Czym są głuche płytki i jak rozpoznać partacza, który będzie robił Wam remont?

DIY Data publikacji: 09 marca 2018 / Aktualizacja: 2023-03-06

Czym są głuche płytki? Głuche płytki pojawiają się zarówno na ścianach i podłogach. Polega to na odspoinowaniu się płytki od podłoża. Powodów może być wiele, ale najczęściej jest to brak umiejętności lub dokładności fachowca, który robił nam remont.

Na szczęście bardzo łatwo jesteśmy w stanie stwierdzić czy fachowiec ma kompetencje do wykonywania dla nas danej pracy. Wystarczy spojrzeć na to jak układa płytki i już będziemy wiedzieli, czy współpraca ma sens. Gdy zauważymy ten błąd podczas układania płytek, najlepiej jest zrezygnować z fachowca i znaleźć innego.

Dokładny przykład sytuacji i rozpoznania fachowca zobaczycie w wideo na końcu artykułu. Trwa ono dwie i pół minuty, ale jest źródłem cennych informacji, które na pewno przydadzą Wam się podczas oceny fachowca gdy będziecie robić remont mieszkania. Bardzo ważne jest to by dobrać pacę zębatą odpowiednia do grubości płytek. Musi ona posiadać odpowiedni rozmiar ząbków. Inaczej płytki mogą zostać przyklejone źle.

Drugą bardzo ważną rzeczą, którą musimy zrobić jest przesunięcie płytki do przekątnej co umożliwia dokładne rozprowadzenie kleju pod nią. Zobaczcie jak wygląda to na zdjęciu porównawczym poniżej. W obu przypadkach została wykorzystana szklana płytka, ale jedna została przesunięta, a druga jedynie położona i podbita gumowym młotkiem. To niestety nie wystarczy. W takim przypadku płytka może odpaść z biegiem czasu.

fot. Euro-Mix Sp. z o.o.

Dzięki tym informacjom wystarczy, że zwrócicie uwagę na pracę fachowca i przyjrzycie się chwilę jego technice by ocenić czy wykonuje wszystkie czynności poprawnie.

  1. Zobacz czy fachowiec dobrał pacę zębatą do grubości płytek  (np. gdy płytki mają grubość 10mm czy paca również ma taką wysokość ząbków)
  2. Zobacz czy fachowiec wykonuje ruch przesunięcia płytki w celu najlepszego rozprowadzenia pod nią kleju

Zwłaszcza ten drugi punkt jest ważny bo w przypadku pacy zębach fachowiec może być zmuszony używać różnych wielkości ząbków w zależności od naszego podłoża. Gdy jest ono nie równe może rekompensować spadki większą wielkością zębów i ilością kleju. Dzięki temu płytki po ułożeniu będą równe. Najlepiej jednak aby podłoże przed położeniem płytek zostało wyrównane np. warstwą wylewki samopoziomującej.

Poradnik wideo

Źródło zdjęcia: https://youtu.be/5lekI-aJckY

Podobne artykuły