Szkło w domu – gdzie najczęściej możemy je spotkać?

Wnętrza Data publikacji: 31 sierpnia 2023

Szkło jest tworzywem znanym ludzkości już od wielu wieków. Trzeba przyznać, że ciężko byłoby znaleźć drugi materiał, który zapewniłby taką przepuszczalność promieni słonecznych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego stopnia termoizolacji. Współczesne techniki tworzenia szklanych tafli znacznie odbiegają od tych z poprzednich dekad. Dziś materiał ten jest stosowany nie tylko w branży okiennej, ale również przy tworzeniu innych części architektury i wystroju wnętrz. Dokładnie takim wyrobom poświęcony zostanie cały poniższy wpis. Zapraszamy!

Szklane drzwi – atrakcyjne czy niepraktyczne?

Drzwi ze szkła w krótkim czasie od ich wypuszczenia na rynek zdobyły ogromną popularność wśród inwestorów i projektantów. Ich stosowanie jest obecnie bardzo pożądane, a większość współczesnych wnętrz wyposaża się właśnie w ten typ skrzydeł. Wbrew powszechnym opiniom, to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, niekiedy znacznie bardziej praktyczne od drzwi drewnianych. Dlaczego? W zależności od temperatury i stopnia wilgoci w pomieszczeniu, drewno potrafi się kurczyć oraz pęcznieć. Sprawia to wielu właścicielom domów niemały problem, a to z uwagi na niedopasowanie do futryny. Zdarza się, że trzeba takie skrzydła ściągać i docinać, aby w ogóle myśleć o ponownym umieszczeniu ich na zawiasach.

Ze szkłem takiego problemu nie ma, przez co raz zamontowane drzwi będą trwale znajdować się na zawiasach. Pozostaje jeszcze kwestia prywatności – producenci umieszczają na tafli różnego rodzaju powłoki o kolorach dopasowanych do życzeń klientów. Nie ma więc powodów do niepokoju w tym zakresie.

Balustrady ze szkła – czy na pewno są bezpieczne?

Montowanie szklanych balustrad na balkonach czy klatkach schodowych stało się powszechną metodą wielu inwestorów. Część z nich ma jednak obawy, czy takie rozwiązanie aby na pewno jest bezpieczne. Obecność małych dzieci oraz zwierząt domowych może jedynie utwierdzać w przekonaniu, że lepiej z tego elementu zrezygnować. Warto jednak uspokoić, iż każda balustrada wykonana jest z najwyższej jakości szkła poddawanego procesowi hartowania bądź laminowania. W związku z tym, nawet przy uderzeniu osoby młodszej w taką taflę, bardzo ciężko jest o jej uszkodzenie, a tym bardziej zrobienie sobie krzywdy.

Dodatkowo, jeśli chodzi o kwestie prywatności – jest dokładnie tak samo jak w przypadku wcześniej wspomnianych drzwi. Inwestor nie musi decydować się na przezroczystą balustradę, gdyż od pewnego czasu względem popularności przebija ją balustrada szklana mleczna. Taka tafla przepuszcza sporo światła w głąb przestrzeni tarasowej, a przy tym daje poczucie prywatności na własnym balkonie.

Daszki szklane i lacobele

Występowanie daszków ze szkła nad wejściem do budynków stało się już normą we współczesnej architekturze. To elementy doskonale sprawdzające się w swojej roli, a świadczy o tym wysoka przepuszczalność świetlna i spora wytrzymałość.

Odnośnie lacobeli trzeba powiedzieć tyle, że stanowią doskonałą dekorację dla wielu ścian i przestrzeni w obrębie kuchni czy łazienki. Możliwość wyboru jednolitej struktury szkła pozwala doskonale wkomponować je w wystrój całego wnętrza.

Podobne artykuły