TOP 5 gier planszowych dla miłośników strategii

Lifestyle Data publikacji: 23 maja 2024 / Aktualizacja: 2024-06-05

Jeżeli uwielbiasz strategiczne gry planszowe, a masz już dość klasycznego Monopoly, ten artykuł powinien Cię zainteresować. Poniżej zebraliśmy najlepsze planszówki dla miłośników strategii i wyzwań, które pomogą Ci zrealizować się w roli biznesowego potentata, dowódcy, a nawet… rolnika.

Najlepsze gry planszowe strategiczne w 2024 roku

Biorąc pod uwagę olbrzymią różnorodność, ciężko jednoznacznie wskazać najlepsze planszowe gry strategiczne. Istnieje wiele planszówek o zróżnicowanej mechanice pojedynków między graczami. Wśród najpopularniejszych mechanik, które spotkamy we współczesnych planszówkach z gatunku strategii, można wymienić: 

  • rzucanie kostką,
  • układanie płytek,
  • budowanie talii,
  • kontrola obszarów,
  • rozmieszczanie robotników. 

Choć mechanika gry odgrywa ważną rolę, najlepsze gry planszowe strategiczne to takie, w których na pierwszy plan wysuwają się umiejętności strategiczne graczy: planowanie, współpraca lub rywalizacja, umiejętność szybkiego reagowania

Niezależnie od tego, czy dopiero planujemy rozpocząć swoją przygodę z grami planszowymi, czy jesteśmy już bardziej obeznani z tym światem i po prostu szukamy tytułu, który pozwoli nam wyzwolić żyłkę taktyka, poniżej przedstawiamy TOP 5 planszówek strategicznych, które na pewno warto mieć w swojej kolekcji.

1. Wsiąść do pociągu: Europa

„Wsiąść do pociągu: Europa” to kolejna odsłona znanej gry, w której rywalizacja toczy się o pozycję kolejowego magnata. W trakcie rozgrywki uczestnicy budują sieć kolejową, przy okazji odwiedzając najpiękniejsze zakątki Europy. Elementami wyróżniającymi grę są proste zasady oraz angażująca mechanika. Wygrywa ta osoba, która zdoła stworzyć najbardziej rozbudowaną sieć wiodącą przez Stary Kontynent, tym samym uzyskując największą liczbę punktów. 

2. Agricola 

Gry planszowe strategiczne ekonomiczne to wyjątkowy gatunek, który wiele osób utożsamia z legendarnym „Monopoly”. Tymczasem na rynku mamy do wyboru znacznie więcej tego typu planszówek o zróżnicowanej tematyce. Jedną z nich jest „Agricola”. Nominowana do wielu nagród, laureatka Gry Roku 2009 to prawdziwa gratka dla fanów ekonomicznych strategii. W trakcie gry uczestnicy wcielają się w rolę dwuosobowej rodziny zasiedlającej drewnianą chatkę. Sama rozgrywka ma miejsce w 1670 roku w toczonej zarazą i próbującej odbudować cywilizację Europie Środkowej. Odbywa się na wielu płaszczyznach, pozwalając wykonywać wiele typów akcji. To sprawia, że za każdym razem, gdy zasiadamy do gry, możemy liczyć na inny jej przebieg. Tutaj każdy wybór należy do gracza i powinien być dobrze przemyślany. 

3. Terraformacja Marsa

Jeżeli kiedykolwiek marzyliście o tym, żeby stanąć w szeregach pionierów kosmicznych podbojów i jako pierwsi skolonizować Marsa, to ten tytuł jest strzałem w dziesiątkę. „Terraformacja Marsa” to gra planszowa o złożonej i rozbudowanej mechanice, dzięki której gracze przenoszą się w przyszłość, kiedy to ludzkość stawia pierwsze kroki na Czerwonej Planecie. Gra wymaga strategicznego myślenia, a jej celem jest zarządzanie kosmiczną korporacją, która usiłuje stworzyć jak najbardziej odpowiednie warunki do przeżycia na Marsie

4. Gloomhaven 

Jeśli interesują nas najlepsze gry planszowe 2024, to „Gloomhaven” jest tytułem, który powinien przyciągnąć naszą uwagę. W tej rozbudowanej mrocznej grze fantasy wcielamy się w rolę najemnika przemierzającego lochy, wykonując zadania i odkrywając świat Gloomhaven. Po drodze czekają na nas epickie i wymagające starcia z potworami. Choć początkujących graczy może przytłoczyć rozmach kampanii, warto sięgnąć po tę planszówkę i doświadczyć niepowtarzalnego klimatu dark fantasy. 

5. 7 Cudów Świata 

Planszówka z elementami strategii i ekonomii, w którą można zagrać wraz z rodziną i przyjaciółmi? „7 Cudów Świata” to jedna z gier tego typu. Dzięki łatwym do opanowania zasadom oraz wciągającej rozgrywce możemy doświadczyć niezwykłych emocji, stając na czele jednej ze starożytnych cywilizacji: Egiptu, Babilonu, Grecji, Rzymu, Efezu, Krety lub Sidonu. Gra planszowa „7 Cudów Świata” oferuje intuicyjne reguły, dynamiczną rozgrywkę, wiele opcji prowadzących do zwycięstwa, a także sporo możliwości interakcji pomiędzy graczami. 

Podobne artykuły