Mogłoby się wydawać, że zupy to jedne z prostszych dań w przygotowaniu. Niestety, takie przekonanie może okazać się złudne. Wbrew pozorom do przygotowania zupy niezbędna jest znajomość co najmniej podstawowych zasad gotowania oraz odpowiednia uważność. W przeciwnym razie gotowanie zupy może skończy się kuchenną porażką. Podpowiadamy jak tego uniknąć.
Pozostawienie zupy na ogniu „samej sobie” może w najlepszym przypadku skutkować tym, że zupa będzie po prostu niesmaczna, w najgorszym doprowadzić do tragedii. Dlatego, jeśli myślisz, że wystarczy wrzucić do garnka wszystkie składniki, przyprawy, a następnie zalać je wodą i opuścić kuchnię w celu odpoczynku, bądź wykonywania innych zadań, to z przykrością stwierdzamy, że nie jest to dobry pomysł. Aby zupa wyszła smaczna, potrzeba wiele uwagi i skupienia. Składniki powinny być dodawane w odpowiedniej kolejności, a przyprawy w odpowiednim momencie. Należy również dopilnować konsystencji zupy, tak, aby uniknąć przypaleń, a także ilości płynów w garnku, oraz mocy palnika, żeby nie doprowadzić do sytuacji, gdy zupa wykipi i zabrudzi całą kuchenkę.
W zależności od rodzaju zupy i wykorzystanych składników czas gotowania każdej z nich będzie się różnił. Jedna zupa będzie gotowa w 45 minut, a inna będzie potrzebowała nawet kilku godzin do uzyskania pełni smaku. Ważne, aby żadne składniki nie pozostały surowe, a warzywa nie były twarde, ani rozgotowane, ponieważ w takiej sytuacji zupa znacząco straci na swoich walorach. W pierwszej kolejności należy zawsze dodać mięso, następnie warzywa o długim czasie gotowania, po czym te o krótszym czasie gotowania, a niedługo przed końcem można dodać ziemniaki, czy makaron. W ostatnim kroku warto zagęścić i przyprawić zupę.
W pierwszej kolejności zupa swój smak powinna wziąć z wywaru, który powstaje z gotującego się w niej mięsa oraz warzyw. Zioła czy przyprawy nie powinny stanowić głównej nuty smakowej dania. Warto zatem zastosować je dopiero na sam koniec gotowania, jako dodatek, w celu wzbogacenia naturalnego smaku bulionu. Zbyt szybkie dodanie pieprzu lub przypraw może skutkować gorzkim smakiem zupy. Należy również zachować ostrożność, dodając do niej soli, łatwo można zapomnieć o tym, że mieszanki przyprawowe, czy niektóre dodawane do zupy składniki zawierają w sobie jej dużą ilość.
Aby uzyskać idealną konsystencję zupy, warto dobrze dopasować ilość dodawanej wody do ilości wykorzystywanych składników, biorąc pod uwagę ewentualne zagęszczanie zupy w późniejszym etapie jej gotowania. Zbytnie rozwodnienie zupy może spowodować to, że zupa będzie bardzo rzadka i mało esencjonalna, przez co będzie wyraźnie brakowało jej smaku. Natomiast zbyt mała ilość wody w porównaniu ze składnikami, może sprawić, że zupa będzie mocno przywierać do dna, w efekcie czego może się przypalić, a to może wpłynąć na pogorszenie jej smaku.