Sufity napinane – czym są, zalety, wady, montaż

Wnętrza Data publikacji: 22 listopada 2022

Nowoczesne wnętrza z pewnością każdemu kojarzą się z prostotą, przestrzenią i przemyślanym minimalizmem. Domy urządzone w oparciu o ten styl wnętrzarski nie są przepełnione meblami i licznymi dodatkami – dominują w nich proste konstrukcje o geometrycznych kształtach. Doskonałym pomysłem na ożywienie nowoczesnej przestrzeni są wyraziste akcenty np. orientalne dywany, bogato zdobione oświetlenie lub kunsztowne obrazy. Niektórzy decydują się na montaż sufitu napinanego, aby dodatkowo podkreślić elegancki design pomieszczenia.

Sufit napinany – czym dokładnie jest?

Sufity napinane są popularne między innymi ze względu na wszechstronność i niebanalny wygląd. Ten jakże ciekawy pomysł na wykończenie pomieszczenia to nic innego jak płaszczyzna elastycznego materiału, rozpinana na specjalnej konstrukcji za pomocą nagrzewania i naciągania. Należy zaznaczyć, że ta technika wykorzystywana była wiele lat temu w starożytnym Rzymie, Grecji i Egipcie. Rezultaty były bardzo zbliżone do obecnych sufitów napinanych, jednakże wówczas w wysokich pomieszczeniach rozciągano tkaniny nasączone wodą.

Sufit napinany jest bardzo często określany mianem podwieszanego – nic bardziej mylnego. W przypadku pierwszej płaszczyzny mamy do czynienia z poliestrową tkaniną lub folią PVC termokurczliwą, zaś sufity podwieszane wykonuje się ze specjalnych profili i przytwierdzonych do nich płyt gipsowo-kartonowych. Mimo tego, że obie konstrukcie mają ze sobą wiele wspólnego, nie należy ich identycznie definiować.

Sufity napinane dają przestrzeniom niezwykle widowiskowy efekt wizualny. Ze względu na ich specyfikę, wykonuje się je zazwyczaj na zamówienie, aby móc dopasować materiał do wszystkich ścian i krzywizn. Ten niezwykle elegancki sposób wykończenia wnętrz optycznie powiększa pomieszczenie i co więcej – dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Obecnie na rynku budowlanym można znaleźć tkaninę poliestrową występującą w półmacie, macie i połysku. Warto zaznaczyć, że wysokiej jakości folie PVC umożliwiają wykonanie dowolnego nadruku np. układu planetarnego lub nieba.

Jak wygląda montaż sufitów podwieszanych?

Przed rozpoczęciem prac montażowych należy dokładnie wymierzyć powierzchnię, na której ma się znaleźć sufit napinany. Trzeba zrobić pomiary nie tylko sufitu, lecz również wszystkich ścian i przekątnych, ponieważ w wielu przypadkach ściany nie są równoległe, co prowadzi do powstania krzywizn. Produkt o dowolnej formie wykończenia można zamówić u każdego producenta, a na realizację zamówienia czeka się najczęściej kilka tygodni.

Biorąc pod uwagę fakt, iż montaż sufitu podwieszanego nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć – warto powierzyć to zadanie doświadczonym fachowcom. Niemniej jednak chcąc ograniczyć koszty związane z remontem, można zaryzykować i samodzielnie stworzyć konstrukcję. W pierwszej kolejności powinno się rozmieścić wszystkie potrzebne instalacje, które finalnie będą znajdowały się pod sufitem. Znakomitym sposobem na stworzenie oryginalnej aranżacji będzie zamontowanie taśm lub punktów z oświetleniem LED, co wymaga odpowiedniego przygotowania.

Przygotowanie pomieszczenia, w którym będzie zamontowany sufit podwieszany, polega przede wszystkim na jego nagrzaniu. Optymalna temperatura otoczenia zawiera się w przedziale 18°C-40°C. Przed rozłożeniem sufitu wykonanego z folii PVC trzeba go rozgrzać (za pomocą specjalnej nagrzewnicy gazowej) do około 70°C. Należy pamiętać, że w przypadku tkaniny poliestrowej montaż dopuszczalny jest bez konieczności podgrzewania materiału oraz pomieszczenia.

Aby zamontować sufit napinany, najpierw trzeba zadbać o odpowiedni stelaż. W tym celu na obwodzie ścian umieszcza się aluminiowe listwy. Następnie konieczne jest nagrzanie materiału, co umożliwia jego „wpięcie” w klamry. Należy pamiętać, że tego typu sufity wykonane są z delikatnych tworzyw, dlatego do ich montażu potrzebne są specjalne narzędzia. Chcąc zamaskować ewentualne szczeliny, powstałe pomiędzy stelażem a ścianą, warto skorzystać z maskownic – plastikowych listew w kolorze sufitu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej https://pgpartner.pl/sufity-napinane/.

Zalety sufitów napinanych

Wiele osób decyduje się na montaż sufitów napinany przede wszystkim ze względu na estetyczny design. Niemniej jednak, oprócz zachwycającego wyglądu, wyróżniają się wieloma praktycznymi i funkcjonalnymi zastosowaniami. Sufity napinane nadają się do wielokrotnego montażu i demontażu, co czyni je niezwykle opłacalną inwestycją.

Należy również zaznaczyć, że takie rozwiązanie jest bardzo cenione przez wielu dekoratorów wnętrz. Folie, z których są wykonywane sufity napinane, mogą być matowe, połyskujące, różnokolorowe, a nawet z własną grafiką, motywem, zdjęciem itp. Innym atutem jest możliwość ukrycia pod sufitem wszystkich instalacji oraz łatwość w utrzymaniu czystości. To jednak nie wszystko – sufity napinane świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, ponieważ są odporne na niekorzystne działanie pary i wody. W związku z tym można je śmiało montować w łazienkach, kuchniach etc. Dużą zaletą tego typu sufitów jest fakt, iż są one ognioodporne, a ich montaż jest stosunkowo łatwy i nie wymaga pozbycia się mebli z danego pomieszczenia.

Wady sufitów napinanych

Niestety, pomimo wielu zalet, sufity napinane mają też kilka wad. Niewątpliwie największym minusem tego typu rozwiązań jest wygórowana cena, która zaczyna się od 70 złotych za m2 i rośnie wraz z wymaganiami inwestora. Czas oczekiwania na zamówienie wynosi najczęściej kilka tygodni, co również nie świadczy o mocnych stronach sufitów napinanych. Oprócz tego materiał jest podatny na zarysowania i zadrapania, ponieważ odznacza się małą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Sufit napinany nie powinien znajdować się w pomieszczeniu, gdzie panuje przeciąg, gdyż zauważalne jest drganie materiału pod wpływem działania wiatru. Do wad tego typu rozwiązań zalicza się także możliwość rozciągania tkaniny, co sprawia wrażenie opadającego sufitu.

Reasumując, do największych wad sufitów napinanych zalicza się:

  • długi czas oczekiwania na zamówienie,
  • brak możliwości montażu we wszystkich pomieszczeniach,
  • wysoki koszt,
  • rozciągliwość materiału.
sufit napinany

Gdzie warto zamontować sufit napinany?

Biorąc pod uwagę fakt, iż sufity napinane nadają wnętrzom niepowtarzalnego klimatu i zachwycają swoim nieskazitelnym wyglądem, mogą służyć jako dekoracja w wielu pomieszczeniach. To doskonałe uzupełnienie innowacyjnych aranżacji znakomicie sprawdzi się w przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, które można znaleźć między innymi w mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu. Sufity napinane często występują w towarzystwie taśm LED, co dodatkowo wpływa na zachwycający wygląd konstrukcji. W wielu domach można również spotkać sufity napinane o wysokim połysku, przypominające lustrzaną taflę. Nie ulega wątpliwości, że ten element dekoracyjny na stałe zagościł w branży budowlanej i szybko nie wyjdzie z mody.

Podsumowanie

Sufit napinany to efektowne wykończenie wnętrz, które jest niezwykle funkcjonalne. To ciekawe rozwiązanie z pewnością znakomicie sprawdzi się w każdym mieszkaniu, szczególnie urządzonym w nowoczesnym stylu. Niemniej jednak przed wyborem tego typu dekoracji, warto dokładnie przemyśleć inwestycję, ponieważ oprócz wielu zalet, sufity napinane mają kilka mankamentów.

Podobne artykuły