Szlifierki do drewna – budowa i zastosowanie

Kategoria: DIY
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-01-03

Jaka szlifierka nada się doskonale do obróbki drewna? Jakie zastosowanie posiadają inne szlifierki? Co powinno zwrócić naszą uwagę przy zakupie szlifierki do drewna? Dowiedz się najważniejszych informacji na temat mnóstwa rodzai szlifierek oraz poznaj budowę i ich zastosowanie. Wybierz najlepsze urządzenie, które z pewnością umili Twoją prace.

Klasyfikacja i rodzaje szlifierek do drewna

W ofercie każdego sklepu budowlanego, wśród asortymentu znajdziemy wiele rodzai szlifierek. Które z nich wydają się najbardziej interesujące i na których warto zawiesić oko? Przedstawiamy najlepsze szlifierki do drewna.

Szlifierka oscylacyjna

Szlifierki oscylacyjne to doskonały sprzęt, idealny do obróbki drewna. Ten rodzaj szlifierek sprawdzi się idealnie w przypadku obróbki poziomych oraz pionowych powierzchni roboczych. W zależności od modelu szlifierki świetnie sprawdzi się także do pracy przy trudno dostępnych miejscach. Przy wyborze szlifierki oscylacyjnej mamy także możliwość wyboru szlifierki pneumatycznej lub zasilanej elektrycznie. Szlifierki oscylacyjne posiadają dużą powierzchnię szlifowania zgrubnego, ten rodzaj szlifierki świetnie sprawdza się przy pracy na dużych powierzchniach roboczych.

Szlifierka taśmowa

Ten rodzaj szlifierek jest niezawodny w szlifowaniu liniowym, zarówno przy szlifowaniu zgrubnym, jak i dokładnym. Szlifierka taśmowa będzie niezawodnym wyborem, ponieważ umożliwia pracę z różnymi materiałami przykładowo z drewnem, metalami, a także tworzywami sztucznymi. Szlifierka taśmowa zapewnia długą i bezawaryjną pracę na płaskich i dużych powierzchniach.

szlifierka do drewna

Szlifierki typu delta

Ten rodzaj szlifierek wyróżnia się od innych, szczególnie doskonale dopracowaną ergonomią. Dzięki świetnie dopracowanej ergonomii długa praca z tym urządzeniem nie jest męcząca. Szlifierka typu delta daje możliwość precyzyjnej obróbki drewna, czy innych materiałów. Szlifierki typu delta mogą być przeznaczone do szlifowania nawet nad głową, między innymi dlatego, że umożliwiają bezpyłowe szlifowanie. Dodatkowo ten rodzaj szlifierek nie jest ciężki, z tym urządzeniem praca nie jest męcząca. Ten sprzęt zapewnia szczególnie dobrą widoczność podczas pracy.

Szlifierka mimośrodowa

To urządzenie zapewni najwyższej jakości wyniki pracy, doskonale poradzi sobie ze szlifowaniem międzyoperacyjnym oraz zgrubnym, przy pracy na płaskich i dużych powierzchniach. To na co warto zwrócić uwagę, jest między innymi fakt, że powierzchnia robocza szlifierek mimośrodowych jest mniejsza przykładowo od szlifierek oscylacyjnych. Ma to oczywiście swoje plusy, ponieważ z mniejszą stopą równa się łatwiejsza praca w trudno dostępnych miejscach, musimy jednak pamiętać, że decydując się na szlifierkę mimośrodową, będzie ona mniej wydajna przy większej powierzchni. Ten rodzaj szlifierek możesz spokojnie wykorzystać przy pracach renowacyjnych.

Szlifierki akumulatorowe, pneumatyczne a elektryczne

Między tymi urządzeniami damy radę dostrzec kilka istotnych różnic. Zacznijmy od szlifierek akumulatorowych, są one ostatnio jedną z najpopularniejszych szlifierek na rynku, jednak czy każdy może się na nie zdecydować? Inwestując w taką szlifierkę, mamy pewność, że praca będzie wykonana dobrze i dokładnie, jednak musimy poruszyć jedną, naprawdę istotną kwestię, jaką jest jej waga. Akumulatorowa szlifierka jest nieco cięższa od innych, dlatego praca z nią wydaję się trochę bardziej kłopotliwa i męcząca. Praca takim urządzeniem jest uzależniona od pojemności akumulatora, który może potrzebować częstego ładowania.

Co w przypadku szlifierek pneumatycznych? Jak wygląda praca przy ich pomocy? Szlifierka pneumatyczna do doskonałe urządzenie ręczne, przeznaczone do prac związanych z obróbką różnych materiałów. Szlifierka pneumatyczna świetnie sprawdzi się w przypadku szlifowania drewna, stali czy lakieru. To urządzenie cechuje się ogromną uniwersalnością oraz wysokimi obrotami dzięki wytłaczanemu do mechanizmu narzędzia powietrzu. Szukasz urządzenia, które zapewni najwyższą jakość, wydajność oraz komfort przy pracy- szlifierka pneumatyczna to świetny wybór.

Szlifierka elektryczna, jak sama nazwa wskazuje, wymaga do pracy szczególnie zasilenia z instalacji elektrycznej. Taki rodzaj urządzenia jest banalnie prosty w obsłudze oraz przede wszystkim gotowe do pracy w bardzo krótkim czasie. Ten rodzaj szlifierek nie jest zwykle wybierany do użytku profesjonalnego, natomiast znajdzie swoje zastosowanie w pracy we własnym domu.

szlifierka do drewna

Urządzenia szlifujące do drewna – jaką szlifierkę wybrać?

Zawsze przed zakupem danego sprzętu musimy dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy na temat tego urządzenia. Jak więc znaleźć urządzenie dopasowane do naszych preferencji? Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki do drewna? 

Wydajność szlifierki

Większa wydajność urządzenia szlifującego to przede wszystkim wydajniejsza praca i dłuższa praca. W zależności od rodzaju zasilenia takiego urządzenia praca może być dla nas przyjemna i szybka lub bardzo męcząca. Należy zwrócić uwagę na wydajność urządzenia, między innymi po to, aby zapewnić sobie większą wygodę i komfort pracy.

Przykładowo do powierzchni drewnianych wystarczające będą urządzenia o mocy do 1000 W. Do bardziej wymagających prac oraz materiałów, które potrzebują szczegółowej obróbki, lepiej nadadzą się modele posiadające moc powyżej 1000 W wydajności.

Moc urządzenia

Szlifierka, której moc znamionowa jest wyższa, wskazuje na równie wydajną pracę. Dzięki wyższej mocy urządzenia mamy możliwość szybciej wykonanej pracy. Urządzenie z wysoką mocą zapewnia komfort i łatwość wykonywanej pracy.

Wielkość urządzenia

Im sprzęt jest większy, tym lepiej poradzi sobie z obrobieniem dużych i twardych materiałów o większej powierzchni. Jeżeli wybieramy urządzenie szlifujące z myślą o niewielkich pracach, możemy postawić na urządzenie o mniejszej stopie roboczej.

Dodatkowe funkcje urządzenia

Szlifierka może mieć wiele dodatkowych funkcji, które z nich mogą okazać się bardziej przydatne? Takie funkcje jak odsysanie pyłu czy system antywibracyjny to dodatki, które mogą zapewnić nam pełen komfort pracy i w jakiś sposób ją umilić. Odsysanie pyłu jest przydatne w sytuacji, gdy wykonywana praca to praca nad głową. Posiadając urządzenie wyposażone w funkcję odsysania pyłu, praca nad głową jest możliwa, zdrowsza i może być całkiem przyjemna, kiedy pył ze szlifierki nie zasłania nam wszystkiego dookoła. System antywibracyjny to świetne rozwiązanie z uwagi na to, że doskonale minimalizuje drgania podczas wykonywania pracy.

Szlifierki Festool- Twój najlepszy wybór

Dlaczego szlifierki marki Festool to świetny wybór? Szlifierki Festool już od długiego czasu cieszą się ogromną popularnością, to właśnie one są najczęściej wybierane przez klientów. Przede wszystkim cechują się one wytrzymałością, dlatego nazywane są niezawodnym urządzeniem. Praca ze szlifierką marki Festool to czysta przyjemność. Z tym sprzętem możesz cieszyć się łatwością pracy. Dzięki wytrzymałości tego urządzenia praca może być długotrwała, a także urządzenie będzie służyć Ci przez długi czas. Postaw na wygodę i wybierz szlifierkę marki Festool, zapewnij sobie przy tym bezpieczeństwo podczas pracy.

Podobne artykuły