10 roślin, które warto mieć w domu bo tworzą idealny mikroklimat dla zdrowia

Wnętrza Data publikacji: 30 stycznia 2017

Są rośliny, które szczególnie warto hodować w domu. Tworzą one idealny mikroklimat, który pomaga nam żyć zdrowiej. Filtrują powietrze, zapewniają odpowiednią jego wilgotność i dostarczają tlenu. Zobaczcie 10 z nich, może już je macie w domu :)

1. Skrzydłokwiat

Niektórzy uważają, że przynosi on szczęście. My wiemy, że pochłania nadmiar wilgoci z powietrza więc pomaga w walce z pleśnią i grzybem. Zwłaszcza jeśli na oknach pojawia się woda, a na ścianach czarne plamki to powinniście zacząć hodować tę roślinę. Nie lubi ona zbyt gorących pomieszczeń więc nie nadaje się do łazienki. Powinna stać gdzieś daleko od grzejnika.

2. Kakaowiec

W domu najlepiej sprawuje się kakaowiec arabski i kongijski. Jest bardzo duża liczba gatunków kakaowca, jednak najważniejsze jest, że pochłania on nadmiar wilgoci z powietrza i odświeża powietrze dodając miłego tropikalnego aromatu.

3. Mirt zwyczajny

Wygląda bardzo ładnie i stanowi świetną dekorację. Jednak dużo ważniejsze jest jego działanie utrzymujące odpowiedni mikroklimat. Liście tej rośliny wytwarzają fitoncydy, które pomagają zabijać zarazki znajdujące się w powietrzu.

fot. ostirke.ru 

4. Wawrzyn

Ta roślina przypominająca drzewko bardzo lubi wilgotne powietrze oraz cień. Absorbuje wilgoć z powietrza, a do tego jeśli wysuszysz liście wawrzynu to możesz je stosować w kuchni jako przyprawę.

5. Cytryna

Cytryna bardzo ładnie odświeża powietrze w domu. Absorbuje nadmiar wody i wypełnia powietrze substancjami leczniczymi, które wzmacniają odporność i zabijają zarazki.

Zobacz również: Jak wyhodować cytrynę w domu 

6. Cyprysik

Roślina ta jest bardzo fajnie, wiecznie zielona. Jeśli będziemy trzymać go w domu możemy zmniejszyć problemy z bólem głowy i migrenami. Pomaga również usuwać toksyny z powietrza.

7. Sensawieria

Bardzo ładna roślina, która odświeża powietrze i produkuje bardzo dużo tlenu. Do tego neutralizuje szkodliwe opary i jest bardzo łatwa w utrzymaniu.

8. Fikus

Znajduje się w bardzo wielu domach i może również u Ciebie. To bardzo dobrze bo dostarcza wilgoci i tlenu oraz neutralizuje toksyny i wirusy z powietrza.

9. Cissus czworograniasty

Gdy rośnie kieruje się w stronę światła, pod tym względem podobny jest do bluszczu. Gdy powietrze jest zbyt wilgotne ona je osusza. Powinniśmy jednak trzymać ją w cieniu i często podlewać.

10. Żyworódka

Roślina ta gromadzi w liściach bardzo dużo wilgoci dlatego świetnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu.

Podobne artykuły