Co zrobić z przesolonym ryżem? Jest na to sposób!

Porady Data publikacji: 15 września 2021 / Aktualizacja: 2024-04-30

Podczas gotowania ryżu dodałaś za dużo soli? Nadmiar soli potrafi zepsuć smak każdego dania, a tym samym sprawić, że stanie się ono niejadalne. Czasami czynność ta jest już nieodwracalna i w żaden sposób nie da się uratować potrawy. Jeśli jednak zdarzy nam się przesolić ryż, to nie powinniśmy wpadać w panikę. Jest sposób na to, by to naprawić!

Sposób na przesolony ryż

Jednym z najprostszych sposobów jest przepłukanie ryżu dużą ilością wody. Dlatego ugotowany ryż umieszczamy w sitku o gęstych oczkach, a następnie płuczemy go pod bieżącą wodą. W trakcie warto kilkakrotnie go przemieszać, a następnie spróbować jego smak. Jeśli nadal nadmiar soli jest wyczuwalny, możemy kontynuować płukanie. Możemy również spróbować wtedy drugiego sposobu.

Wykorzystaj sok z cytryny lub ocet

Jest nim dodanie do ryżu soku z cytryny. Kwas pomaga zniwelować słony smak. Dlatego, jeśli nie mamy pod ręką cytryn, a mamy ocet, to również możemy go wykorzystać. Nie dodajemy go jednak zbyt dużo. Dodajemy małą ilość, mieszamy ryż i próbujemy, czy smak jest już odpowiedni.

Ugotuj więcej ryżu i wymieszaj go

Gdy ryż jest zbyt słony, możesz również dogotować drugą porcję już bez soli, a następnie wymieszać obie porcje ze sobą. Dzięki temu objętość solonego ryżu w daniu zredukuje się o połowę, a tym samym danie będzie mniej słone. Możemy wtedy do ryżu dodać również więcej niesolonych dodatków, na przykład warzyw.

Jak ugotować ryż?

Podczas gotowania ryżu bardzo ważne są proporcje i czas. Ryż nie może być zbyt miękki, ale też nie może być za twardy. Idealny sypki ryż wymaga wprawy, ale jest za to najsmaczniejszy. Zasada, o której musimy pamiętać to 1,4 szklanki wody na 1 szklankę ryżu. W ten sposób uzyskamy pyszny sypki ryż.

Do ryżu dodajemy jedynie szczyptę soli. Solimy nią wodę, do której ryż dodajemy dopiero po zagotowaniu. Ryż wcześniej powinien być przepłukany wodą. Gdy woda zacznie się ponownie gotować, zmniejszamy ogień, przykrywamy ryż pokrywką i gotujemy przez kwadrans.

Długość gotowania ryżu i ilość wody, jaką powinniśmy dodać, zależna jest również od rodzaju ryżu. Poniższa grafika przedstawia odpowiednie proporcje.

Jak zapobiec sklejaniu się ryżu?

Jak zapobiec sklejaniu się ryżu? Wystarczy znać jeden prosty trik, do którego będziemy potrzebować cytryny. Wystarczy, że podczas gotowania ryżu do gotującej się wody dodamy łyżkę soku z cytryny. Dzięki temu ryż nie będzie sklejał się ze sobą, a więc będzie smaczniejszy i sypki.

Podobne artykuły