W tych godzinach lepiej nie kosić trawnika – szybko zmarnieje

Ogród Data publikacji: 03 czerwca 2024

Zabiegiem, który obowiązkowo i regularnie należy wykonywać w swoim ogrodzie, jest koszenie trawnika. Choć prosta czynność większości osobom nie sprawia trudności, trzeba przestrzegać kilku zasad, aby uzyskać gęstą i zadbaną nawierzchnię. Okazuje się, że najczęściej popełnianym błędem jest godzina koszenia w sezonie letnim.

W tych godzinach pod żadnym pozorem nie koś trawnika!

Największym błędem popełnianym przez właścicieli ogrodów jest koszenie trawy w godzinach południowych. Grunt jest wtedy mocno nagrzany, a przez to źdźbła bardzo osłabione, co uniemożliwia im ponowne odrastanie. Wybierając takie godziny w wyjątkowo upalny dzień, możesz się przyczynić do powstania na powierzchni nieestetycznych, żółtych placów. Chyba takiego efektu nie chcesz uzyskać, prawda?

Najlepszymi godzinami na koszenie trawnika jest czas między 16 a 19. Ziemia nie jest aż tak intensywnie nagrzana, a jednocześnie źdźbła są nadal sprężyste i suche. Nie ulegną przesadnemu przesuszeniu, zafundujesz im intensywny wzrost i nie wpłyniesz negatywnie na ich kondycję.

Jeżeli nie chcesz otrzymać mandatu, wystrzegaj się koszenia w tych godzinach

Okazuje się, że nie tylko z powodu dbałości o perfekcyjnie wyglądający trawnik należy zaplanować koszenie w odpowiednich godzinach. Trzeba mieć na uwadze, że kosiarki generują ogromny hałas, który może przeszkodzić w odpoczynku sąsiadom. Niedozwolone jest ich uruchamianie przede wszystkim w niedziele i święta, ale również w dni powszednie między godziną 22 a 6 rano, gdy obowiązuje cisza nocna.

Niezastosowanie się do tych ustaleń grozić może otrzymaniem mandatu karnego od straży miejskiej, jeżeli sąsiedzi zdecydują się na zgłoszenie sprawy. Zgodnie z zapisem art. 24 Kodeksu wykroczeń, grzywna za naruszenie ciszy nocnej wynieść może od 20 zł do nawet 5 tysięcy złotych.

Ponadto zakaz koszenia trawników wystosować może również gmina, ze względu na występującą suszę. Dzieje się tak w trosce o dobro środowiska naturalnego. Wysoka trawa przejawia dużą zdolność do zatrzymywania wody w glebie, a to ma kluczowe znaczenie dla środowiska oraz prawidłowego funkcjonowania lokalnych wodociągów w przypadku skrajnych sytuacji meteorologicznych, gdy brak opadów utrzymuje się przez dłuższy czas. W sezonie letnim wiele polskich gmin wydaje również ograniczenia co do podlewania trawników i roślin w ogrodach bezpośrednio z wody czerpanej z sieci wodociągowej, ze względu na ryzyko czasowego wystąpienia problemów z jej dostępnością.

Warto na koszenie trawnika wybierać najlepsze dla jego kondycji godziny, śledzić aktualne ogłoszenia gminne oraz stosować się do obowiązujących zasad, aby uniknąć kar finansowych.

Podobne artykuły