Walcz z przesuszeniem! Jak dbać o prawidłowe nawilżenie skóry?

Uroda Data publikacji: 27 marca 2023

Gdy skóra jest przesuszona należy walczyć z przeznaskórkową utratą wody. W związku z tym trzeba stosować odpowiednią zbilansowaną dietę, a także stosować kosmetyki, które zapewniają nawilżenie i zapobiegają utracie wody. Dowiedz się jak możesz walczyć z przesuszeniem swojej skóry?

Jakie serum nawilżające wybrać i jak je stosować, aby zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia skóry? 

W codziennej pielęgnacji ważne jest oczyszczanie skóry, tonizowanie, a raz na tydzień także peelingowanie. Jednak zawsze ostatnim czynnikiem jest nawilżanie. W przypadku przesuszonej skóry bardzo szybko dochodzi do utraty wody. Niezbędne jest zatem stosowanie kosmetyków głęboko nawilżających. Bez wątpienia do takich należy serum nawilżające. Warto wybrać takie, które posiada w swoim składzie kwas hialuronowy składający się z małych cząsteczek, które mogą penetrować skórę głębiej, a tym samym skuteczniej zapobiegać przesuszeniu. Warto wiedzieć, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może zmagazynować aż 250 cząsteczek wody. To dlatego kwas hialuronowy jest niezbędny do gruntownego nawilżania skóry. W składzie serum nawilżającego powinien znaleźć się kwas hialuronowy o różnej wielkości cząsteczek. Ponadto serum powinno zawierać cukry, które pochłaniają wodę z otoczenia i wiążą wodę w naskórku. Oczywiście warto także stawiać na serum, które w składzie ma glicerynę czy też mocznik. Przy pielęgnacji warto pamiętać, że najpierw zawsze nakłada się serum nawilżające, a dopiero później krem. Jednocześnie trzeba poczekać aż serum się wchłonie o dopiero wtedy aplikować krem. Do gruntownego nawilżenia polecane są także kwasy AHA, które obok kwasu hialuronowego mogą być składnikiem kosmetyku nawilżającego. Jeżeli Twoja skóra jest mocno przesuszona stosuj serum nawilżające nawet dwa razy dziennie. Po taką pielęgnację powinny sięgać osoby z tendencją do przesuszania. Warto wiedzieć, że występuje ona w przypadku wielogodzinnej pracy przed komputerem. Zatem jeżeli wykonujesz taką pracę, koniecznie zadbaj o właściwą pielęgnację Twojej przesuszonej skóry.                     

Zadbaj o odpowiednią dietę i nawodnienie 

To jeszcze nie wszystko, bo same kosmetyki nie mogą załatwić sprawy, jeżeli nie zadba się o właściwą, zbilansowaną dietę. Otóż dla suchej skóry bardzo ważne jest spożywanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, a także antyoksydanty. Warto spożywać chude mięso drobiowe, czy z królika albo tłuste ryby morskie. Takie produkty dostarczą też potrzebne dla zdrowej skóry witaminy z grupy B. Nie można zapomnieć także o kompleksie witamin A, C i E. Przede wszystkim zawarte są one w zielonych i czerwonych warzywach, ale i wielu owocach, wśród których należy wymienić na pewno banany, witaminę C i E dostarczą też jabłka. Z kolei zamiast niezdrowych chipsów warto wybrać suszoną liofilizowaną marchewkę, która zawiera wszystkie cenne wartości odżywcze, w tym ważny dla skóry beta-karoten. Dużo wody zapewniają rośliny zielone. Warto zatem spożywać sałatę pod różną postacią z pomidorem, rzodkiewką, zieloną cebulką, a także słonecznikiem. To porcja potrzebnych dla skóry witamin. Aby mogły się przyswoić nie można zapomnieć o okraszeniu sałatki sosem winegret albo lekkim dressingiem. Ważne by zawierał on tłuszcz roślinny potrzebny do przyswajania witamin takich jak A, C, E i K. Pragnienie zawsze powinno być zaspokojone i trzeba wypijać 2 litry wody dziennie, a latem nawet więcej.            

Podobne artykuły