Tapeta w kwiaty – jak dobrać wzór do wnętrza?

Kategoria: Wnętrza
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2021-02-10
Tapeta w kwiaty – jak dobrać wzór do wnętrza?

Istnieje kilka sposobów, aby na stałe zachować wiosenny klimat w domu. Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych jest położenie tapety z motywami kwiatowo-roślinnymi. Choć tego rodzaju tapety nie są pomysłem nowym, to z pewnością nie brakuje nowych roślinnych aranżacji, które można wykorzystać dosłownie w każdym pomieszczeniu. Jak to zrobić i w jaki sposób uzyskać pożądany efekt – o tym i innych kwestiach piszemy w niniejszym poradniku.

Wielu osobom tapety, zwłaszcza kwiatowe, kojarzą się z czasami PRL-u, kiedy były one obecne w wielu domach i mieszkaniach. Choć na pierwszy rzut oka skojarzenie jest zrozumiałe, to po głębszym namyśle nie do końca trafione. Sama forma tapety wypełniona jest przecież odpowiednią treścią (w tym przypadku wzorem), a ta od czasów PRL-u wybitnie się zmieniła.

Dlatego stając przed wyborem: malowanie czy tapeta, warto dać szasnę tym drugim. Szczególnie – jak postaramy się udowodnić – tapetom w kwiaty.

Wybór tapety – pomysł na aranżację

Proces wyboru tapety nie zawsze musi być łatwy i przyjemny. Rozpoczyna się on zwykle od analizy stylu danego wnętrza, czyli – krótko mówiąc – oceny, czy tapeta w danym pomieszczeniu będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli tak – dopiero wtedy pojawia się kwestia: jaka tapeta? Z reguły decydujemy się na tapetę, aby wprowadzić więcej kolorów, rozjaśnić wnętrze albo wywołać wizualny efekt zwiększenia przestrzeni. W zależności od celu będziemy więc dobierać różnego rodzaju tapety.

Niepisaną zasadą przy aranżowaniu wnętrza z pomocą tapety powinien być zawsze umiar. Nowoczesne dekoracje do domu bazują raczej na minimalizmie niż na przesycie, choć bogate wzornictwo (ale umiejętnie dobrane) również cieszy się niemałą popularnością. Podkreślenie charakteru wnętrza za pomocą tapety powinno być dokładnie zaplanowane, biorąc pod uwagę takie dane, jak rodzaj i wielkość pomieszczenia (salonu, przedpokoju, sypialni, pokoju dziecięcego, korytarza czy kuchni), stopień jego oświetlenia, rodzaj, kolor i liczbę mebli, a także przeznaczenie pomieszczenia, plus oczywiście nasze indywidualne predyspozycje.

Rodzaje tapet – którą wybrać?

Niezależnie od wzoru tapet, możemy wyróżnić kilka ich rodzajów w zależności od charakterystyki materiału. 

Najtańszym rozwiązaniem są tapety papierowe, które niestety są podatne na zabrudzenia i mało odporne na czyszczenie. Z tego też względu ich zastosowanie ogranicza się w praktyce jedynie do tych pomieszczeń, w których istnieje mniejsze ryzyko zabrudzeń (sypialnie, salon). Kolejnym mankamentem tapet papierowych jest to, że przy ich kładzeniu odznaczają się na nich wszystkie nierówności i grudni na ścianach. Problem ten rozwiązuje tapeta typu raufaza, która pomiędzy warstwami papieru posiada drewnianą warstwę.

Bardziej popularne są jednak tapety winylowe, a przede wszystkim winylowe na flizelinie. Charakteryzują się bardzo dużą odpornością na czyszczenie, dlatego można je kłaść dosłownie w każdym pomieszczeniu, kuchni i pokoju dziecięcego nie wykluczając. Flizelina umożliwia nam ponadto wygodne tapetowanie, gdyż przez jakiś czas po nałożeniu tapety możemy regulować jeszcze jej położenie. Najbardziej odporne są oczywiście tapety z włókna szklanego, którym niestraszne są nawet zabrudzenia chemiczne.

W końcu mamy też fototapety, które mogą być papierowe, winylowe, a nawet lateksowe. W ich układaniu potrzebna jest maksymalna precyzja, aby niechcąco, przez drobną nieostrożność nie popsuć całej kompozycji.

tapeta ścienna – jak wybrać tapetę

Tapeta w kwiaty – do jakiego wnętrza?

W zasadzie tapety z motywami kwiatowymi można kłaść we wszystkich rodzajach wnętrz – od sypialni, przez salon do kuchni. Mimo upływu lat, pozostają one dalej modne, wprowadzając wiosenny klimat do pomieszczenia. Kwiatowe kompozycje odnajdują się zarówno w stylach klasycznych, jak i nowoczesnych. 

Warto zauważyć, że tapety kwiatowe to również te wykorzystujące wzory przypominające kwiaty, liście itd. Delikatne, kwiatowe motywy wykorzystuje wiele tapet utrzymanych w bardzo awangardowym stylu, które można kłaść w nowocześnie zaprojektowanej sypialni czy minimalistycznym salonie.

Trzema jednak zaznaczyć, że z kwiatami należy obchodzić się ostrożnie – również z tymi, które kładziemy bezpośrednio na ścianie w postaci tapety. Krótko mówiąc: nie każdy kwiat będzie pasował do danego stylu. Niewątpliwą zaletą tapety w kwiaty jest ich bogata kolorystyka – ale to, co jest ich największą zaletą może jednocześnie okazać się poważnym problemem. Nieumiejętnie dobrane kompozycje mogą skutkować aranżacyjnym chaosem.

Tapeta w kwiaty – między dynamiką a spokojem 

Nie tylko kolory mają znaczenie. Przez dobranie odpowiedniej aranżacji możemy uzyskać różny efekt. I tak, w zależności od układu, możemy uzyskać wystrój dynamiczny przez położenie tapety z nierównomiernie, niesymetrycznie rozłożonymi kwiatami. Z kolei regularne motywy kwiatowe czy roślinne będą wprowadzać nastrój spokoju.

Również wielkość kwiatów na tapecie ma znaczenie. Niewielkie, subtelne dekoracje kwiatowe na tapecie pasują raczej do mniejszego pomieszczenia, nadają mu delikatny, spokojny charakter. Coraz większą popularnością cieszą się jednak większe wzory kwiatowe, w tym tapety z kwiatami w rozmiarach XXL, które są intrygującym wyzwaniem rzuconym minimalistycznym kompozycjom.

klejenie tapety – co będzie potrzebne?

Klejenie tapety – potrzebne narzędzia 

Klejenie tapety nie jest procesem skomplikowanym. Po zgromadzeniu narzędzi i akcesoriów do tapetowania możemy przeprowadzić wszystko samodzielnie. Do tego będziemy potrzebować oczywiście wybranej tapety, a prócz tego: 

  • szpachelki – do przygotowania ściany, 
  • skrobaki – do usuwania trwałych zanieczyszczeń podłoża, 
  • kleju oraz zmywacza (do usuwania starej tapety).

Przydatne będą z pewnością wałek i szczotka w celu usunięcia powietrza, które dostanie się pod tapetę, a także szyny i ostry nóż dla dokładnego przycięcia elementów tapety.

Jak przygotować ścianę do tapetowania? 

Następnym krokiem jest przygotowanie ściany do tapetowania. W zależności od charakterystyki podłoża, przygotowanie to będzie wyglądało inaczej. 

W przypadku ścian tynkowanych i tych z płyt gipsowo-kartonowych trzeba będzie przynajmniej dobę wcześniej nanieść preparat gruntujący, co w przyszłości ułatwi też zrywanie starej tapety. W wilgotnych pomieszczeniach (przede wszystkim w kuchni i łazience) trzeba również pamiętać o warstwie specjalnej, wodoszczelnej zaprawy.

Podstawową kwestią jest wyrównanie wszelkich nierówności, rys i ubytków, aby nie odznaczały się one po położeniu tapety. Szczeliny i dziury można wypełnić zaprawą lub położyć warstwę szpachlówki gipsowej. 

W przypadku wspomnianych wcześniej tapet winylowych (a także tapet lateksowych i z włókna szklanego) drobne rysy itp. nie będą żadnym wyzwaniem – tego typu tapety doskonale kryją niewielkie niedoskonałości ściany. W przypadku usuwania starej tapety, należy najpierw starannie ją zwilżyć (specjalnym preparatem), a następnie usunąć szpachelką.

Jak prawidłowo położyć tapetę? 

Prawidłowe tapetowanie należy zacząć od narożników. Po wyznaczeniu za pomocą ołówka i poziomicy krawędzi pasów tapety, należy zaplanować układanie jej od jednego do drugiego końca powierzchni. 

Następnie nakładamy klej na kolejne pasy tapety, równomiernie rozprowadzając go od środka ku brzegom. Przykładamy tapetę do ściany, dokładnie sprawdzając, czy pasy nachodzą na wyznaczone wcześniej ołówkiem linie (pilnując przy tym, aby pomiędzy kolejnymi częściami tapety nie pojawiły się prześwity ściany). 

W przypadku nakładanie tapety wokół okien, drzwi, dookoła kontaktów i włączników światła docinamy tapetę zgodnie z zapotrzebowaniem.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły