Czy można wyciskać pryszcze?

Uroda Data publikacji: 17 marca 2022

Na Twojej skórze pojawiają się mało estetyczne pryszcze? Chcesz się ich szybko pozbyć? Nie wiesz czy wyciskanie ich jest bezpieczne? Dermatolodzy są w tej kwestii jednogłośni – nie powinniśmy wyciskać pryszczy samodzielnie w domu. Niesie to za sobą spore ryzyko i wiele komplikacji. Co więc robić i jak sobie radzić?

Dlaczego wyciskanie pryszczy może być niebezpieczne?

Przede wszystkim w domowych warunkach ciężko zachować sterylność. Bakterie mogą w prosty sposób rozprzestrzenić się po naszej twarzy i doprowadzić do zaostrzenia problemu. Dodatkowo często pojawia się stan zapalny oraz blizny. Warto też dodać, że niektóre zmiany skórne łatwo pomylić z pryszczem, a ich usuwaniem zajmują się wyłącznie specjaliści. 

Szczególnie duże ryzyko niesie za sobą wyciskanie pryszczy w obszarze tzw. trójkąta śmierci. Jest to miejsce na twarzy, które obejmuje skórę od kącików ust aż do nasady nosa. W tym rejonie nasza twarz jest silnie unaczyniona oraz znajdują się liczne odpływy żylne. Każda infekcja w okolicy „trójkąta śmierci” jest bardzo niebezpieczna. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zapalenia opon mózgowych czy powstania ropnia mózgu. 

Wizyta u kosmetologa

Najlepszym sposobem na walkę z pryszczami jest wizyta u kosmetologa. Specjalista nie tylko pomoże nam doraźnie, ale też zaproponuje zabiegi, które zminimalizują problem w przyszłości. Tylko specjalista jest w stanie w bezpieczny sposób zająć się naszą skórą. Na pewno zaproponuje też kosmetyki, które pomogą nam w codziennej pielęgnacji twarzy. Regularna higiena jest jednym z kluczy do sukcesu.

Domowe sposoby na pozbycie się pryszczy

Wiemy już, że wyciskanie pryszczy jest najgorszym sposobem na pozbycie się ich. Warto dbać o stan naszej cery zawsze, a dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pojawienia się kolejnych, nieestetycznych wykwitów. Działanie zewnętrzne jest bardzo ważne, ale nie zapominajmy o działaniu wewnętrznym. To co jemy ma ogromny wpływ na stan naszej cery.

Warto zminimalizować ilość spożywanych cukrów, tłuszczy i soli. Niekorzystny wpływ na naszą skórę ma również alkohol oraz nabiał. Dieta powinna być bogata w świeże owoce i warzywa, które są źródłem wielu minerałów i witamin. Na cerę możemy stosować domowe maski. Warto przygotować maseczkę z kurkumy, miodu i płatków owsianych. 

Jeżeli musisz pozbyć się pryszcza szybko, to pamiętaj o zachowaniu wszelkich zasad sterylności. Wyciskaj tylko dojrzałe pryszcze, takie które mają białą końcówkę. Użyj rękawiczek jednorazowych, przetrzyj skórę tonikiem antybakteryjnym i pozbądź się całej ropnej wydzieliny. Do wyciskania nie używaj paznokci, a opuszków palców. Po zakończeniu zabiegu dokładnie zdezynfekuj skórę.

Podobne artykuły