Ukryte funkcje przedmiotów, z których korzystamy codziennie

Lifestyle Data publikacji: 2021-08-30 / Aktualizacja: 2021-09-01

Wiele rzeczy, z których korzystamy niemal każdego dnia ma swoje ukryte funkcje. Często nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Nie zaprzątamy sobie zbytnio tym głowy, po prostu wykorzystujemy je według ich podstawowego zastosowania, które jest nam znane. Często jednak poznanie ukrytych funkcji pozwala wykorzystać te przedmioty jeszcze lepiej i zrozumieć, jak kreatywni byli ich projektanci.

Rowek w kubku IKEA

Kubki z IKEA

Jeśli macie kubki z IKEA to z pewnością zauważyliście, że po odwróceniu na dnie znajduje się rowek, a może być ich nawet kilka w zależności od modelu. Dlaczego w zwykłych kubkach ich nie ma?

Zwykły kubek

IKEA słynie ze swoich przemyślanych rozwiązań i ten niepozornych rowek jest właśnie jednym z nich. W momencie, gdy myjemy kubki w zmywarce i są one obrócone do góry dnem, we wgłębieniu zbiera się brudna woda. Półka na kubki znajduje się na górze, a więc za każdym razem gdy je wyjmujemy brudna woda rozlewa się na czyste naczynia poniżej. Rowek ten odpowiada za jej odprowadzanie podczas mycia kubków w zmywarce.

Ruchoma końcówka miarki

Miarka posiada ruchomą końcówkę, którą mogliście uznać nawet za wadę danego egzemplarza. Nie jest to jednak żaden błąd podczas produkcji, a zamierzone działanie. Końcówka ta odchyla się tylko na taką odległość, aby jej kraniec dochodził do punktu „0” na miarce.

Jest to zrobione tak dlatego, że gdy chcemy dojechać równo do ściany i zmierzyć długość np. parapetu, wtedy ona się schowa i początek miarki dotknie ściany, dzięki temu pomiar będzie dokładny. Jeśli jednak chcemy ją zahaczyć np. o panel podłogowy, wtedy końcówka wysunie się, a początek miarki zrówna się z panelem.

Dostaliśmy od naszego czytelnika (Pana Wojtka) jeszcze jedną ciekawą uwagę i sposób na zastosowanie końcówki od miarki. Otóż, jeśli zaczepi się go taśmą o jakiś przedmiot, to można ją daleko rozwinąć i ona nie spadnie. Gdyby natomiast zaczep był nieruchomy, wtedy natychmiast by spadł. Warto znać takie triki fachowców i wykorzystywać je podczas majsterkowania :)

Strzałka przy wskaźniku paliwa

Czy zauważyliście małą strzałeczkę obok symbolu dystrybutora przy wskaźniku ilości paliwa w baku? Nie została ona umieszczona tam przypadkowo. Pokazuje ona stronę, z której znajduje się wlew paliwa w samochodzie. Jest to przydatna informacja dla osób, które zawsze zastanawiają się, z której strony powinny podjechać do dystrybutora.

Guziczek przy kieszeniach w jeansach

Mały guziczek, który znajdziemy przy kieszeni jeansów to właściwie nit. Znajduje się w tym miejscu, gdyż pełni bardzo ważne zadanie. Niegdyś jeansy były spodniami roboczymi. Przeznaczone były głównie dla farmerów w USA i górników. Spodnie te zapewniały wygodę i wytrzymałość. Aby jeszcze lepiej spełniały swoją funkcję dodatkowo nitami wzmacniano kieszenie, co zapobiegało się ich rozpruciu podczas noszenia w nich cięższych przedmiotów. Dopiero później stały się one modne, ale ten element pozostał w nich niezmienny, chociaż dzisiaj nie jest już tak niezbędny.

Wypustki na klawiszach „F” i „J”

Spójrzcie na swoją klawiaturę. Jeśli pracujecie przy komputerze to korzystacie z niej każdego dnia. Być może zauważyliście, że na klawiszach z literą „F” oraz „J” znajdują się małe wypustki. Czy zastanawialiście się kiedyś, do czego one służą?

To właśnie dzięki nim możesz pisać bardzo szybko na klawiaturze bez patrzenia na klawiaturę. Pomagają one zlokalizować położenie innych klawiszy znajdujących się wokół nich. Są one swego rodzaju drogowskazem, który pomaga zorientować się naszym palcom wskazującym, w którym miejscu na klawiaturze właśnie się znajdują i gdzie musza zmierzyć, aby wcisnąć odpowiednią literę.

Jest to również przydatne dla osób, które są niewidome, a potrzebują czasem skorzystać ze zwykłej klawiatury bez specjalnych nakładek z alfabetem Braille’a.

Podobne artykuły