Salon w nurcie eko – miejsce do naprawdę przyjemnego wypoczynku

Wnętrza Data publikacji: 12 stycznia 2023

W salonie spotyka się cała rodzina oraz ich goście. To miejsce do relaksu, rekreacji oraz najbardziej reprezentacyjna przestrzeń w całym domu. Warto zadbać o nią i urządzić tak, by prezentowała się świetnie i wyróżniała najwyższą funkcjonalnością. Ciekawym pomysłem, który wpisuje się w trendy ostatnich lat, jest stworzenie pokoju dziennego w nurcie eko.

Czym wyróżnia się takie wnętrze? Jakie wyposażenie powinno się w nim znaleźć? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym tekście.

Eko salon – różne spojrzenia na bycie w zgodzie z naturą

Czym tak naprawdę jest nurt eko w domowych wnętrzach? Z jednej strony to przede wszystkim stosowanie naturalnych, nieprzetworzonych materiałów. Króluje oczywiście drewno o niezmienionym kolorze, z widocznym rysunkiem słojów. Oprócz niego można spotkać elementy kamienne – posadzki, okładziny ścienne, a niekiedy też elementy wykończeniowe mebli (np. blaty stolików kawowych). Całość dopełniają naturalne tekstylia, w tym bawełna, wełna i len, które poprawiają komfort oraz budują przytulny nastrój w pomieszczeniu. Do tej grupy produktów zaliczają się choćby poduszki ozdobne, jak te od KulkaHome.pl.

Z drugiej strony wnętrza ekologiczne to też takie, w których dba się o optymalne wykorzystanie przestrzeni i dostępnej energii. Stawia się na energooszczędne oświetlenie LED, zdalne sterowanie urządzeniami, pomagające zoptymalizować pracę systemów, a także właściwie dobrane systemy grzewcze (niskoemisyjne urządzenia, właściwą termoizolację).

Połączenie obu filozofii pozwala stworzyć przytulny dom, który nie generuje zanieczyszczeń groźnych dla środowiska oraz wprowadza naturę do prywatnych wnętrz w miejskiej dżungli.

Styl eko w salonie – w jakie nurty wnętrzarskie się wpisuje?

Styl eko potrafi mieć naprawdę różne oblicza i w sumie łączy się z wieloma popularnymi tendencjami aranżacyjnymi. Ten sposób myślenia odnajdziemy choćby w nurtach skandynawskich, które są bardzo bliskie natury oraz chętnie sięgają po naturalne surowce w budowaniu funkcjonalnych, minimalistycznych, ale wciąż przytulnych wnętrz. Surowce wprost ze świata przyrody znajdziemy również w swobodnych pomieszczeniach boho lub aranżacjach urban jungle, gdzie wprowadza się w dużych ilościach rośliny doniczkowe, które tworzą w miejscu do rekreacji prawdziwą, żywą dżunglę.

Odpowiedzialne podejście do wykorzystania energii oraz obniżenie emisyjności wpisuje się w zasadzie we wszystkie nowoczesne nurty, nastawione na tworzenie miejsc do życia w zgodzie z naturą, dla dobra całej populacji.

Pomysły na eko wyposażenie i dodatki do salonu – co warto wykorzystać?

Jak urządzić przyjazny dla użytkowników eko salon? Sporo inspiracji można znaleźć choćby na stronie: budowlanyblog.com.pl. Przede wszystkim trzeba stawiać na naturalne materiały.

Podstawą może być na przykład drewniany parkiet, panele lub podłogi z desek, utrzymane w ciepłych odcieniach, co potęguje wrażenie zaciszności i przytulności. Dużą popularnością cieszą się boazerie – układa się je do połowy wysokości wszystkich ścian lub zdobi nimi jedną z nich dla uzyskania szczególnie ciekawego efektu dekoracyjnego.

Do najpopularniejszych eko dodatków zaliczają się oczywiście tekstylia. To one dopełniają aranżację i sprawiają, że staje się ona szczególnie przytulna i ciepła. Można zdecydować się na:

  • poduszki,
  • dywaniki,
  • zasłony i firanki,
  • makaty i makramy.

Zazwyczaj są one utrzymane w naturalnych odcieniach beżu lub szarości, niekiedy przełamanych czarno-białymi motywami geometrycznymi bądź deseniami folkowymi, co mocno łączy wnętrza eko ze stylem etnicznym. Duży wybór dostępnych rozwiązań sprawia, że łatwo dopasować je do indywidualnych pomysłów oraz dostępnego metrażu.

Eko salon – przytulne i zaciszne miejsce do wypoczynku

Salon w stylu ekologicznym jest przytulny i nastrojowy, a przy tym mocno spersonalizowany. Zachęca do spędzania w nim czasu, rekreacji z najbliższymi lub spotkań towarzyskich. To prawdziwa naturalna oaza i serce domu, w którym przybywamy z olbrzymią przyjemnością każdego dnia.

Podobne artykuły