Trzy pytania, które sprawdzą Twoją inteligencję. Sprawdź się!

Lifestyle Data publikacji: 02 lipca 2019

Cognitive reflection test (CRT) to test, który jest chyba najkrótszym testem na IQ, jaki można znaleźć. Wystarczy odpowiedzieć na trzy pytania aby przekonać się o naszym poziomie inteligencji. Został on wymyślony w 2005 roku przez Shane’a Fredericka. Ocenia logiczne i racjonalne myślenie. Według informacji tylko 17% ludi jest w stanie osiągnąć doskonały wynik testu, czy zaliczasz się do nich? Jeśli chcesz to sprawdzić odpowiedz na trzy pytania, a potem porównaj swoje odpowiedzi ze wzorem.

Pytania

  1. Mydło i szampon kosztują łącznie 1.10 zł. Mydło jest o 1 zł droższe od szamponu. Ile w takim razie kosztuje szampon?
  2. 5 maszyn produkuje 5 suszarek w 5 minut. Jak długo 100 maszyn będzie robić 100 suszarek?
  3. W hali pracują glazurnicy. Każdego dnia podwajają objętość wyłożonej płytkami podłogi i pokrywają coraz większą powierzchnię hali. Jeśli w 48 dni pokryją całą halę to ile czasu zajmie im pokrycie połowy hali?

Zapamiętaj wyniki lub zapisz na kartce.  Gotowa? Teraz sprawdź odpowiedzi poniżej :)

Odpowiedzi

  1. Prawidłowa odpowiedź to 0.05 zł. Intuicja podpowiadałaby 0.10 zł, ale nie jest to prawdą. Jeśli szampon jest o złotówkę tańszy od mydła, to aby wynik wynosił 1,10 zł, to mydło musiałoby kosztować 1.05 zł, a szampon 0.05 zł.
  2. Prawidłowa odpowiedź to 5 minut. Jeśli jedna maszyna w 5 minut produkuje jedną suszarkę, to 100 maszyn wyprodukuje 100 suszarek też w 5 minut. Nie sumujemy bowiem czasu, maszyny produkują suszarki jednocześnie.
  3. Prawidłowa odpowiedź to 47 dni. Powierzchnia pokryta płytkami podwaja się każdego dnia, jeśli w 48 dni jest pokryta w całości, to oznacza, że w 47 dniu musiała być pokryta o połowę mniej.

Podobne artykuły