Telefon zamiast portfela – pieniądze i dokumenty w smartfonie

Lifestyle Data publikacji: 05 grudnia 2020

Czy telefon może całkowicie zastąpić portfel? Czy można mieć w nim dostęp do dokumentów, tak by w trakcie kontroli drogowej okazać dowód rejestracyjny, polisę czy prawo jazdy?

Telefon zamiast portfela – mObywatel

Aplikacja mObywtel dostępna jest zarówno na telefony z iOS jak i Android. Jej twórcą jest Ministerstwo Cyfryzacji. Dzisiaj posiadanie tej aplikacji jest nam w całości w stanie zastąpić tradycyjne dokumenty, które nosimy w naszym portfelu. Dlatego nie musimy się martwić, że zapomnimy portfela, a telefon zwykle mamy ze sobą.

W aplikacji mObywatel znajdziemy najważniejsze dokumenty, które mogą przydać nam się w urzędzie czy podczas kontroli drogowej:

  • prawo jazdy
  • dowód osobisty
  • dowód rejestracyjny naszego pojazdu
  • informację o ubezpieczeniu naszego pojazdu
  • kartę pojazdu naszego samochodu

To sprawia, że wszystkie najpotrzebniejsze dokumenty mamy cały czas przy sobie w naszym telefonie komórkowym.

Płatności zbliżeniowe telefonem

Zarówno telefony z systemem Android (Google Pay) oraz telefony z iOS (Apple Pay) umożliwiają podpięcie swoje karty płatniczej używania telefonu jako karty zbliżeniowej do płatności w terminalach płatniczych.

Jeśli mamy na telefonie zainstalowaną aplikację swojego banku, a nim BLIK wtedy również bez większego problemu wypłacimy pieniądze z bankomatu.

Blikiem możemy również w razie potrzeby płacić w sklepie, jeśli nie chcemy podpinać do telefonu naszej karty płatniczej. W telefonie za to możemy mieć wtedy wszystkie swoje karty lojalnościowe, zamiast nosić je w portfelu.

Dlatego telefon jest w stanie całkowicie zastąpić nam portfel. Nie tylko możemy mieć w nim najważniejsze dokumenty, takie jak prawo jazdy czy dowód osobisty, ale również za jego pomocą płacić w sklepie czy wypłacać pieniądze z bankomatu.

To sprawia, że portfel może stać się nam całkowicie zbyteczny i będziemy mogli poradzić sobie całkowicie bez niego. Nawet jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do jego noszenia, to nie trudno wyobrazić sobie sytuację, że po prostu go zapomnimy. Wtedy mając to wszystko w telefonie nie musimy panikować, ani wracać się do domu.

Co gdy zgubimy telefon lub zostanie nam skradziony?

Powstaje pytanie o bezpieczeństwo naszych danych, gdy telefon zostanie zgubiony. Logowanie się do aplikacji mObywatel wymaga dodatkowej autoryzacji. Warto więc pamiętać, aby ustawić w niej mocne hasło lub używać funkcji biometrycznych takich jak wykrywanie twarzy.

Sam nasz telefon również powinien być zablokowany hasłem lub funkcjami biometrycznymi jak rozpoznawanie twarzy czy odcisk palca, aby nikt nie mógł z niego skorzystać gdy go znajdzie. Zapłacenie w sklepie telefonem nie wymaga jedynie zbliżenia go do terminala, a trzeba go również odblokować. Jeśli więc telefon zostanie skradziony, a złodziej nie zna hasła, nie skorzysta z tych możliwości.

Dodatkowo telefony często wyposażone są w zabezpieczenia, które warto skonfigurować. Dla przykładu w przypadku telefonów Apple przy kradzieży jesteśmy w stanie je namierzyć. Możemy oznaczyć takie urządzenie jako utracone. Wtedy na jego ekranie możemy wyświetlić własny komunikat, np. informację gdzie zadzwonić by oddać telefon. Urządzenie nie będzie też wyświetlać powiadomień, przyjmować wiadomości tak by ktoś niepożądany nie mógł ich odczytywać.

Istnieje równie możliwość zdalnego wyczyszczenia telefonu ze wszystkich danych, które się na nim znajdują jeśli podejrzewamy, że telefon został nam skradziony i możemy go nie odzyskać. Swoje dane zawsze możemy przywrócić kupując nowy telefon i podłączając swoje konto iCloud. Co jest bardzo wygodne. Kradzież telefonu nie sprawia wtedy, że tak naprawdę tracimy wszystko co na nim było.

Podobne artykuły