To piękna roślina, ale lepiej nie sadź jej w swoim ogrodzie

Ogród Data publikacji: 13 sierpnia 2023

Ostróżka, bo o niej mowa, należy do rodziny jaskrowatych. Ostróżka ogrodowa to wysoka i piękna bylina, która może sięgać nawet 180 cm wysokości. Kwietnie od połowy czerwca do lipca. Wygląda zjawiskowo i pięknie, ale dzisiaj chcielibyśmy ostrzec Was przed sadzeniem jej w swoim ogrodzie.

Ostróżka jest rośliną trującą

Ostróżka znana też jako delphinium zawiera alkaloidy, które powodują neurotoksyczność, zatrzymując komunikację nerwów z mózgiem i mięśniami. Mogą one prowadzić do niepokojących objawów, takich jak:

  • paraliż mięśni
  • blokada układu oddechowego
  • nadmierne ślinienie się
  • wymioty
  • drgawki
  • a nawet śmierć

Na szczęście jest ona zakwalifikowana jako roślina lekko trująca. Spożycie dawki zagrażającej życiu jest mało prawdopodobne, ale mimo wszystko, zawsze należy uważać.

Zagrożenie dla zwierząt

Ostróżka rośnie dziko w miejscach takich jak Wyoming, Nowy Meksyk i Kolorado i jest odpowiedzialne za śmierć wielu zwierząt gospodarskich, które uważają ją za szczególnie smaczną. Psy mogą doświadczyć objawów takich jak zaparcia, odwodnienie, kolki, drgawki, sztywność lub zawał serca. W razie podejrzenia zatrucia delphinium należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

Ostróżka, mimo swojego piękna, nie jest odpowiednim wyborem dla domowego ogrodu, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci czy zwierzęta. Jej trujące właściwości mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wybór odpowiednich roślin jest kluczowy dla bezpieczeństwa i zdrowia, dlatego warto poświęcić czas na badanie i wybór roślin, które będą bezpieczne i równie zachwycające.

Podobne artykuły