Sposób na obcierające się uda

Uroda Data publikacji: 22 października 2023

Obcierające się uda podczas chodzenia to nieprzyjemny problem, z którym boryka się wiele osób. Znany potocznie jako „chafing” może wpływać na komfort życia, powodując ból, podrażnienia i dyskomfort.

Choć jest to dolegliwość często kojarzona z osobami o większym obwodzie ud, może dotknąć każdego, niezależnie od budowy ciała. W upalne dni, podczas intensywnych treningów czy długich spacerów, tarcie skóry o skórę może prowadzić do bolesnych konsekwencji. Jak jednak skutecznie zapobiegać temu problemowi i jakie są sprawdzone metody na złagodzenie jego skutków? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć odpowiedzi na te pytania, oferując praktyczne wskazówki i porady.

Opaski na uda

Warto zacząć od tego, że zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet dostępne są specjalne opaski na uda. Są one bardzo wygodne i niewidoczne pod materiałem. Zapobiegają ocieraniu się ud i przez to występującym wtedy podrażnieniom.

Dlatego, jeśli wiemy, że czeka nas na przykład długa wycieczka lub całonocna impreza, warto takie opaski zabrać ze sobą i je założyć.

Bielizna przeciw otarciom

W sklepach z bielizną dostaniemy specjalne matki przeciw otarciom. Wyglądają one trochę jak spodnie kolarskie. Są po prostu dłuższe i zakrywają uda. W ten sposób chronią je przed podrażnieniami, które powstają w wyniku ocierania uda podczas chodzenia.

Antyperspirant w sztyfcie na uda

Nie masz specjalnych opasek lub długiej bielizny, która zakryje uda? Wykorzystaj antyperspirant w sztyfcie. Wystarczy posmarować nim wewnętrzną stronę ud. Najlepiej wybrać taki, który nie pozostawia śladów na ubraniu.

Sprawdza się nie tylko w upały. Dlatego warto mieć go zawsze przy sobie, jeśli mamy problem z ocierającymi się udami.

Krem ochronny przeciw otarciom

Kremy, tak zwane „druga skóra” chronią przed otarciami. Tworzą one warstwę ochronną. Często stosowane są przez sportowców, aby ochronić przed odparzeniami i otarciami. Świetnie sprawdzają się podczas długich aktywności fizycznych również w przypadku osób, które po prostu mają problem z otarciami na udach.

Kremy takie kupimy w Internecie, ale też znajdziemy je praktycznie w każdym sklepie sportowym.

Co, gdy otarcia już się pojawiły?

Jeśli już doszło do otarć, to warto zastosować Sudocrem. Rodzice z pewnością dobrze go znają, gdyż używa się go na odparzenia u dzieci. Świetnie wspomaga leczenie skóry i mogą też stosować go oczywiście dorośli.

Możecie wykorzystać również inne kremy, które regenerują skórę, nawilżają ją i łagodzą podrażnienia. Jeśli doszło do otarć, warto nałożyć je na całą noc, aby rano czuć się lepiej. Oczywiście, skóra będzie już podrażniona i osłabiona, dlatego warto wówczas ją dodatkowo zabezpieczyć przed kolejnym dniem wzmożonej aktywności.

Z domowych sposobów znanych jeszcze naszym babciom, wykorzystać możemy mąkę ziemniaczaną. Działa jako naturalny środek absorbujący wilgoć, który może pomóc w utrzymaniu skóry suchej i zapobiegać dalszemu tarcie.

Podobne artykuły