Bądź bezpieczny! Na co uważać podczas podróży

Porady Data publikacji: 23 sierpnia 2023

Podróże to wspaniała przygoda. Możemy odkryć nowe miejsca, poznać nowych ludzi i nowe kultury. Jednak, jak podczas każdej przygody, ważne jest bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Dlatego w tym artykule chcemy poruszyć zagadnienia związane z bezpieczną podróżą. Podpowiemy Wam, jak przygotować się na różne okoliczności. Co zabrać ze sobą w drogę, na co zwrócić uwagę w nowych miejscach i jak zachować się w sytuacjach, w których może nam coś grozić.

Każda wspaniała podróż zaczyna się od planowania. Wybieramy miejsce, do którego się wybierzemy. Przeglądamy portale z bazami noclegowymi i biura podróży. To wszystko jest oczywiście bardzo ważne, ale oprócz tego, powinniśmy dowiedzieć się dużo więcej o kraju docelowym, w którym zamierzamy spędzić urlop.

Dowiedz się więcej o miejscu pobytu

Etap planowania podróży to zdecydowanie najlepszym moment, aby przyjrzeć się bliżej miejscu, do którego planujemy się wybrać. Będąc na miejscu, może być już na to za późno. Warto zapisać sobie kilka bardzo ważnych informacji, które pomogą nam w sytuacjach awaryjnych:

  • Kontakt z ambasadą Polski lub konsulatem — numer telefonu oraz adres i godziny otwarcia.
  • Numery ratunkowe na pogotowie, policję, straż pożarną.
  • Kilka gotowych przetłumaczonych w lokalnym języku zwrotów, które pomogą nam uzyskać pomoc od miejscowych. Np. W którą stronę do szpitala? Zwroty te powinny być na tyle konkretne, abyśmy uzyskali łatwą do zrozumienia pomoc. Pytając, gdzie jest szpital, ktoś zacznie nam tłumaczyć, a my prawdopodobnie nic nie zrozumiemy. Natomiast pytając, w którą stronę jest szpital, ktoś może nam jedynie wskazać ręką, gdzie mamy iść. Dalej możemy zapytać kolejną osobę o to samo i w ten sposób trafić na miejsce.
  • Kontakt do ubezpieczyciela — jeśli wykupiliśmy ubezpieczenie turystyczne.
  • Numer kontaktowy i adres do najbliższego szpitala — w przypadku nagłej choroby, warto samemu wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższa placówka medyczna.
  • Kontakt do banku — możemy paść ofiarą kradzieży naszych kart bankowych. Wtedy numer do banku będzie niezbędny.

Kolejną rzeczą, z którą warto się zapoznać przed wyjazdem, jest lokalne prawo i zwyczaje. W niektórych krajach pewne zachowania mogą być nielegalne lub nieakceptowane. Warto wiedzieć, czego unikać, aby nie narażać się na sytuacje stresowe z miejscowymi lub policją.

Jest również rzecz, o której nie każdy pamięta, ale którą warto sprawdzić. Sprawdź, jakie gniazdka znajdują się w danym kraju. Jeśli ich typ jest inny od naszego, to potrzebny będzie Ci adapter. Bez niego nie naładujesz telefonu i nie podłączysz innych urządzeń. Jeśli o tym zapomnisz, warto znać pewien trik. Telefon można naładować, podłączając go do USB w telewizorze w hotelowym pokoju.

Odpowiednio przygotuj się do wyjazdu

Mamy zebrany komplet najważniejszych informacji o miejscu naszego pobytu. Czas na pakowanie. Oprócz ubrań, kosmetyków i dokumentów warto zabrać ze sobą kilka dodatkowych rzeczy, które mogą nam się przydać.

  • Powerbank — dzięki niemu w razie problemów naładujemy telefon i wezwiemy pomoc. Powerbank przed wyjazdem powinien być naładowany.
  • Apteczka pomocy — z podstawowymi lekami, plasterkami, środkami dezynfekującymi oraz lekami na ból i gorączkę.
  • Elektrolity i leki na biegunkę — mogą pomóc w przypadku zatrucia pokarmowego, a także innych chorób.
  • Środek przeciw komarom — przydatny, a na miejscu zwykle tego typu produkty są drogie.
  • Uniwersalna zatyczka do umywalki — dzięki niej hotelową umywalkę zamienisz w pralkę. Przydatne zwłaszcza podczas podróży z dziećmi.
  • Portfel z RFID — zabezpiecza karty wewnątrz przed ryzykiem ich skopiowania.

Podróż samochodem? Co warto wziąć do bagażnika

Wybierając się w długą podróż samochodem, warto zabrać ze sobą kilka dodatkowych rzeczy. Dzięki temu będziemy gotowi na różne sytuacje, długi postój w korku lub awarię samochodu.

  • Zapas wody i suchego prowiantu — gdy zostaniemy na dłuższy czas unieruchomieni, zwłaszcza latem, gdy jest gorąco, zapas wody i jedzenia może być bardzo przydatny.
  • Koc termiczny — noce bywają zimne, dlatego koc termiczny może się przydać, gdybyśmy musieli spędzić noc w samochodzie.
  • Zestaw naprawczy lub koło zapasowe — sprawdź, czy jest w samochodzie i czy jest sprawny. Upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria to zmiany koła, takie jak podnośnik i klucze. Warto również zabrać rękawice robocze, aby podczas tej czynności nie ubrudzić rąk, które często w podróży nie ma gdzie umyć.
  • Chusteczki nawilżane i żel bakteryjny — zapewnią nam higienę podczas podróży.

Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym

Ubezpieczenie turystyczne to jeden z kluczowych elementów przygotowań do podróży, niezależnie od tego, czy wybierasz się na krótki weekendowy wyjazd, czy dłuższą ekspedycję. Oto kilka powodów, dla których warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem.

W wielu krajach koszty leczenia, zwłaszcza w prywatnych placówkach medycznych, mogą być bardzo wysokie. Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia, dzięki czemu nie musisz martwić się nieprzewidzianymi wydatkami.

W przypadku poważnego wypadku lub choroby może być konieczny transport do kraju pochodzenia lub do specjalistycznego szpitala. Koszty takiego transportu mogą być ogromne, ale są pokrywane przez ubezpieczenie turystyczne.

Przed wykupieniem ubezpieczenia, warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli i zakres, w jakim ubezpieczenie nas ochrania. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje całodobową linię wsparcia, gdzie możesz uzyskać pomoc i informacje w razie potrzeby.

Wyrób sobie kartę EKUZ

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument potwierdzający prawo do do bezpłatnego leczenia w każdym Państwie UE lub EFTA. EFTA jest skrótem od Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, do którego należą Islandia, Lichtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria.

Karta EKUZ umożliwia nam uzyskanie bezpłatnego leczenia zagranicą. Na jej podstawie mamy prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Prawo to przysługuje nam na takich samych zasadach, jak obywatelom danego kraju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli w danym kraju obowiązuje opłacenie części kosztów za wizytę, to również je poniesiemy.

Technologia jest przyjacielem w podróży

Przed wyjazdem warto zadbać o to, aby na miejscu mieć dostęp do internetu w naszym telefonie. Czasami może być potrzebny zakup miejscowej karty sim z pakietem internetu. Jest to jednak ważne, gdyż daje nam to dużą swobodę i w wielu sytuacjach może pomóc nam wyjść z opresji.

Nie tylko możemy znaleźć istotne informacje w wyszukiwarce internetowej, ale również porozumieć się przy wykorzystaniu translatora lub trafić do konkretnego miejsca korzystając z nawigacji w telefonie.

Podobne artykuły