Skuteczne sposoby na zniwelowanie widoczności przebarwień i blizn po trądziku

Uroda Data publikacji: 23 maja 2023

Przebarwienia i blizny po trądziku są problemem wielu osób zmagających się z niedoskonałościami. Za powstawanie wyprysków odpowiedzialna jest nie tylko nieodpowiednia pielęgnacja, ale i skłonność do nadmiernego wydzielania sebum czy zaburzenia hormonalne. Dlatego zanim przystąpi się do walki ze zmianami po trądziku należy przede wszystkim trądzik wyleczyć. Dziś skupimy się na niwelowaniu widoczności zmian – jak można zmniejszyć przebarwienia i blizny po trądziku?

Postaw na odpowiednią pielęgnację i właściwe kosmetyki 

Na pewno zarówno gdy zmagacie się z trądzikiem, jak i ze zmianami trądzikowymi, musicie postawić na odpowiednią pielęgnację. Bardzo ważne jest regularne i odpowiednie oczyszczanie twarzy. Sprawdzi się łagodny żel do mycia twarzy z drobinkami peelingującymi. W przypadku aktywnego trądziku nie można sięgać po silne peelingi, aby nie roznieść stanu zapalnego na większe partie skóry. Oczywiście nie należy też wyciskać zmian. Konieczne jest stosowanie odpowiednich maści przepisanych przez dermatologa i dbanie o czystość porów skóry. Gdy leczenie przy użyciu maści, ale i leków doustnych masz za sobą, to możesz przejść do walki z niedoskonałościami. Stosowanie peelingów silniej złuszczających możliwe jest gdy trądzik nie jest aktywny. Ważne jest codzienne nawilżanie skóry i zapobieganie pojawianiu się kolejnych przebarwień i zmian, zatem ochrona przed szkodliwych działaniem promieniowania UV. Warto wybrać krem dopasowany do rodzaju cery, a więc mieszanej lub tłustej z filtrem UV 50+, ale i niacynamidem czy witaminą C, które mają działanie rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry.               

Spróbuj domowych sposobów na blizny po trądziku 

Już wiesz, jak walczyć z bliznami i przebarwieniami po trądziku stosując kosmetyki. Możesz jednak sięgnąć także po domowe sposoby. Wśród nich skuteczne jest stosowanie miąższu z aloesu, który jest skuteczny zarówno na zmiany zapalne, jak i ślady po trądziku. Aloes zawiera aloinę, czyli nietoksyczny środek na przebarwienia. Możesz stosować też maseczki na zmiany potrądzikowe. Dobrze sprawdzi się maseczka z oleju kokosowego oraz sody oczyszczonej. Można też połączyć i zblendować awokado i limonkę. Miąższ z aloesu możesz połączyć z sokiem z cytryny i taką maseczkę nałożyć na twarz na kilkanaście minut. Domowe maseczki na zmiany potrądzikowe stosuj 1-2 razy w tygodniu. W ten sposób możesz zniwelować drobne przebarwienia i blizny po trądziku. Jeżeli zastanawiasz się, jak pozbyć się blizn po trądziku, to w tym przypadku pomocna może być medycyna estetyczna.       

Sięgnij po metody medycyny estetycznej na blizny i przebarwienia 

Jeżeli chodzi o medycynę estatyczną, to na trądzik polecane są zabiegi z użyciem kwasów, lasera albo mikrodermabrazja. Głębokie peelingi kwasowe z kwasem pirogronowym mogą zmniejszyć zmiany potrądzikowe oraz spłycić blizny. Można w przypadku wyleczonego trądziku stosować także kremy z kwasami. W tym przypadku, a także gdy korzysta się z serii zabiegów na twarz, trzeba koniecznie dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, a także ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Do zwalczania blizn potrądzikowych sprawdza się także kwas glikolowy. Sprawdzi się także peeling na bazie kwasu salicylowego. Do powyższych należy dołączyć jeszcze kwas azaleinowy. Warto podkreślić, że w przypadku blizn z ubytkiem tkanki, lepiej sprawdzą się zabiegi laserowe. Oczywiście trzeba dobrać odpowiedni rodzaj laseroterapii. Świetnie sprawdza się laser frakcyjny, gdyż w jego przypadku mikrouszkodzenie tkanek jest ograniczone.  

Podobne artykuły