatsapp bez potrzeby ciągłego korzystania z telefonu. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak używać Whatsapp bez telefonu.
Aby skorzystać z Whatsapp Web musimy odwiedzić stronę, która znajduje się pod adresem web.whatsapp.com. Po odwiedzeniu witryny zobaczymy komunikat, który pozwoli nam autoryzować komunikator przez aplikację, którą mamy zainstalowaną na naszym telefonie.
Teraz musimy włączyć aplikację na swoim telefonie. Następnie klikamy „Ustawienia”. Ikonka koła zębatego znajduje się w prawym dolnym rogu.
W ustawieniach wybieramy opcję „Połączone urządzenia”. Zobaczymy tutaj urządzenia, na których korzystamy już z Whatsapp oprócz naszego telefonu.
Teraz wystarczy kliknąć. „Połącz nowe urządzenie”. Włączy się aparat. Musimy teraz tylko najechać nim na kod QR, który znajduje się na ekranie przeglądarki.
Kod zeskanuje się automatycznie. Zaraz po tym po chwili włączy się nam Web Whatsapp, czyli przeglądarkowa wersja komunikatora. Po lewej stronie zobaczymy listę chatów z osobami, z którymi rozmawiamy. Nad nią pojawi się komunikat „Powiadamiaj o nowych wiadomościach”.
Jeśli chcemy, aby informacja o tym, że ktoś do nas napisał na Whatsapp Web pojawiała się jako dymek powiadomienia w systemie Windows lub macOS, to warto tę opcję włączyć. Dzięki temu nie przegapimy nowych wiadomości, nawet gdy nie będziemy mieć akurat otwartej zakładki z komunikatorem.
Możemy również później zrezygnować z powiadomień. Wystarczy, że klikniemy trzy kropki znajdujące się w prawym rogu nad listą chatów. Następnie wybieramy sekcję „Powiadomienia”. Tutaj możemy dokonać stosownych ustań zaznaczając lub odznaczając niektóre funkcje.
W prawym rogu listy chatów znajduje się ikonka trzech kropek. Pozwala ona nam rozwinąć opcje komunikatora. W tym miejscu możemy się Wylogować. Warto to zrobić jeśli urządzenie, z którego korzystamy jest publiczne. Mogą z niego korzystać inne osoby i przez to użyć naszego komunikatora.
Dlatego dla własnego bezpieczeństwa w momencie, gdy nie będziemy na razie z nikim dalej rozmawiać, warto po prostu za każdym razem wylogować się z komunikatora. Po wylogowaniu zostaniemy automatycznie przekierowani do strony powitalnej Whatsapp Web.
Zmiana koloru motywu w Whatsapp Web jest bardzo prosta. Gdy jesteśmy już zalogowani do aplikacji musimy wybrać trzy kropki, które znajdują się z prawej strony nad sekcją wyświetlającą listę chatów. Następnie przechodzimy do sekcji „Ustawienia”.
W sekcji ustawienia znajdziemy kilka opcji, które możemy zmieniać. Jedną z nich jest „Motyw” i tą właśnie wybieramy. Dzięki temu możemy wybrać jasny lub ciemny motyw, albo zdecydować, aby dostosowywał się ona automatycznie do tego, który ustawiony jest w naszym systemie operacyjnym. Po dokonaniu wyboru klikamy „OK”.
Po zalogowaniu się do Whatsapp Web wybieramy rozmowę ze znajomym, w której znajdują się interesujące nas zdjęcia. Rozmowa wyświetli się po prawej stronie ekranu. Przewijanie jej w celu znalezienia wszystkich zdjęć nie byłoby zbyt wygodne. Na szczęście jest lepszy sposób.
W prawym górnym rogu znajdują się znane nam dobrze trzy kropki. Te jednak otwierają opcje dostępne dla danego kontaktu, z którym rozmawiamy. Klikamy je, a następnie wybieramy „Informacje o kontakcie”.
Rozwinie się nam dodatkowy pasek. Ekran będzie teraz podzielony na trzy części. W informacjach o kontakcie zobaczymy parę ciekawych danych, jak nazwisko, imię, numer telefonu. To co jednak nas interesuje to sekcja „Multimedia, linki i dokumenty”. Klikamy ją, aby zobaczyć wszystkie przesłane zdjęcia.
Otworzą one nam się w postaci galerii slajdów. Na dole zobaczymy miniaturki każdego pliku, a na środku jego powięszeknie. W ten sposób wygodnie możemy znaleźć, te które nas interesują. W górnym prawym rogu znajdziemy ikonkę strzałki w dół, która umożliwia pobranie danego pliku na dysk naszego komputera i zapisanie go w celu późniejszego wykorzystania.
Pisząc na komputerze przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że możemy łatwo wpływać na wygląd tekstu. Możemy pogrubić pewne słowa, aby nadać im znaczenia. Inne możemy podkreślić, aby stały się one bardziej widoczne dla czytającego i pomagały mu rozpoznać istotne informacje.
W Whatsapp Web działa tak zwany markdown. Jest to jezyk znaczników, który pozwala na formatowanie tekstu.
Tekst pisany kursywą
Wystarczy, że na początku i na końcu wyrazu postawimy podkreślnik, np. _tekst_
Tekst pogrubiony
Wystarczy, że na początku i na końcu pogrubionego tekstu lub wyrazu postawimy gwiazdkę, np. *tekst*
Tekst przekreślony
Aby przekreślić tekst wystarczy na jego końcu i początku postawić tyldę, np. ~tekst~
Tekst maszynowy
Jeśli chcemy, aby nasz tekst napisany był rodziną czionek nieproporcjonalnych, to wystarczy zamknąć go w trzech cudzysłowach, np. „tekst„`