To piękna roślina, ale lepiej nie sadź jej w swoim ogrodzie

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-08-13

Ostróżka, bo o niej mowa, należy do rodziny jaskrowatych. Ostróżka ogrodowa to wysoka i piękna bylina, która może sięgać nawet 180 cm wysokości. Kwietnie od połowy czerwca do lipca. Wygląda zjawiskowo i pięknie, ale dzisiaj chcielibyśmy ostrzec Was przed sadzeniem jej w swoim ogrodzie.

Ostróżka jest rośliną trującą

Ostróżka znana też jako delphinium zawiera alkaloidy, które powodują neurotoksyczność, zatrzymując komunikację nerwów z mózgiem i mięśniami. Mogą one prowadzić do niepokojących objawów, takich jak:

  • paraliż mięśni
  • blokada układu oddechowego
  • nadmierne ślinienie się
  • wymioty
  • drgawki
  • a nawet śmierć

Na szczęście jest ona zakwalifikowana jako roślina lekko trująca. Spożycie dawki zagrażającej życiu jest mało prawdopodobne, ale mimo wszystko, zawsze należy uważać.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Zagrożenie dla zwierząt

Ostróżka rośnie dziko w miejscach takich jak Wyoming, Nowy Meksyk i Kolorado i jest odpowiedzialne za śmierć wielu zwierząt gospodarskich, które uważają ją za szczególnie smaczną. Psy mogą doświadczyć objawów takich jak zaparcia, odwodnienie, kolki, drgawki, sztywność lub zawał serca. W razie podejrzenia zatrucia delphinium należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

Ostróżka, mimo swojego piękna, nie jest odpowiednim wyborem dla domowego ogrodu, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci czy zwierzęta. Jej trujące właściwości mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wybór odpowiednich roślin jest kluczowy dla bezpieczeństwa i zdrowia, dlatego warto poświęcić czas na badanie i wybór roślin, które będą bezpieczne i równie zachwycające.

Podobne artykuły