Każdego dnia nasze gospodarstwa domowe generują ścieki, które w odpowiedni sposób należy odprowadzić. Według statystyk średnio każdy z domowników produkuje dziennie nawet 150 litrów ścieków. Ilość ta zwiększa się w przypadku małych dzieci nawet dwukrotnie. To w jaki sposób będą one odprowadzane determinują przepisy. Nie wszyscy mają możliwość podłączenia swojego domu do systemu kanalizacji. W tym przypadku musimy zdać się na przydomowe szambo, które również musi spełniać szereg warunków, dzięki którym magazynowane w nim nieczystości nie będą wywierały negatywnego skutku na środowisko. Bardzo dobrym wyborem w takiej sytuacji są szamba betonowe, które charakteryzują się wyjątkową trwałością.
Każdy z inwestorów, którego działka nie znajduje się w obrębie systemu kanalizacji stanie przed wyborem sposobu magazynowania i odprowadzania ścieków. Jest to wręcz element konieczny do wprowadzenia się do nowego domu. Możemy nie mieć wykończonych ścian, ale wprowadzając się do naszych nowych czterech ścian musimy mieć możliwość korzystania z toalety, mycia się i odprowadzania wody z kuchni czy pralni.
Wybierając szambo możemy wybrać zbiornik z tworzywa sztucznego. Jest on co prawda lekki więc jego transport jest łatwiejszy, montaż również. Niestety jednak zbiorniki tego typu są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jego lekkość może też być wadą. Gdy zbiornik jest pusty jest dość lekki, dlatego mogą wypchnąć go do góry wody gruntowe. Jak możemy dowiedzieć się z nowoczesneszamba.eu, wybór tradycyjnego materiału jakim jest beton to przede wszystkim postawienie na wytrzymałość.
Szambo betonowe gwarantuje namo solidność i bezproblemowe użytkowanie przez dekady. Konstrukcja takiego szamba jest bardzo odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Warto przy tym pamiętać, że nie ma to wiele wspólnego z tym co było dostępne kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Kojarzą nam się one zazwyczaj z wylewanymi z betonu zbiornikami na nieczystości przy domkach jednorodzinnych budowanych w okresie PRL-u. Dzisiejsze zbiorniki to nowoczesne monolityczne odlewy, które charakteryzują się dużo większą odpornością. Nie ma więc jakiejkolwiek obawy o to, że szkodliwe substancje przedostaną się do środowiska lub zniszczą nasz ogród. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że oprócz zwyczajnie brudnej wody trafiają tam również substancje chemiczne, które wykorzystujemy w naszym domu.
Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na firmę, która je produkuje. Przejdźmy więc na stronę producent np. http://fabrykaszamb.pl i sprawdźmy ile lat gwarancji daje na swoje produkty. Nie bez znaczenia jest też jakość materiałów, z których wykonany jest zbiornik oraz certyfikaty na te właśnie materiały. Tylko to może zapewnić nam wiele lat bezawaryjnego użytkowania szamba.
Jeśli zdecydujemy się już na szambo betonowe warto sprawdzić jak duże będzie nam potrzebne. Warto wiedzieć, że istnieją szamba jednokomorowe, które są modelami podstawowymi i należy je częściej opróżniać. Szamba dwukomorowe zawierają przegrodę, która oddziela nieczystości płynne od grubych. W tym przypadku w niektórych warunkach można do komory z płynnymi nieczystościami dodać specjalne tabletki oczyszczające wodę, a wtedy może ona za pomocą drenażu być odprowadzana do gruntu w przypadku piaszczystej gleby. Możemy też spotkać na rynku szamba z większą ilością komór.
Wielkość szamba zależy od ilości osób, które mieszkają w domu. Można to obliczyć z prostego wzoru. Średnie zużycie wody przez jedną osobę w domu to ok. 150 l wody. Nalezy pamiętać o tym, że szambo powinno opróżniać się nie częściej niż co 10 dni bo byłoby to nie wygodne. Ale powinno ono być opróżnianie nie rzadziej niż co 14 dni. Dlatego ilość osób mnożymy przez ilość zużytej dziennie wody, a potem przez ilość dni.
Pojemność = 3 x 150 l x 14 dni = 6 300 l (6,3 m3)
W tym przypadku szambo powinno mieć minimum 6,3 metra sześciennego. W przypadku zakupu zbiornika gotowego, a nie robionego specjalnie pod wymiar, należy wybrać wyższą, ale najbardziej zbliżoną wartość.