Co można sadzić we wrześniu w ogrodzie?

Ogród Data publikacji: 10 września 2020

Wrzesień to moment, w którym zaczynamy przygotowania naszego ogrodu do zimy. Nie oznacza to jednak, że w tym miesiącu nie możemy zaplanować żadnych nowych nasadzeń.

Rośliny, które posadzimy we wrześniu muszą być oczywiście odporne na temperatury, ale też muszą zdążyć ukorzenić się do nadejścia zimy zanim gleba zamarznie. Zimy natomiast są coraz łagodniejsze, a więc i mamy więcej czasu.

Co sadzimy we wrześniu?

Tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy

Wrzesień to idealna pora na sadzenie cebulek kwiatowych. Cebulki zapewniają roślinom możliwość przetrwania niekorzystnej dla nich pory roku, jaką jest zima. W nich znajduje się wszystko czego potrzebują, a uwolnione z cebulek pędy stają się później kwiatami, które tak pięknie zdobią nasz ogród.

Dlatego na jesień sadzić możemy wszelkie rośliny w postaci cebulek kwiatowych. Te ukorzeniają się, a następnie przeczekują zimę pod ziemią.

Iglaki

Iglaki sadzić można przez cały wrzesień. W ten sposób nie tylko unikamy upałów, ale trafiamy również w bardziej deszczową pogodę. Ważne jest to by iglaki zdążyły się dobrze ukorzenić przed zimą.

Do swojego ogrodu wybierać możemy spośród wielu roślin iglastych. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście tuja.

Również pięknie będzie wyglądał cis, sosna, jodła czy świerk.

Drzewa owocowe

O tej porze roku najlepiej jest sadzić gatunki drzew owocowych odpornych na mróz. Należą do nich choćby wiśnia czy jabłoń.

W przydomowych ogrodach najczęściej spotkamy jabłonie. Nie bez powodu – są one najbardziej wytrzymałe na niskie temperatury. Wymagają więc od nas najmniej przygotowań do zimy. Dlatego też najbardziej sprawdzają się w ogrodach osób, które traktują to hobby amatorsko.

Wrzosy

Wrzesień to również idealny moment na sadzenie wrzosów, których również wiele znajdziemy w promocji na sklepowych półkach.

Pamiętaj jednak, że wrzosy lubią miejsca osłonięte od wiatru, a jednocześnie słoneczne.

Podobne artykuły