Trzy sposoby na rośliny wyrastające pomiędzy kostką brukową

Ogród Data publikacji: 28 czerwca 2023

Kostka brukowa to praktyczny i estetyczny sposób na wykończenie podjazdów i ścieżek wokół domu. Jej zaletą jest wytrzymałość i ponadczasowy design. Istnieją również minusy, o których szybko przekonują się praktycznie wszyscy. Problem wyrastających spomiędzy kostki roślin spędza nam sen z powiek.

Jak się ich skutecznie pozbyć? Co zrobić, aby ciągle nie musieć ich wyrywać? W tym artykule zaproponujemy Ci trzy bardzo praktyczne i ułatwiające życie rozwiązania.

Wypalanie chwastów z kostki brukowej

Jednym ze skutecznych sposobów jest wypalenie chwastów i mchu za pomocą specjalnego palnika. Zaletą tego urządzenia jest to, że działa szybko i skutecznie, a jednocześnie nie niszczy kostki brukowej. Efekt takiego zabiegu jest długotrwały, nie wymusza więc na nas ciągłej pielęgnacji, która zajmuje czas i energię.

Możemy spotkać dwa rodzaje wypalanek do chwastów. Pierwsze tradycyjne działają na kartusze z gazem, które możemy kupić w większości marketów budowlanych. Zazwyczaj jest to tańsze rozwiązanie, ale należy pamiętać o konieczności posiadania kartuszy i obcowania z żywym ogniem.

Znajdziemy również wypalacze do chwastów na prąd. Urządzenie to przypomina zwykła warsztatową opalarkę, ale usadowioną na wygodnym pałąku. Produkt jest nieco droższy, ale bezpieczniejszy w użytkowaniu. Trzeba jednak pamiętać, aby w przypadku obydwu urządzeń stosować się do instrukcji producenta i niezbędnych środków bezpieczeństwa.

Szczotka elektryczna do chwastów

Elektryczna szczotka do usuwania chwastów to kolejny sposób na łatwe pozbycie się mchu i innych roślin wyrastających spomiędzy kostki brukowej. Urządzenie wygląda trochę jak odkurzacz bezprzewodowy. Na końcu posiada jednak kółko do prowadzenia szczotki po podłożu i metalową szczotkę, która mechanicznie usuwa chwasty.

Zaletą tego urządzenia jest to, że nie musimy się schylać i szczotkować fug ręcznie. Dzięki szczotce elektryczne zrobimy to szybko i wygodnie.

Zastosowanie herbicydów

Herbicydy to silne środki chemiczne, które skutecznie usuwają chwasty, ale też inne rośliny. Dlatego powinniśmy stosować je z rozwagą. Po spryskaniu tymi preparatami roślin, a nawet samej ziemi, przez długi czas nic na niej nie wyrośnie. Dlatego pamiętajcie, aby spryskiwać jedynie powierzchnię kostki brukowej i nie uszkodzić roślin i trawy, która znajduje się wokół.

Pamiętaj o tym, że mogą one być szkodliwe nie tylko dla innych roślin, ale także dla zwierząt i nas samych. Dlatego stosuj je zawsze zgodnie z instrukcją producenta.

Podobne artykuły