Stwórz własną kompozycję ze sztucznych kwiatów na nagrobek

Ogród Data publikacji: 03 sierpnia 2022

Dbanie o groby naszych najbliższych to piękny, kultywowany w naszym kraju zwyczaj. Zgodnie z nim, przynajmniej kilka razy do roku, odwiedzamy cmentarze, aby zapalić znicz czy wykonać drobne porządki wokół pomnika. Ważne jest także jego estetyczne udekorowanie – często za pomocą kompozycji ze sztucznych roślin, wianków i stroików.  W jaki sposób wykonać własny, oryginalny wieniec dla swoich bliskich? Jakich materiałów będziesz potrzebować do pracy DIY i czy zadanie to zarezerwowane jest wyłącznie dla miłośników kreatywnego działania?

Stroik ze sztucznych kwiatów

Wykonanie stroika ze sztucznych kwiatów, który mógłby stanąć na nagrobku krewnego wydaje Ci się zadaniem ponad Twoje siły i zdolności? Praca z roślinami takiego rodzaju jest znacznie prostsza niż w przypadku kompozycji naturalnych, a efekt, jaki możesz uzyskać, jest równie spektakularny! Już nie tylko floryści mają dostęp do ogromnego wyboru kwiatów, dodatków, liści i innych akcesoriów niezbędnych do przygotowania kompozycji. Takie wyroby znajdziesz w wielu marketach budowlanych, w Internecie i w kwiaciarniach, które oferują wyroby niemalże identyczne, jak te, spotykane na łąkach, działkach i polach.

Sztuczne kwiaty mają tę zaletę, że są trwałe – mogą w niemal nienaruszonym stanie przetrwać wiele lat. To oznacza, że do wykonania własnego wieńca czy podobnej dekoracji nagrobnej można wykorzystać nawet część tych kwiatów, które wiele osób ma już w domu. Co więcej, bez trudu połączysz je z innymi elementami, takimi jak podstawki pod świeczki.

Na co zwrócić uwagę podczas układania dekoracji ze sztucznych kwiatów?

Samodzielne ułożenie dekoracji ze sztucznych kwiatów nie jest wcale trudnym zadaniem! Najistotniejsze jest tak naprawdę zaplanowanie formy przyszłego stroika. Najprostszym rozwiązaniem jest wybranie doniczki lub podobnego, estetycznego pojemnika, który będzie stanowić dla Ciebie podstawę całej kompozycji. Ponieważ w założeniu Twoja dekoracja będzie stała na wolnym powietrzu, zastosuj odpowiednie obciążenie. Mogą to być drobne kamyczki ułożone na dnie lub cienka warstwa cementu, która stanowić będzie punkt oparcia dla stroika. Na tak przygotowaną podstawę ułóż gąbkę florystyczną, w którą następnie wbijesz końcówki sztucznych liści i kwiatów.

Nieco trudniejsze wydaje się samodzielne zaprojektowanie i skomponowanie takiej dekoracji, jak wieniec ze sztucznych roślin. Tutaj z pewnością przydadzą się dostępne w kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych specjalne podstawy pod wieńce. Takie podkłady florystyczne są wykonane z różnych materiałów, w tym również z tworzywa sztucznego, które jest odporne na działanie wilgoci i zmienne temperatury. Na gotowej podstawie trwale przymocujesz wybrane sztuczne roślinny, które nie wymagają już dalszego dekorowania – stanowią ozdobę samą w sobie.

Podkład pod wieniec lub podobną konstrukcję możesz też stworzyć samodzielnie – z drutu, wikliny, gałązek, drewna. Z pewnością w ten sposób uda się również zaoszczędzić parę groszy!

Kolory, wzory, jakość sztucznych roślin

Estetyczny stroik nagrobny wykonać możesz z dowolnych „gatunków” sztucznych roślin. Jeśli jednak chcesz uniknąć tandetnego, taniego efektu, zestawiaj ze sobą kwiaty w podobnych odcieniach czy też dobrze komponujące się pod względem wielkości płatków. 

Floryści zalecają ponadto, by unikać wykorzystywania tych najtańszych, dostępnych w masowej sprzedaży sztucznych roślin i dodatków. Przede wszystkim w okresie przed świętami zadusznymi w marketach pojawiają się nietrwałe, niedbale wykonane kwiaty, które niekiedy wręcz rozpadają się w rękach. Możesz uwierzyć nam na słowo – nawet najbardziej doświadczony artysta miałby problem z tym, by ułożyć z nich coś eleganckiego!

Skomponowanie dekoracji przeznaczonej do postawienia na pomniku jest zadaniem, które zrealizujesz samodzielnie bez większego trudu. Tym samym możesz zaoszczędzić na zakupie stroików, które w regularnej sprzedaży mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Do tego jest to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Kto wie, może odkryjesz w sobie nową pasję i umiejętności, które warto będzie pielęgnować?

Podobne artykuły