Gdy dziecku pojawi się temperatura od razu ją zwalczasz? Popełniasz błąd!

Kategoria: Parenting Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-10-07

Czy gorączka to coś złego i powinniśmy od razu ją zbijać gdy tylko temperatura wzrośnie? Musimy pamiętać o tym, że sama gorączka nie jest czymś złym. Gorączka to nie choroba, a reakcja obronna organizmu mająca na celu z chorobą walczyć. Gdy temperatura rośnie oznacza to, że nasz system immunologiczny działa dobrze i zaczyna walkę z chorobą.

Czy zbijać gorączkę?

Nasz organizm musi być gotowy na pewno niebezpieczeństwa, a aby tak było powinien być cały czas trenowany. Czynnikiem trenującym jest właśnie gorączka, mówi prof. Wiesław Kozak UMK w Toruniu, który zgłębia problem badań nad gorączką od kilkudziesięciu lat.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Nie bez powodu mówi się „wypoć chorobę”. Jeszcze do niedawna na chorobę robiło się rosołek, napary ziołowe, kładło pod kołdrę i trzeba było przeleżeć dzień lub dwa i dobrze wszystko wypocić. Wysoka temperatura sprzyja też powstawaniu przeciwciał odpornościowych.

Dzisiaj raczej jesteśmy wygodni i wolimy po prostu usunąć objawy i czuć się od razu lepiej. Dlatego rodzice gdy tylko zobaczą na termometrze 38°C zaczynają walkę z temperaturą. Musimy jednak pamiętać, że wirusy oraz bakterie giną dopiero gdy temperatura ciała osiąga granicę 39°C.  Dlatego podwyższona temperatura na początku choroby pełni dobrą rolę. Aczkolwiek w przypadku dzieci należy zwracać szczególną ostrożność i najlepiej reagować tak jak zalecają lekarze.

Kiedy zacząć zbijać dziecku temperaturę

Nigdy nie powinniśmy zostawić dziecko z gorączką. Wysoka temperatura wyczerpuje organizm, a u małego dziecka może powodować odwodnienie. Do momentu gdy temperatura nie osiągnie 38°C możemy nie podawać jeszcze dziecku leków na zbicie gorączki. Jest to jeszcze bezpieczna dla dziecka granica. Jednak wtedy pamiętamy o tym by:

  1. otulić dziecko
  2. nawadniać je, dawać dużo pić
  3. schładzać kark, łydki, uda mokrym ręcznikiem
  4. możemy też zrobić krótką kąpiel w wodzie o 2 stopnie zimniejszej niż temperatura ciała
  5. cały czas obserwujemy dziecko
  6. przed podaniem leku warto zmierzyć temperaturę tradycyjnie, elektroniczne bezdotykowe termometry lubią się mylić (najlepiej mierzyć temperaturę w odbycie)

W momencie gdy temperatura przekroczy 38,5°C zaczynamy terapię farmakologiczną.  Najbezpieczniejsze są leki w czopkach, mamy pewność, że dziecko ich nie zwymiotuje. Gdy połknie lek i potem zwymiotuje i tak nie możemy podać kolejnej dawki bo nie wiemy jaka ilość leki przyswoiła się w organizmie. Jednak sama wiem, że nie każdemu dziecku damy radę włożyć czopek i trzymać do momentu, aż się rozpuści. Sama stosuję leki doustne.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły