Jeśli chcesz mieć piękne włosy, to niestety samo umycie ich szamponem oraz nałożenie odżywki to zbyt mało. Na szczęście z dalekich Indii i krajów arabskich przywędrował do nas prosty sposób na sprawienie, aby w krótkim czasie włosy stały się mocniejsze, zdrowsze i lśniące. Tym sposobem jest olejowanie włosów. Kiedy i jak często powinno się olejować włosy? Jakich olejków do tego używać? Ten artykuł odpowie na zadane powyżej pytania.
Zacznijmy od wyboru olejków, ponieważ nie każdy olejek pasuje do każdego rodzaju włosów. Aby dobrze wybrać olejek, najpierw należy określić do jakiej grupy należą nasze włosy.
Włosy niskoporowate – to włosy bliskie ideału. Są lśniące, gładkie, łatwe do rozczesania. Aby nie było zbyt różowo, to są trudniejsze do ułożenia, farbowania, dłużej schną po umyciu.
Włosy wysokoporowate – to włosy suche, sztywne, puszące się, łatwo się farbują, układają, ale gorzej jest już z ich czesaniem. Ich końcówki często się rozdwajają. Ich kiepski stan zwykle jest wynikiem farbowania, rozjaśniania. Wyjątkiem są włosy naturalnie kręcone, które są włosami wysokoporowatymi z natury.
Włosy średnioporowate – to włosy niepasujące do powyżej wymienionych, posiadające cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak i wysokoporowatych.
Do włosów niskoporowatych należy używać olejów małocząsteczkowych, które oczyszczą skórę głowy, wyregulują również wydzielane sebum. Takimi olejami są: palmowy, rycynowy, kokosowy, palmowy, babassu, a także masła: kakaowe, shea, cupuaku, mango.
Włosy wysokoporowate, które wymagają domknięcia łusek, odżywienia, nawilżenia i wzmocnienia struktury włosa, powinny zostać potraktowane olejami wielkocząsteczkowymi takimi jak: olej z malin, żurawinowy, z róży piżmowej, nasion truskawki, lniany, z lnianki siewnej, olej z rokitnika, sezamowy, jojoba, arganowy, rzepakowy, z pestek moreli i śliwek, z orzeszków ziemnych, awokado, ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek.
Przy włosach średnioporowatych dobrze sprawdzą się oleje średniocząsteczkowe takie jak: olej sezamowy, macadamia, ryżowy, z pestek brzoskwiń, moreli.
Należy pamiętać, żeby nie stosować do włosów olejów innych niż zalecane, ponieważ efekty ich stosowania mogą być odwrotne do oczekiwanych.
Duży wybór olejów do olejowania włosów oferuje sklep Ekodrogeria.pl
Do olejowania wystarczy kilka łyżek wybranego olejku (lub mieszanki kilku olejków). Olejek delikatnie wmasowujemy we włosy, aż całe będą nim pokryte. Nie powinno go być zbyt dużo, włosy powinny być nim jedynie nasmarowane. Długość trzymania oleju na głowie zależy już od naszej cierpliwości. Olejowanie powinno trwać przynajmniej 3 godziny, a idealnie by było, gdyby trwało całą noc.
Po upływie odpowiedniego czasu włosy trzeba umyć delikatnym szamponem 2-3 razy, aż włosy przestaną być tłuste. Olejowanie powinno się przeprowadzać co 2 tygodnie przy włosach nisko- i średnioporowatych oraz raz w tygodniu przy włosach wysokoporowatych.