Szkoła żąda od Ciebie składek na różne cele? Nie mają do tego prawa!

Lifestyle Data publikacji: 28 października 2017

Ostatnio zrobiła się głośna sprawa pewnej mamy, która odpisała na prośbę nauczycieli dotyczącej przyniesienia do szkoły kleju. Opisał ją ONET. Nauczycielka w zeszycie napisała prośbę do rodziców co wywołało sprzeciw mamy.

Postanowiła ona odpisać w tym samym zeszycie nauczycielce. Tekst ten zainspirował mnie dalej do zajęcia się pewną kwestią, mianowicie zbiórek na różne cele, które są w szkołach jak i przedszkolach.

Jest to temat dość ciekawy bo zbiórki pieniędzy na wyprawkę, urządzenie klasy czy inne rzeczy są bardzo częste. Przynajmniej ja się z nimi spotkałam nie raz. Rodzice uważają często, że jest to ich obowiązkiem, a szkoła nie kwapi się by informować o tym, że zbiórki takie nie są obowiązkowe.

jeśli zajrzymy do prawa oświatowego i przeczytamy artykuł 10. ust 1 ustawy Prawo oświatowe to dowiemy się, że obowiązkiem szkoły jest wyposażenie uczniów w niezbędne pomoce dydaktyczne. Jedyne opłaty jakie ponoszą rodzice dotyczą wyżywienia. Pobieranie pieniędzy na tak zwaną wyprawkę jest po prostu niezgodne z prawem.

W kwestii odpowiedzi mamy powyżej wiele osób podzieliło się na dwa stanowiska. Jedne mówią, że prawidłowo zareagowała, druga grupa, że przesadza i to nie są wielkie pieniądze. Jednak nie można zaprzeczyć jej, że dzięki temu sprawa nabrała rozgłosu. Teraz należy się zastanowić czy chodzi o zasady i czy powinniśmy się na wszystko zgadzać.

Szkoła nie ma prawa naciągać rodziców na wyprawkę

Szkolnictwo w Polsce jest darmowe jeśli dziecko chodzi do szkoły publicznej. Dlaczego mimo wszystko nie brakuje szkół, które chcą by rodzice kompletowali dla swoich dzieci wyprawki? Sumy nie rzadko nie są małe i sięgają kilkudziesięciu złotych.

Jeśli chodzi o Ministerstwo i Kuratorium Oświaty są one zgodne zdania, że miasta powinny walczyć z tym procederem. Rodzice nie mają obowiązku dokładania się do wyposażenia szkoły. To jest kwestią dyrektora i samorządu. Więc jeśli ktoś chciałby na Was wywierać nacisk w tej kwestii wystarczy powiedzieć, że zgłosicie sprawę kuratorium, a problem zniknie.

A Wy, jakiego jesteście zdania na ten temat?

Podobne artykuły