Usuwanie cellulitu i rozstępów – Czy domowe metody wystarczą?

Kategoria: Uroda
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-01-23

Rozstępy oraz cellulit to częste defekty estetyczne, które pojawiają się głównie – choć nie wyłącznie – u kobiet. Domowe metody walki z cellulitem i rozstępami kojarzą się wyłącznie ze żmudną i czasochłonną pielęgnacją, która zazwyczaj nie przynosi pożądanych efektów. Okazuje się bowiem, że stosowanie kosmetyków ujędrniających czy wykonywanie masażu może spełniać jedynie funkcję pomocniczą, zaś naprawdę skuteczna walka z cellulitem i rozstępami ma miejsce wyłącznie dzięki profesjonalnym zabiegom medycyny estetycznej. Jakim? O to zapytaliśmy eksperta z branży beauty kosmetologiem w Klinice medycyny estetycznej Neonia z Krakowa..

– Cellulit i rozstępy to problem większości kobiet, także tych młodych i szczupłych. W jaki sposób powstają te defekty?

Cellulit i rozstępy to niekorzystne zmiany wizualne, które mogą wpływać na wygląd naszej sylwetki i negatywnie rzutować na samoocenę. U podłoża obydwu tych defektów leży przede wszystkim utrata elastyczności skóry i tkanki podskórnej. W przypadku rozstępów dochodzi do nadmiernego rozciągania skóry i towarzyszącego mu osłabienia i przerywania włókien kolagenowych. Takie zmiany powstają m. in. podczas ciąży czy gwałtownego przybierania na wadze, ale towarzyszyć mogą także niektórym zmianom hormonalnym. W efekcie powstają podłużne blizny zanikowe, widoczne jako pasma ścieńczałej skóry. Natomiast w przypadku cellulitu mamy do czynienia ze współistnieniem dwóch niepożądanych zjawisk. Jednym jest utrata elastyczności skóry i tkanki podskórnej, a drugim – kumulacja tkanki tłuszczowej lub płynu tkankowego. Dochodzi wówczas do uwidocznienia zgromadzonego tłuszczu czy zalegających płynów, gdyż mało elastyczna skóra uwypukla wszelkie nierówności.

Zaobserwuj nas na Facebooku

– Dlaczego walka z cellulitem jest trudna i czasochłonna?

Aby móc pokonać cellulit, konieczne jest jednoczesne zwalczanie wszystkich czynników sprzyjających jego powstawaniu. Musimy zatem zadbać o odpowiedni drenaż limfatyczny oraz mikrokrążenie krwi, co umożliwia skuteczne odprowadzanie toksyn oraz zredukowanie obrzęku tkanki podskórnej. W przypadku cellulitu tłuszczowego konieczne jest także efektywne spalanie tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie skóry. Konieczne jest zatem prowadzenie zdrowego stylu życia, odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna. A takie zdrowe nawyki  warto uzupełnić o profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii.

– Jakie zabiegi na cellulit i rozstępy są najbardziej polecane przez ekspertów?

W celu redukowania cellulitu i rozstępów można wykonywać zabiegi całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, jak i zabiegi o znikomej inwazyjności, sprowadzające się do nakłuwania skóry. Najskuteczniejsze zabiegi pozwalające pozbyć się cellulitu to endermologia oraz fala uderzeniowa, lipoliza iniekcyjna, karboksyterapia oraz Accent Prime Natomiast w walce z rozstępami nieocenione okazują się zabiegi, Dermapen 4, Laser ipixel oraz karboksyterapie. Jak widać, można jednocześnie walczyć zarówno z cellulitem, jak i rozstępami, stosując jedną procedurę. A dla osiągnięcia spektakularnych efektów zalecane są tzw. terapie łączone, obejmujące uzupełniające się nawzajem zabiegi. Przykładem takich komplementarnych zabiegów są np. karboksyterapia oraz endermologia. W klinice Neonia w Krakowie wykonujemy endermologie Alliance praktycznie z każdym z powyżej wymienionych zabiegów i efekty są bardzo dobre.

–  A które zabiegi umożliwiają nam jednoczesną redukcję tkanki tłuszczowej oraz cellulitu?

Jednym z najnowocześniejszych zabiegów o wszechstronnym oddziaływaniu na skórę i tkankę podskórną jest Accent Prime https://neonia.com.pl/endermologia/fale-radiowe-ultradzwieki/, czyli łączona technologia fal radiowych oraz ultradźwięków. Wykorzystanie fali ultradźwiękowej umożliwia selektywne uszkadzanie komórek tłuszczowych i uwalnianie z nich tłuszczu. Niszczenie adipocytów odbywa się w efekcie generowania drgań błon komórkowych i ich rozpadu. Z kolei radiofrekwencja odpowiada za wywołanie efektu termicznego w skórze, co przekłada się na obkurczenie włókien kolagenowych oraz syntezę nowych włókien. Dzięki temu możliwe jest jednoczesna redukcja cellulitu, a także ujędrnienie i wygładzenie skóry. Walkę z cellulitem i nadmiarem tłuszczu umożliwia także endermologia, czyli dogłębny masaż skóry i tkanki podskórnej wykonywany przy pomocy specjalistycznej aparatury. Masujące rolki generujące podciśnienie zasysają fałd skórny i prowadzą do wywołania takich efektów jak rozpad komórek tłuszczowych, pobudzenie syntezy włókien kolagenowych, a także pobudzenie krążenia krwi oraz drenażu limfatycznego. Warto podkreślić, że zarówno Accent Prime, jak i endermologia to całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne zabiegi, nie wymagające gojenia skóry czy rekonwalescencji. Kolejny multifunkcyjny zabieg to karboksyterapia, czyli śródskórne iniekcje dwutlenku węgla. Gaz ten inicjuje rozpad tkanki tłuszczowej, syntezę włókien kolagenowych oraz powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne wygładzenie skóry i redukowanie widoczności zarówno rozstępów, jak i cellulitu.

– Czy to jedyne zabiegi na cellulit?

Oczywiście, że nie – bardzo wysoką skutecznością wyróżnia się także nieinwazyjny zabieg fali uderzeniowej. Specjalna aparatura generuje falę akustyczną, która rozchodząc się w tkankach miękkich generuje naprzemienne skurcze i rozluźnianie włókien tkanki łącznej. Dzięki temu uzyskać można efekt ujędrnienia skóry i wygładzenia cellulitu. Jeżeli u podłoża cellulitu leży kumulacja tkanki tłuszczowej, wówczas nieoceniony może okazać się zabieg lipolizy iniekcyjnej. Polega on na wstrzykiwaniu roztworu fosfatydylocholiny, co prowadzi do rozpadu tkanki tłuszczowej i zauważalnej redukcji obwodów ciała oraz nierówności skóry.

– A co z rozstępami? Wiemy już, że bardzo skuteczna jest karboksyterapia. Jakie inne zabiegi warto rozważyć?

Rozstępy – tak jak każde blizny – można próbować usunąć przy pomocy zabiegu Dermapen 4 https://neonia.com.pl/kosmetyka-pielegnacyjna/dermapen/ , wykonywanego z wykorzystaniem przyrządu nakłuwającego skórę na określoną głębokość. Wysoka częstotliwość nakłuć skutecznie pobudza syntezę włókien kolagenowych, co umożliwia wygładzenie i rozjaśnienie rozstępów. Skuteczne są także zabiegi mezoterapii igłowej czy osocza bogatopłytkowego, które polegają na ostrzykiwaniu skóry preparatami odżywczymi, wspomagającymi regenerację skóry. W walce z rozstępami doskonale sprawdza się także laser frakcyjny ablacyjny, który twory w skórze mnóstwo mikrouszkodzeń. Inicjowane są w ten sposób procesy regeneracyjne, prowadzące do resurfacingu skóry oraz uporządkowania struktury włókien kolagenowych.

– Ile zabiegów należy wykonać, aby móc cieszyć się idealnie gładkim ciałem?

Każdy z wymienionych zabiegów jest skuteczny jedynie wówczas, gdy wykonywany jest regularnie. Usuwanie cellulitu czy redukcja rozstępów  wymaga wykonanie serii kilku zabiegów. Po osiągnięciu pożądanego efektu końcowego dobrze jest od czasu do czasu wykonać zabieg powtarzający, pamiętając jednocześnie o codziennej pielęgnacji skóry i prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Podobne artykuły