Jak poradzić sobie z włókniakami

Uroda Data publikacji: 2019-03-01 / Aktualizacja: 2020-04-28

Włókniak (fibroma) jest formą nowotworu łagodnego, który powstaje z tkanki łącznej. Są dwa rodzaje włókniaków, miękkie i twarde. Włókniaki miękkie pojawiają się w różnych miejscach i w różnym wieku, mają charakter wrodzony. Jest to mały fałdek skóry, który wyrasta często na powiece czy pod pachami, a także na karku i szyi. Nie wchłoną się one samodzielnie. Włókniaki twarde natomiast pojawiają się niezależnie od wieku i są zmianami odczynowymi. W przeciwieństwie do miękkich, które często występują w grupie, te są samotnikami. Można je bardzo łatwo odróżnić. Wystarczy docisnąć je, jeśli włókniak chowa się w głąb skóry to jest włókniakiem miękkim, jeśli nie da się uciskiem doprowadzić go w głąb skóry to jest to włókniak twardy.

Leczenie włókniaków

Włókniaki to problem natury estetycznej. Dlatego zwykle nic się z nimi nie robi chyba, że występują w miejscu, które nam przeszkadza lub zaburza poczucie naszej wartości. Ich usuwanie jest bezbolesne i nie stanowi żadnego zagrożenia. Jest to prosty zabieg, który stosuje się po konsultacji z dermatologiem. Jest kilka sposobów na jego usunięcie: krioterapia, laseroterapia, elektroterapia. Włókniaki usuwa się również chirurgicznie. Stosuje się tę metodę w przypadku dużych włókniaków. Małe lepiej usuwać inaczej by nie pozostawały małe blizny.

Domowe sposoby na usunięcie włókniaka

Istnieją również domowe sposoby polecane przez wiele osób, które mają na celu usunięcie włókniaka. Jednym z nich jest wykorzystanie octu jabłkowego. Zastosowanie takiej kuracji jest bardzo proste. Wcześniej oczyszczamy skórę w miejscu występowania włókniaka, a później przykładamy do niej wacik nasączony octem jabłkowym. Pozostawiamy go na kwadrans, możemy przykleić plastrem aby nie spadł. Zabieg należy powtarzać trzy razy dziennie. Po pewnym czasie włókniak ma się robić coraz ciemniejszy, a ostatecznie ma sam odpaść.

Niestety kuracja może trwać nawet kilka tygodni, a gdy pojawi się już strupek nie zrywamy go i nie nakładamy na niego octu. Czekamy po prostu, aż sam odpadnie. Później na to miejsce na skórze należy należy stosować maść nagietkową lub żel aloesowy aby zapobiec pojawieniu się blizny.

Pamiętajcie by nie stosować tej kuracji w okolicach oczu. Co ciekawe w ten sam sposób można pozbyć się brodawek i kurzajek. Jeśli jednak chcemy pozbyć się go szybko, to pozostaje nam wizyta w centrum medycznym. Ceny są zróżnicowane i wszystko zależy od miejscowości, a także samego punktu, w którym zdecydujemy się usunąć włókniaka. Ceny zaczynają się zwykle od 50-100 zł za jedną zmianę. W przypadku większej ilości włókniaków nie należy mnożyć ceny razy ilość włókniaków. W większości gabinetów są przewidziane droższe pakiety na mnogie zmiany, ale jednak dużo bardziej opłacalne. Wtedy jednak mamy pewność, że pozbędziemy się włókniaka podczas jednej wizyty.

Przeciwwskazania do zabiegu

  1. ciążą
  2. skłonność skóry do bliznowacenia
  3. rozrusznik serca
  4. zaburzone krzepnięcie krwi
  5. zaburzone krążenie krwi
  6. cukrzyca
  7. epilepsja
  8. kuracja antybiotykowa lub sterydowa
  9. stosowanie leków fotouczulających

Podobne artykuły