Do roślin ogrodowych odpornych na suszę należą te gatunki, które w naturze rosną na suchych terenach. W miejscach nasłonecznionych, gdzie trawa żółknie i wysycha, sprawdzą się byliny skalne. Rośliny, które można rzadko podlewać mają zdolność do wegetacji na suchych, jałowych glebach. Do najmniej wymagających należą rosnące w naturze na suchych zboczach rozchodniki, rojniki, czyściec wełnisty, rogownica kutnerowata, głodki, gęsiówki i macierzaki. Rośliny te świetnie nadają się do ogródków skalnych.
Rozchodniki – wymagania tych roślin są skromne, zarówno pod względem żyzności podłoża jak i jego wilgotności. Lubią miejsca suche i nasłonecznione, gleby przepuszczalne.
Rojniki – to rodzaj obejmujący gatunki o grubych mięsistych liściach, zebranych w przyziemne rozety. Rośliny odporne na suszę, dobrze znoszą również jałową, piaszczysto – żwirową glebę. Rośliny te można rzadko podlewać, gdyż nie znoszą nadmiernej wilgoci.
Czyściec wełnisty – niewysoka bylina okrywowa. Roślina ozdobna jest z miękkich, srebrzystobiałych, kutnerowatych liści. Może rosnąć w miejscach słonecznych i lekko zacienionych. Jet mało wymagający w uprawie i niezwykle odporny na suszę.
Rogownica kutnerowata – ma dekoracyjne srebrzystoszare liście. Zakwita w czerwcu na biało. Jest mało wymagającą rośliną co do gleby. Nadaje się do sadzenia na murkach skalnych, w szczelinach murku i na skarpach. Lubi dużo słońca i jest odporna na suszę.
Głodek mrzygłód – niewysoka bylina górska. Kwitnie na żółto w marcu i kwietniu. Rośnie na stanowisku słonecznym, suchej, przepuszczalnej, ubogiej glebie. Roślina jest odporna na suszę, na glebach mokrych szybko zamiera.
Gęsiówka – niewielka bylina, która kwitnie na biało, różowo lub fioletowo w marcu i kwietniu. Roślina łatwa w pielęgnacji, wytrzymała i zimująca w gruncie. Gęsiówkę podlewa się rzadko – tylko w razie konieczności.
Skalnica – gatunek tworzy zwarte zimozielone niewysokie poduszki. Kwiaty wyrastają na długich pędach, tworząc wiechy. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty mogą być barwy białej, różowej lub czerwonej. Roślina odporna na suszę – podlewanie jest konieczne tylko podczas długotrwałego niedoboru wody.
Macierzanki – należą do roślin łatwych w uprawie. Doskonale rosną na stanowiskach słonecznych, glebach suchych, piaszczystych, przepuszczalnych, ubogich w składniki pokarmowe.
Z roślin odpornych na suszę, które można rzadko podlewać do uprawy w ogródkach można również polecić:
Krwawnik – gatunek o niewielkich wymaganiach glebowych i wilgotnościowych – dobrze rośnie na mało urodzajnych, suchych i dobrze nasłonecznionych stanowiskach.
Dziewanna ogrodowa – roślina dwuletnia, lubi miejsca słoneczne i przepuszczalne, ubogie w składniki pokarmowe gleby, odporna na suszę.
Jeżówka purpurowa – bylina, która lubi miejsca nasłonecznione i gleby piaszczysto – gliniaste. Mimo, że znosi suszę, dobrze jest ją podlewać w czasie kwitnienia.
Lawenda – roślina rośnie na stanowisku słonecznym, glebie przepuszczalnej. Można ją rzadko podlewać. Najpopularniejszym gatunkiem jest lawenda wąskolistna – krzewinka polecana na suche rabaty. Należy do roślin, które znacznie lepiej zniosą suszę niż przelanie.
Ciekawą propozycją do ogrodów są rośliny, które potrafią żyć na spalonych słońcem stanowiskach i bywają też odporne na mróz. Należą do nich kaktusy i egzotyczne sukulenty – rośliny odporne na susze, które można rzadko podlewać. Gatunki te należą do roślin wyjątkowo odpornych. Jedno co je szybko zniszczy, to nadmiar wilgoci. Spośród tej grupy roślin na uwagę zasługują:
– opuncja – roślina odporna na mróz. Do ogrodów polecane są odmiany botaniczne gatunku Opuntia phaeacantha – camanchica i longispina. Rośliny te kwitną wiosną na żółto, różowo, pomarańczowo lub czerwono. Ozdobne są również owoce.
– juka – w Polsce w ogrodzie może być uprawiana jukka karolińska. Jej ozdobą jest okazały kremowo – biały kwiatostan, który pojawia się na przełomie lipca i sierpnia. Roślina ma bardzo rozbudowany system korzeniowy i jest odporna na suszę – nie wymaga w ogóle podlewania.
– dorotka – pochodząca z Afryki Południowej delosperma. W polskich warunkach klimatycznych w ogrodzie można uprawiać kwitnący na żółto gatunek Delosperma nubigena Coopera o kwiatach purpurowych.
Wśród drzew liściastych, które są odporne na suszę należą: brzoza brodawkowata, rokitnik zwyczajny, który doskonale rośnie nawet na wydmach. Oliwnik wąskolistny i srebrzysty – są one odporne nie tylko na suszę, ale także na zasolenie i działanie wiatrów.
Do grupy roślin odpornych na suszę należą również: klon jesionolistny – tolerancyjny zarówno co do gleby jak i światła, robinia akacjowa, sumak octowiec. Miłorząb japoński roślina wymagająca stanowisk słonecznych, jest odporny na suszę, wiatr, mróz, zanieczyszczenia powietrza. Nie ma dużych wymagań glebowych.
Wśród krzewów liściastych odpornych na suszę do ogródków można polecić: pigwowca okazałego, berberysy, rokitnika. Ozdobne głównie z owoców, śnieguliczki białą i koralową które mogą być stosowane do zadarniania gleby w najgorszych warunkach siedliskowych. Roślinę, którą można rzadko podlewać jest również róża pomarszczona, szczególnie atrakcyjna w czasie kwitnienia. Żarnowiec miotlasty, perukowiec podolski, ligustr, pęcherznica kalinolistna, pięciornik, tamaryszek, karagana syberyjska
. Spośród drzew i krzewów iglastych rzadko można podlewać:
– sosny pospolitą, górską, bośniacka, Banksa i smołową – są one wyjątkowo odporne na suche warunki środowiska,
– jałowce – rosną na piaszczystym podłożu, są wytrzymałe na suszę i zanieczyszczenia. Do polecanych jałowców należą: jałowiec pospolity, płożący, sabiński i chiński,
– żywotnik zachodni – ma niewielkie wymagania, rośnie na stanowisku słonecznym
Bibligrafia
Zobacz, jak samodzielnie założyć ogród w słoiku.