Ugryzienie pluskwy – jak rozpoznać, co zrobić, gdy ugryzie nas pluskwa

Zdrowie Data publikacji: 03 grudnia 2022

Pluskwy to krwiopijne owady, które żyją w ludzkich domach i żywią się ludzką krwią. Można je znaleźć na całym świecie w miejscach takich jak Ameryka Północna, Europa, Afryka i Azja.

Pluskwy to małe owady o długości od 4 do 5 mm. Mają płaskie ciało o czerwonawo-brązowym kolorze i sześć nóg. Pluskwy żywią się ludzką krwią, gryząc ludzi w nocy, kiedy śpią. Zwykle gryzą ludzi w te części ciała, w których jest mniej włosów – na przykład ramiona lub ramiona. Ukąszenia zwykle powodują swędzące czerwone guzki, które mogą puchnąć w reakcję alergiczną zwaną zapaleniem skóry.

Jakie są objawy ukąszeń pluskiew?

Pluskwy można rozpoznać po ich brązowo-czerwonym kolorze, płaskim kształcie i rozmiarze około 1/4 cala długości. Często mylone są z kleszczami lub małymi pająkami. Ukąszenia pluskiew zwykle pojawiają się jako linia swędzących czerwonych pręg na skórze w miejscu ugryzienia; można je również znaleźć w pobliżu szwów w materacach i prześcieradłach lub w szczelinach w pobliżu miejsc, w których pluskwy chowają się w ciągu dnia.

Objawy ukąszeń pluskiew różnią się w zależności od wrażliwości osoby na ślinę owada. Niektóre osoby mogą w ogóle nie reagować na ugryzienie pluskwy, podczas gdy u innych może wystąpić wysypka skórna lub pokrzywka. Ukąszenia często pojawiają się w skupiskach lub liniach na skórze z jednym ugryzieniem, po którym następuje kolejne w pobliżu, szczególnie na klatce piersiowej i ramionach.

Co zrobić po ugryzieniu przez pluskwę?

Jeśli zostałeś ugryziony przez pluskwę, powinieneś wziąć gorący prysznic lub kąpiel, aby zabić wszelkie robale, które mogą ukrywać się we włosach lub ubraniu. Powinieneś również wyczyścić pościel, ubrania i inne przedmioty w pokoju, w którym zostałeś ugryziony, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się inwazji.

Pluskwy nie są niebezpieczne dla ludzi, ale ich ukąszenia mogą powodować swędzenie i irytację.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to jak najszybciej umyć obszar mydłem i wodą. Powinieneś również spróbować ustalić, skąd pochodzi pluskwa, abyś mógł podjąć kroki, aby zapobiec jej ponownemu pojawieniu się.

Jak pluskwy dostają się do domu?

Pluskwy to szkodniki, które można spotkać we wszystkich częściach świata. Można je znaleźć w domach, szkołach, hotelach i innych miejscach publicznych.

Pluskwy są zwykle przenoszone przez ludzi z jednego miejsca do drugiego. Najczęstszym sposobem są używane meble lub ubrania. Mogą być również noszone na ciele człowieka lub jego rzeczach osobistych.

Pluskwy to pasożytnicze owady, które żywią się krwią ludzi i zwierząt. Można je znaleźć w dowolnej części domu, ale najczęściej można je znaleźć w łóżkach, szwach materacy, meblach lub w odległości do 3 stóp od łóżka.

Spotykamy je zwykle w nocy, gdy człowiek śpi. Wypełzają ze swojej kryjówki, aby znaleźć osobę do ugryzienia. Pluskwy nie latają ani nie skaczą, ale szybko poruszają się po podłogach i ścianach.

Pluskwy są małe i płaskie, mają czerwonawo-brązowy kolor, przez co trudno je dostrzec na tle materacy czy wykładzin. Mogą mieć długość zaledwie 1/4 cala (mniej więcej wielkości pestki jabłka).

Zapobieganie i kontrola pluskiew

Pluskwy domowe stają się coraz bardziej powszechne w krajach rozwiniętych ze względu na zwiększone globalne podróże i handel. Znaleziono je w hotelach, biurach, szkołach, szpitalach i domach.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania pluskwom jest użycie środka owadobójczego, który został specjalnie zaprojektowany do ich zabijania. Istnieją również pewne przedmioty, których można użyć, aby zapobiec przedostawaniu się pluskiew do domu. Pozycje te obejmują: pokrowce na materace; osłony sprężyn skrzynkowych; poszewki na poduszki i materace; spódnice do ramy łóżka; obcisłe prześcieradła i dopasowana bielizna pościelowa z elastycznymi lub schowanymi rogami; podkładki do bagażników lub półki na bagaż na komodach lub szafkach nocnych; szuflady w komodach lub szafkach nocnych powinny być wyłożone filcem

Zapobieganie jest kluczowe, jeśli chodzi o pluskwy, ponieważ nie można ich zabić samymi pestycydami; wymagają zintegrowanego podejścia do zwalczania szkodników, które obejmuje interwencję chemiczną i podejścia niechemiczne, takie jak odkurzanie i parowanie tapicerki meblowej, pranie odzieży w wysokich temperaturach itp.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły