Google Adsense to jedna z możliwości zarabiania na własnej stronie Internetowej. Przyłączając się do programu Google Adsense możemy wyświetlać reklamy, za które następnie otrzymujemy pieniądze. Powstaje jednak pytanie, czy muszę zakładać firmę aby zarabiać w Google Adsense?
Platforma jest bardzo prosta w obsłudze. Przyłączamy się do programu, generujemy kody reklamowe jednostek reklamowych, które nas interesują, a następnie kody te umieszczamy na naszej stronie w odpowiednich miejscach. Miejsce też nie może być losowe bo od dobrego umieszczenia reklamy na stronie będą w dużej mierze zależały nasze zarobki. Reklama musi być umieszczona w widocznym miejscu, w którym przykuje uwagę, ale również nie może przeszkadzać w przeglądaniu strony. Dlatego warto spędzić trochę czasu na analizie umieszczonej przez nas reklamy i przeanalizowaniu czy inne położenie reklamy może przynieść wymierne korzyści.
Przede wszystkim zarobki naliczane są za kliknięcia reklamy. Stawki są różne i zależą od wielu zmiennych. Dlatego bardzo ciężko jest podać szacunkową kwotę, która będzie dobra. Wymierną wartością, na którą warto zwrócić uwagę jest RPM strony czyli suma pieniędzy jaką zarobimy na 1000 wizyt. RPM pozwala nam oszacować swoje zarobki, a gdy znamy swój średni RPM możemy przewidzieć jak będziemy zarabiać w przyszłości. Oczywiście też jakieś sumy naliczane są w modelu CPM (czyli stała suma za 1000 odsłon), ale jest to bardzo mały procent dochodów w obrębie całości.
Powierzchnia reklamowa, którą dysponujemy wystawiana jest na licytacji. Następnie firmy dysponujące reklamą i budżetem reklamowych licytują się kto da więcej za naszą powierzchnię. Ten kto wygra pokaże swoją reklamę, ale sama licytacja trwa bardzo szybko. W końcu reklamę trzeba wyświetlić zaraz po załadowaniu się strony, dlatego w niej uczestniczą automatyczne systemy. Stąd też często rano zarobki są lepsze, bo gdy skończą się budżety i limity wyświetleń tych lepiej płacących reklamodawców w ich miejsce wchodzą Ci, którzy ustawili swój limit wydatku niżej. Dlatego wieczorne stawki są trochę niższe.
Na to czy firmy będą się chciały licytować o nasze powierzchnie wpływa też widoczność reklamy w widoku aktywnym. Statystykę tę możemy sprawdzić w swoim panelu, a to właśnie wskaźnik ten możemy podwyższyć dobrze operując umiejscowieniem reklamy na urządzeniach. Dla urządzeń mobilnych znajdziemy też specjalnie przygotowane dla nich formaty reklamowe.
Wiemy już jak działa Google Adsense. Jeśli do tej pory nie wiedzieliście i zastanawialiście się czy wdrożyć tę formę zarabiania na swojej stronie to myślę, że informacje to rozświetlą Wam trochę obraz i pomogą w podęciu decyzji.
Teraz jednak pozostaje pytanie, czy zarabiając na Google Adsense musimy zakładać firmę? Zacznijmy od samego początku czyli od strony, którą prowadzimy. Co do samej zasady by blogować nie musimy posiadać firmy, jednak zmienia się to gdy staje się to naszym głównym źródłem dochodów. Wtedy urząd skarbowy może uznać to za przesłanki do prowadzenia działalności gospodarczej. Wtedy może nam nakazać założyć firmę, a dzieje się tak dlatego, że zaczynamy odnosić znaczne korzyści z systemu Adsense.
Póki jednak pracujemy normalnie, a blogowanie czy prowadzenie strony jedynie dopełnia nasze dochody to w takim przypadku nie musimy się martwić. Warto też jednak pamiętać o tym, że cykliczność przychodów (Adsense wypłaca je co miesiąc) może sprawić, że urząd skarbowy zinterpretuje je jako działalność gospodarczą.
Google Adsense, a konieczność założenia firmy
Musimy pamiętać, że przychód z Google Adsense to przychód wynikający z dzierżawy powierzchni reklamowej, dlatego nie musimy zakładać firmy. Możemy rozliczać się jako z przychodu z najmu. Wtedy założenie firmy nie jest konieczne, a my mamy możliwość do zastosowania ryczałtu.
Przychody z Google Adsense wymagają rozliczenia nawet gdy nie prowadzimy swojej firmy. Obwarowane jest to stawką 8.5% podatku dochodowego z tytułu najmu.
Pamiętajcie jednak o tym o czym mówiliśmy wcześniej. Samo prowadzenie bloga jest trudne do zaszufladkowania i różne urzędy skarbowe mogą podejść do tego inaczej. Gdy jest to dla nas hobby raczej nie powinno to stanowić problemu i nie będzie konieczności zakładania firmy. Jeśli jednak jest to Twoje główne źródło dochodów to założenie działalności gospodarczej będzie nieuniknione.