Czym różni się żaba od ropuchy?

Lifestyle Data publikacji: 2020-10-19

Czym różni się żaba od ropuchy i czy złapanie ropuchy w ręce może nam wyrządzić jakąś krzywdę? Dzisiaj zajmiemy się właśnie taką ciekawostką ze świata otaczającej nas przyrody.

Żaba czy ropucha

Oczywiście żabę od ropuchy rozróżnimy po jej wyglądzie. Pierwszą rzeczą, która rzuci nam się w oczy będzie sam kształt ciała. Żaby są zdecydowanie węższe od ropuch.

Ropucha

Drugą rzeczą, która rzuca się od razu w oczy jest skóra obydwu tych płazów. Żaby żyją głównie w wodzie, dlatego ich skóra jest gładka i śliska. Ropucha natomiast na skórze ma widoczne brodawki. Wbrew powszechnej opinii, wcale nie przesiadują w wodzie.

Ta różnica w środowisku egzystowania sprawia, że różnią się od siebie odnóża ropuch i żab. Ropuchy mają zdecydowanie dłuższe i bardziej przystosowane do pływania odnóża. Ropuchy za to mają krótsze nogi, co ułatwia im chodzenie.

Żaba

Dlatego obydwa te stworzenia również rozpoznamy po sposobie poruszania się. Żaby będą zdecydowanie bardziej skoczne. Oprócz tego, gdy spotkamy te zwierzęta w środowisku suchym, z dala od zbiorników wodnych, to istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że znaleźliśmy ropuchę.

Czy można złapać ropuchę w dłoń?

Ropuchy posiadają na skórze gruczoły jadowe. Co prawda, niektóre gatunki żab również je posiadają. Czy znalezioną ropucha możemy wziąć w ręce? Czy wtedy coś się nam stanie?

Jad ropuchy jest oczywiście jej mechanizmem obronnym. Wydobywa się jednak jedynie w przypadku urazu ciała ropuchy, wypuści go więc gdy ugryzie ją pies, ale gdy delikatnie złapiemy ją w ręce, ropucha niewydzielające jadu.

Czy jad ropuchy może zabić? W przypadku zwierząt domowych lepiej uczyć je by ropuch nie atakowały, ale bliskie spotkanie z nią nie musi skończyć się od razu zgodnem. Gdy zwierzę miało kontakt z jadem ropuchy można je odtruć. Trzeba szybko skontaktować się po prostu z weterynarzem.

Jeśli chodzi jednak o ludzi, to teoretycznie może on nas zabić, ale tego jadu musiałoby być naprawdę wiele. Jak podaje serwis wyszedlzdomu.pl, aby zabić człowieka trzeba by jadu mimum dziesięciu dorosłych osobników, a jad musiałby być zaaplikowany bezpośrednio do układu krwionośnego. Nie mamy więc czego się obawiać.

W przypadku dużo mniejszych zwierząt domowych jad ten może być jednak szkodliwy. Dlatego warto znać objawy, które mogą sygnalizować, że zwierzę miało styczność z jadem ropuchy.

Według dobreziola.com, do objawów takich należy obfite ślinienie się, potrząsanie głową i obejmowanie jej łapami. Warto jednak pamiętać o tym, że instynkt zwierząt raczej każe im omijać ropuchy szerokim łukiem. Mimo wszystko jeśli jesteśmy z psem na spacerze, warto uczyć psa nie interesowania się żabami i ropuchami.

Podobne artykuły