Świetny sposób na usunięcie kurzu liści

Bez kategorii Data publikacji: 11 lipca 2024

Rośliny doniczkowe z dużymi liściami stanowią piękną dekorację we wnętrzach. Monstera, alokazja czy fikus wyglądają cudownie, ale ich duże liście zbierają dużo kurzu, który powinniśmy regularnie usuwać. Jak to skutecznie robić? Mamy dla was świetny patent.

Dlaczego należy regularnie usuwać kurz z liści roślin

Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia estetyki. Kurz, który pokrywa liście, jednocześnie blokuje światło, a więc zakłóca proces fotosyntezy. To właśnie on jest odpowiedzialny za pozyskiwanie energii, która jest niezbędna do wzrostu i zdrowia rośliny.

Rośliny oddychają też za pomocą liści. Kurz znajdujący się na liściach, utrudnia wymianę gazową, co też może niekorzystanie wpływać na ich zdrowie. Dlatego pamiętajmy, aby nie omijać tej czynności podczas porządków.

Jak skutecznie usuwać kurz z liści roślin

Liście możemy czyścić za pomocą delikatnej ściereczki zamoczonej w wodzie o temperaturze pokojowej. Woda tak samo, jak w przypadku podlewania powinna być odstana. Jest jednak produkt, który nie tylko wyczyści liście z kurzu, ale też sprawi, że będą pięknie błyszczały.

Wystarczy, że wykorzystamy wygazowane piwo. Dlatego wcześniej najlepiej przelać je do miseczki i pozostawić, aby uleciały wszystkie bąbelki. Następnie namaczamy w nim delikatną ściereczkę i równie delikatnie przecieramy nią liście naszych roślin.

Podobne artykuły