Suche placki na trawniku — jak sobie z nimi poradzić?

Ogród Data publikacji: 2024-03-14

Trawnik to jeden z ważniejszych elementów zagospodarowania terenu wokół domu. Choć staramy się go pielęgnować, nie zawsze metody te wystarczą. Niekiedy zaczynają pojawiać się suche placki na trawniku, które niszczą finalny efekt. Sprawdź, skąd się biorą, jak zapobiegać ich powstawaniu, a jeśli już się pojawią — jak je skutecznie usunąć!

Suche placki na trawniku — błędy, które sprzyjają ich występowaniu

Powodów występowania suchych placków na trawniku jest wiele. Niekiedy jest to ewidentna wina ogrodnika. Czasem placki takie powstają przez wysuszenie trawy w nadmiernie upalnym czasie. Często też suche placki powstają pod wpływem choroby trawiącej korzenie bądź działania szkodników.

Jeśli weźmiemy pod uwagę błędy w pielęgnacji zielonego trawnika, możemy wymienić:

  • nawożenie — żółknięcie trawy może być spowodowane nadmiarem nawozu, niedoborem nawozu, jak i niekorzystnym dopasowaniem substancji do trawnika;
  • koszenie — zbyt niskie koszenie może być przyczyną powstawania suchych placków. Tak przebiegająca pielęgnacja może prowadzić do choroby, którą zwie się żółtą plamistością trawników;
  • podlewanie — odpowiednie podlewanie powinno odbywać się wcześnie rano, kiedy słońce jeszcze nie przygrzewa, bądź w godzinach popołudniowych, kiedy chowa się za horyzontem.

Choroby grzybowe traw, które mogą być przyczyną suchych placków

Badając przyczyny żółknięcia trawników, możemy również wymienić wiele chorób bądź szkodników:

  • szkodniki niszczące trawniki — atakują trawę, osłabiają i niszczą korzenie, najczęstszymi szkodnikami są: nicienia, białe larwy wygięte, pędraki bądź drutowce;
  • rizoktonioza — plamy powstające głównie latem, kiedy jest upalnie, to efekt tej choroby trawników. Rozwija się doskonale, jeśli na powierzchni darni odkłada się filc;
  • antraknoza — niedobór fosforu i potasu, a także częste deptanie trawnika sprzyja antraknozie;
  • pleśń śniegowa — zalegająca na trawie pokrywa śnieżna oraz dość długo trwająca zima sprawiają, że świetne środowisko do rozwoju zyskuje pleśń śniegowa. Choroba ta objawia się rozległymi plamami pomarańczowymi na trawniku;
  • zgorzel podstawy źdźbła — chorobę wywołuje za niskie koszenie głównie w przypadku gleb mało kwaśnych i piaszczystych.

Co robić, kiedy suche plamy się pojawią?

Kiedy już pojawią się żółte plamy, mamy dwa wyjścia:

  • dosianie trawy — w sytuacji, kiedy w trawniku występują pojedyncze placki w kolorze żółtym, warto je wyciąć, dosypać świeżej ziemi, a następnie dosiać brakująca trawę. Na sam koniec miejsca te warto obficie podlać wodą.
  • wertykulacja i aeracja — niekiedy żółte plamy mogą obejmować większe pola. W takiej sytuacji warto rozważyć aerację i wertykulację większej powierzchni trawnika. W ten sposób trawnik zostanie napowietrzony, a posiana później trawa będzie rosła znacznie lepiej.

Jak zapobiegać powstawaniu suchych plam na trawie?

Rzadko kiedy mamy wpływ na to, czy trawnik wokół naszego domu zostanie zaatakowany przez szkodniki, czy nie. Z drugiej jednak strony można nieco zminimalizować to ryzyko, siejąc rośliny w miejscach jasnych, najlepiej w glebach przepuszczalnych. Z korzyścią dla późniejszego trawnika lepiej zdecydować się na mieszankę nasion sportową, jeśli sporo czasu spędzasz na trawie.

Istotne jest nawożenie — powinno odbywać się 2 razy do roku, przy użyciu sprawdzonego środka. Najlepszym wyborem będzie nawóz wieloskładnikowy (azot, fosfor, potas, magnez i wapń), który należy rozłożyć równomiernie na trawniku. Strzygąc trawnik, warto zadbać o to, by nie przycinać go niżej, niż ⅓ wysokości.

Jak się okazuje, środkiem zapobiegawczym na wiele chorób grzybowych trawnika jest jego wertykulacja. By zapobiec powstawaniu suchych plam, warto również poprawić poziom pH gleby, pamiętać o regularnym podlewaniu oraz usuwając natychmiast spadające z drzew liście.

Podobne artykuły