Te rośliny będą idealne na parapety okien wychodzących na zachód

Ogród Data publikacji: 11 sierpnia 2022

Rośliny do odpowiedniego wzrostu potrzebują światła. Jednak w zależności od gatunku ilość promieni słonecznych potrzebnych roślinie do życia będzie inna. Wszyscy miłośnicy hodowania roślin w domu wiedzą, że niektóre rośliny odżywają, gdy przestawimy je na inny parapet, a inne wręcz odwrotnie. Potrafią zmarnieć, jeśli miejsce nie będzie im odpowiadać. Dlatego warto przy doborze roślin kierować się również tym, na którą stronę świata kieruje okno.

Oczywiście to nie jedyne parametry, które musimy wziąć pod uwagę. Ważna jest również temperatura pomieszczenia czy wilgotność powietrza. Są jednak rośliny, które zdecydowanie bardziej preferują zachodnią część naszego domu i będą lepiej rosły, gdy to właśnie przez to okno będą trafiać na nie promienie słoneczne.

Jukka

Jukka pochodzi z Ameryki Środkowej i środkowego Meksyku. U nas spotkamy ją jako roślinę ozdobną doniczkową. Swoją popularność zawdzięcza dużej wyrozumiałości dla swojego opiekuna. Nie będzie sprawiać wielu problemów, jeśli zapewnimy jej odpowiednie naświetlenie i nie zapomnimy o podlaniu jej.

Aloes

Aloes to kolejna mało wymagająca roślina doniczkowa. Ma za to wiele cennych zastosowań. Jeśli oparzymy się, wystarczy odciąć kawałek aloesu, a następnie wycisnąć jego miąższ na poparzoną skórę. Da to nam uczucie ulgi. Możemy również wykorzystać go w domowych zabiegach kosmetycznych.

Rozchodnik morgana

W naturze występuje jedynie w Meksyku, ale jako ozdobna roślina doniczkowa możemy spotkać go na całym świecie. Świetnie wygląda w wiszących doniczkach. Oprócz tego uprawia się go łatwo i równie prosto można go rozmnażać. Wystarczy odciąć kawałek pędu i ukorzenić.

Grubosz jajowaty

Bywa nazywany również drzewkiem szczęścia. Grubosz jajowaty to popularna roślina doniczkowa, która wyglądem przypomina niewielkie drzewko. Jej zaletą jest to, iż jest mało wymagająca. Parapet od zachodniej strony z pewnością przypadnie jej do gustu. Nie można jednak zapominać o podlewaniu jej. Ta roślina lubi zdecydowanie więcej wody, niż opisywani tutaj poprzednicy.

Podobne artykuły