Ubezpieczenie domku holenderskiego – ile kosztuje i co obejmuje?

Mój dom Data publikacji: 15 lutego 2022

Domki holenderskie to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych domków letniskowych. Atrakcyjna cena i możliwość przewiezienia domku mobilnego na inną działkę to atuty tego rozwiązania. Jednak rodzi się pytanie, jak ubezpieczyć dom, który jest ruchomy?

Domek holenderski to nieruchomość czy ruchomość?

Domki holenderskie, choć mają wiele zalet, mogą być nieco kłopotliwe. Już samo określenie ich natury przysparza trudności. Zazwyczaj można nazwać coś domem, gdy jest to nieruchomość. Jednak aby coś było uznane za przedmiot trwale związany z gruntem, musi mieć fundamenty. Domek holenderki ma natomiast koła, przez co może być przewieziony na inną lokalizację. Według prawa budowlanego taki domek jest tymczasowym obiektem budowlanym. Ubezpieczyciele najczęściej zaklasyfikują go do mienia ruchomego.

Jaka polisa ma zastosowanie w przypadku domku holenderskiego?

Choć domek mobilny nie jest stałym budynkiem, to można ubezpieczyć go za pomocą polisy mieszkaniowej. Z tym zastrzeżeniem jednak, że budynek tymczasowy będzie objęty taką ochroną, jak mienie ruchome. Co to oznacza w praktyce? Właściciele mieszkań czy domów jednorodzinnych, oprócz ubezpieczenia konstrukcji budynków mogą wykupić rozszerzoną polisę na posiadane ruchomości i włączyć do ochrony domek holenderski.

Jak polisa chroni domek mobilny?

Tak jak w przypadku większości ubezpieczeń, polisa na domek letniskowy może mieć wymiar:

  • podstawowy

W tej sytuacji ubezpieczenie chroni tzw. elementy stałe, czyli takie, do których demontażu wymagane byłyby narzędzia. W przypadku domku letniskowego jest to jego konstrukcja, dach, ściany czy okna.

  • rozszerzony

Poza samym domkiem można także ubezpieczyć sprzęty znajdujące się w środku. Warto jednak wcześniej sprawdzić, jakie są zawarte wyłączenia odpowiedzialności w ogólnych warunkach polisy.

Ubezpieczenie domku holenderskiego to korzystny wybór, gdyż może uchronić ubezpieczonego przed poważnymi wydatkami w przypadku zaistnienie wypadków losowych.

Od jakich zdarzeń można ubezpieczyć domek holenderski?

Zakres podstawowej ochrony w dużej mierze zależy od wybranej oferty danego ubezpieczyciela. Najczęściej można znaleźć w bazowej polisie następujące wypadki losowe:

  • zalanie (nie powódź),
  • silne wiatry,
  • pożar,
  • upadek samolotu,
  • wybuch,
  • uderzenie pioruna.

Natomiast klient może znacznie rozszerzyć ochronę, nawet do 30 zdarzeń. Zanim jednak zdecydujesz się na dokupienie pakietu ubezpieczeniowego, zastanów się nad tym, jakie zagrożenia mogą spotkać Twoją własność. Czy domek holenderski jest postawiony na terenie zalewowym? Jakie zabezpieczenia przeciwwłamaniowe są zastosowane w nim? Należy rozsądnie oszacować, na jakie ewentualne niebezpieczeństwa może być narażona Twoja własność. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat ubezpieczenia domku holenderskiego, zajrzyj na stronę: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-domku-holenderskiego.

Ile będzie kosztować polisa chroniąca domek holenderski?

Włączenie domku holenderskiego do polisy będzie miało wpływ na wysokość opłacanej składki ubezpieczenia domu.  Na koszt polisy oddziałują następujące elementy:

  • wartość domku holenderskiego,
  • stan techniczny,
  • przedmiot ochrony, czyli czy polisa obejmie jedynie konstrukcję, czy również mienie wewnątrz domku holenderskiego,
  • zakres ochrony,
  • wielkość obiektu,
  • lokalizacja, w której znajduje się domek.

Z całą pewnością można zauważyć korelację pomiędzy wartością domku holenderskiego a wzrostem składki ubezpieczeniowej. Każda polisa będzie mieć tym większą opłatą, im droższy jest przedmiot ochrony. Ponadto warto pamiętać, że im większe ryzyko podejmuje towarzystwo ubezpieczeniowe, tym składka będzie opiewać na wyższą sumę. Co ciekawe, w przypadku domków holenderskich jako dodatkowe ryzyko kradzieży jest brany fakt, że stoją one na kołach. Przydatne więc w takiej sytuacji będą systemy przeciwwłamaniowe, zamki czy kraty w oknach, które mogą obniżyć koszt polisy. Zazwyczaj atrakcyjne warunki na ubezpieczenie domku holenderskiego można dostać w firmie, w której jest wykupiona polisa mieszkaniowa. Warto jednak zawsze sprawdzić np. na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator, czy nie da się znaleźć lepszej oferty.

Podobne artykuły