A gdyby tak połączyć piękny design, trwałość i funkcjonalność w jednym, praktycznym meblu? To możliwe! Wystarczy wybrać stół drewniany rozkładany, z którym możesz przestać przejmować się ograniczonym metrażem. Oszczędzaj miejsce z kreatywnością i dowiedz się, jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń, nie rezygnując z funkcjonalności. Co prawda dostępnego miejsca nie robi się więcej, jednak z tym stołem jesteś w stanie wygodnie manewrować wymiarami, dostosowując je do swoich potrzeb na bieżąco, a to dopiero pierwsza z jego wielu zalet. W tym artykule pomożemy Ci odkryć je wszystkie i podpowiemy, jak wybrać odpowiedni model, dopasowany do Twojej przestrzeni i stylu życia.
Stoły rozkładane to meble uniwersalne, które z powodzeniem znajdują zastosowanie w różnych pomieszczeniach – od kuchni i jadalni, przez pokój dzienny, aż po biuro. Te wykonane z drewna są przy tym eleganckie i niezwykle trwałe.
Mogą być wyposażone w różne mechanizmy rozkładania. W zależności od modelu różnią się także wielkością i sposobem otwierania wkładek. Nogi stołu mogą się ruszać lub nie, a złożony blat bywa dzielony bądź stanowi jedną całość, zgrabnie ukrywając mechanizm rozkładania.
Oszczędność miejsca to pierwsze co przychodzi do głowy na myśl o rozkładanych stołach. Jeśli masz małe mieszkanie lub biuro, ale marzysz o wygodnym stole, przy którym będziesz mógł spędzać czas z gośćmi, pracować z zespołem lub przyjmować kontrahentów, idealne rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki!
Stół rozkładany ma tę przewagę nad innymi modelami, że gdy nie potrzebujesz większej przestrzeni, po prostu go składasz, a gdy ponownie nie możesz obyć się bez większego blatu – rozkładasz. Proste i praktyczne!
Tego typu stoły to rozwiązanie elastyczne. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dodatkowe miejsce przydaje się okazjonalnie, do konkretnych czynności lub w określonych sytuacjach. Mogą posłużyć Ci jako miejsce do pracy, stół do jadalni, czy pomocniczy blat kuchenny.
Dzięki możliwości składania, stół zajmuje mało miejsca, gdy z niego nie korzystasz. To zwiększa komfort użytkowania, szczególnie w małych pomieszczeniach. Nie musisz codziennie przeciskać się w wąskim przejściu między pełnowymiarowym stołem a kanapą, aby dostać się z sypialni do kuchni. Wolna przestrzeń buduje w pomieszczeniach przyjemne wrażenie przestronności. Nie musisz z niej rezygnować.
Stół drewniany rozkładany to tak jakby dwa lub więcej mebli w jednym. Może być jednocześnie konsolą, biurkiem, małym stołem i takim, którego blat osiąga długość kilku metrów.
Wybierając wersję rozkładaną stołu nadal możesz cieszyć się unikalnym designem. Wiele osób obawia się, że po rozłożeniu, łączenie blatu będzie wyraźne. Wysoka jakość wykonania, przemyślany system i dbałość o detale całkowicie usuwają ten problem.
MILONI, którego ofertę znajdziesz na stronie: www.miloni.pl, jest przykładem firmy potrafiącej stworzyć stół rozkładany w taki sposób, aby przed rozłożeniem nie było wiadomo, że stół ma funkcję rozkładania, a po rozłożeniu design stołu był spójnie zachowany.
Długowieczność to kolejna zaleta, nie do przecenienia. Drewno to surowiec, z jakim nie mogą równać się płyty drewnopochodne, czy tworzywa sztuczne. Drewniane stoły są bardzo trwałe. Przy odpowiedniej pielęgnacji służą swoim właścicielom przez całe pokolenia.
Nawet jeśli stół będzie Twoim centralnym miejscem spotkań, pracy, posiłków, zabawy dzieci i codziennie będzie narażony na zarysowania, czy rozlane napoje, nie przejmuj się. Blat drewniany możesz w każdej chwili zeszlifować, nawet samodzielnie, przywracając mu piękny wygląd. Jakby został przed chwilą kupiony.
Dodatkowo drewno, szczególnie twarde i gęste (np. dąb), jest odporne na odkształcenia i inne uszkodzenia. Przy tym drewniane meble mają w sobie urok. Wprowadzają do pomieszczeń naturalność, przytulność, nadają im charakteru. Nieregularny rysunek drewna z jego wyjątkowym usłojeniem i różnymi odcieniami pasuje do wielu aranżacji.
Drewno to naturalny, odnawialny materiał. Jeżeli zdecydujesz się na wybór producenta, który traktuje poważnie kwestie ekologii i przykłada do niej wagę w procesie produkcyjnym, możesz cieszyć się zrównoważonym rozwiązaniem.
Sprawdź przede wszystkim, jak działa mechanizm rozkładania stołu. Powinien być płynny, prosty w obsłudze, a jednocześnie stabilny i trwały. Od niego zależy, w jakim miejscu będziesz mógł postawić swój stół.
Przykładowo, jeśli podczas rozkładania wymagane jest przesunięcie blatu w obie strony, wtedy będziesz do tego potrzebował wolnej przestrzeni wokół lub miejsca, w którym stół przylega do ściany dłuższym bokiem.
Za to jeżeli zdecydujesz się na model z jedną parą ruchomych nóg, który rozkłada się z jednej strony, możesz go postawić przy ścianie również krótszym (nieruchomym) bokiem.
Przed zakupem zmierz dostępną przestrzeń. Pamiętaj, że stół będzie musiał zmieścić się zarówno w złożonej, jak i rozłożonej formie. Niektóre modele umożliwią Ci powiększanie blatu na różne rozmiary – z wykorzystaniem jednej lub dwóch wkładek.
Rozkładane stoły najczęściej kojarzą się z jadalnią lub salonem. Na co dzień jesz przy nich obiad z rodziną, a podczas uroczystości, czy świąt, przyjmujesz przy nich większą liczbę gości i suto zastawiasz potrawami.
Na tym jednak jego zastosowania się nie kończą. W kuchni również dodatkowy blat roboczy jest mile widziany, zwłaszcza podczas przygotowywania dużych przyjęć. Wówczas nie tylko przechowywanie potraw i ciast wymaga miejsca, ale również wygoda pracy osób, które zechcą pomóc.
Możesz wykorzystać go także w swoim biurze, nie tylko tym domowym. Jeśli będziesz potrzebował więcej miejsca do pracy, wystarczy powiększyć blat. To szczególnie istotne, jeśli Twoje biuro jest jednocześnie salonem. Wtedy po obowiązkach zawodowych przychodzi czas na relaks, do którego często potrzebna jest wolna przestrzeń.
To również wygodna opcja do pracy rękodzielniczej i twórczej. Materiałów jest zazwyczaj sporo, a dobrze mieć je wszystkie pod ręką. Nie trzeba co chwilę się schylać lub sięgać do szafek.
Producenci stołów ułatwiają nam to zadanie, oferując różnorodną stylistykę. Niektórzy, np. Miloni, oprócz standardowych modeli umożliwiają swoim klientom personalizację tak, aby mogli bez trudu dopasować stół do wymagań swojej przestrzeni.
W zależności od stylistyki, w jakiej urządziłeś swoje wnętrza, możesz potrzebować stołu klasycznego, nowoczesnego, minimalistycznego, czy loftowego.
W aranżacjach klasycznych dobrze sprawdzają się stoły o eleganckim designie z delikatnymi zdobieniami. Jeśli masz pomieszczenia industrialne, stoły drewniane z metalowymi elementami wpasują się w nie idealnie. W minimalistycznych wnętrzach warto za to postawić na proste, geometryczne linie. Natomiast jeśli najbliżej Ci do stylu vintage, szukaj stołów z oryginalnymi, rzeźbionymi lub toczonymi nogami z drewna w kolorze zbliżonym do białego.
Solidny, drewniany stół rozkładany może zdjąć z Ciebie wiele problemów. Efektywnie wykorzystasz z nim dostępną przestrzeń, dbając przy tym o piękny wygląd swoich pomieszczeń. Nie musisz iść na kompromisy. Powodzenia!